بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
قلعه رامرود

توضیحات

قلعه رامرود، این قلعه در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل و در محدوده تاسوکی قرار دارد. مجموعه قلعه‌های روم ورامرود مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان زابل، ۳ کیلومتری جاده زابل به زاهدان، منطقه تاسوکی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۹۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در رامرود آثار استقرار انساني از دورانهاي بسيار قديم تا دوران اسلامي وجود دارد. بقاياي يك قلعه كوچك بسيار مخروبه از جمله اين آثار است.
اما در اين جا نيز كشتزارهاي قديمي آثار و بقاياي پيشين را از بين برده است و تنها از روي نشانه هاي بسيار نا محسوس مي توان به وجود اين آثار پي برد. در مجموع به نظر مي رسد كه زماني اين منطقه آباد و پر رونق بوده است و صرف نظر از برخي آثار بسيار فرسوده اي كه امروزه تقريبا قابل بررسي نيستند مي توان به قدمت اين محل پي برد.
در مجموع و با قضاوت از روي آنچه كه ظاهرا باقي مانده است تنها مي توان گفت كه آثار باقي مانده در رامرود قديميتر از قلعه مچي است و چنانكه تيت نيز اظهار كرده است حتي ممكن است اين جا محل رام شهرستان ساساني بوده باشد اما از آنجا كه خرابي هاي وارده بر اثر فعاليتهاي كشاورزي و همچنين فرسايش باد در اين جا بسيار شديد بوده پيش از انجام يك بررسي فشرده و دقيق در محل نمي توان با قاطعيت اين نظريات را پذيرفت.
پیشینه تاریخی
محمداعظم سیستانی در کتاب سیستان بعد از اسلام، در مورد قلعه آورده است: قلعه فرخ و قلعه ترقون و خرابه‌های کندرک در امتداد قلعه رامرود، آثار تاریخی متعلق به بعد از دوره تیمور می‌باشد در این منطقه وجود سفال‌های دور ایلخانی و دوره تیموری و همچنین کشف چینی‌های آبی، سفید و ظروف زرین فام دوره صفوی، نشان از آبادی این منطقه در آن زمان را دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :