بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

شهر اصفهان

شهرها
  • بازدید - 1083
شهر اصفهان

توضیحات

راهنمای سفر به اصفهان
با هواپیما
فرودگاه بین المللی اصفهان
باقطار
شما با قطار نيز ميتوانيد وارد اصفهان شويد… ايستگاه راه آهن اصفهان (جاده اصفهان -شيراز ، مقابل سپاهان شهر)
با اتوبوس
از شهرهای مختلفی برای این استان اتوبوس وجود دارد… ترمينال صفه(ابتداي جاده اصفهان-شيراز) – ترمينال كاوه (خيابان كاوه)
با اتومبیل
شما با اتومبیل نیز می توانید وارد این استان بشوید. مهمترین مسیرها:
از شرق از طریق مسیر طبس – دارین – خور – انارک – نائین و از یزد – نائین
از غرب از طریق دلیجان – اصفهان و دلیجان – کاشان و خمین – گلپایگان و الیگودرز – داران و شهرکرد – اصفهان و بروجن – دهاقان و لردگان – سمیرم
از شمال از دامغان – یزد و قم – کاشان
از جنوب از مسیر شیراز- آباده -شهرضا – اصفهان
از تهران تا شهر اصفهان حدود ۴۳۵ کیلومتر راه است
از شیراز تا شهر اصفهان حدود ۴۸۹ کیلومتر راه است
از قم تا شهر اصفهان حدود ۲۷۹ کیلومتر است
راههاي منتهي به اصفهان
اگر از جنوب وارد اصفهان مي شويد
به اولين ميداني که مي رسيد دروازه شيراز (ميدان آزادي) است بايد خود را به دروازه دولت (ميدان امام حسين) برسانيد .
اگر از طرف شمال وارد اصفهان مي شويدجاده اصفهان تا تهران بطور چهار بانده و کيفيت آن مناسب است فاصله تهران تا اصفهان حدود ۴۰۰ کيلومتر که با اتوبوس ۷-۶ ساعت و با اتومبيل شخصي بستگي به رانندگي شما بين ۵-۴ ساعت طول مي کشد.
در طول مسير تلفن همراه شما همواره در دسترس است و از لحاظ مخابراتي مشکلي نداريد.
اما قصه ورود شما از آنجا شروع ميشود که به دوراهي مي رسيد با تابلويي که دوجهت دارد يکي نوشته اصفهان ۲۸ کيلومتر و ديگري اصفهان ۲۲ کيلومتر.
ابتدا کمي گيج مي شويد و بعد عقل به شما حکم مي کند مسير کوتاهتر را انتخاب کنيد.هر دو مسير چهار باند است و به اصفهان ختم مي شود اما هر کدام شما را به يک ورودي شهر هدايت مي کندپيشنهاد مي شود مسير ۲۸ کيلومتري را انتخاب کنيد به دودليل:
۱- اگر وارد اين مسير شويد شما را بدون هيچ تغيير جهتي به قلب شهر هدايت مي کند (به قول معروف در خيابانهاي شهر گم نخواهيد شد)
۲- اگر در شب رانندگي مي کنيد اين مسير تا خود اصفهان داراي چراغ است و راحتتر رانندگي خواهيد کرد و همچنين کيفيت جاده آن بسيار بهتر از مسير ۲۲ کيلومتري استحال اگر از اين مسير وارد اصفهان شده باشيد، الان بايد در بزرگراهي به نام برزگراه کاوه (اتوبان کاوه) باشيدحال بايد شما هم خود را به دروازه دولت (ميدان امام حسين ) برسانيد . ( مستقيم)
نامها و اسامي خيابانها
به عنوان يک توريست اولين مشکلي که در اصفهان با آن برخورد خواهيد کرد اسامي ميادين و خيابانهاست که آنچه شما در نقشه تان نوشته با آنچه مردم شهر مي شناسند کاملا متفاوت است و شما براي پيدا کردن مکانهاي شهر بايد مصطلح مردم را بلد باشيد:
ميدان امام حسين =دروازه دولت
ميدان آزادي =دروازه شيراز
ميدان جمهوري اسلامي= دروازه تهران
ميدان قيام= ميدان کهنه – سبزه ميدان
ميدان قدس= ميدان طوقچي
خيابان آيت الله مدني= خيابان آمادگاه
خيابان سپاه =خيابان سپه
خيابان چهار باغ صدر= خيابان چهارباغ خواجو
تعداد اين قبيل ميادين و خيابانها در شهر اصفهان زياد است ولي شما به عنوان توريست بيشتر با اين خيابانها سر و کار داريد.
اسکان
حال وارد شهر شديد و بايد جايي براي گذراندن شب و استراحت پيدا کنيد
اگر قبلا هتل رزرو کرديد ،راهي هتل شويد هر چند که بايد تا ساعت ۲ ظهر که اتاق خالي ميشود منتظر بمانيد.اگه هتل میرید بهترین هتل های اصفهان اینها هستند :هتل عباسیهتل کوثرهتل آسمانو ….
اگه اهل چادر زدن هستید بدونید که توی پارک و اطراف سی و سه پل و ….. چادر نزنیدشهرداری مکان هایی رو برای چادر زدن اختصاص داده که بهترین مکان، باغ غدیر (خ ۲۲ بهمن، اول علامه اميني) و پارك قلمستان (خيابان امام خميني، نرسيده به بزرگراه )
اگر به هر نوعي وابستگي به سازمان آموزش و پرورش داريد کارت شناسايي خود را حتما همراه داشته باشيد و به ستاد اسکان آموزش و پرورش واقع در بلوار هشت بهشتدرکمترين زمان ممکن آدرس مدرسه را در اختيار شما ميگذارند و مي توانيد در آنجا ساکن شويد .فقط يادتان نرود پتو با اندازه کافي ، زير انداز و امکانات اوليه همراه داشته باشيد و از سفر خود نهايت لذت را ببريد.
در ضمن چهار خانه معلم در اصفهان وجود دارد که برای غذا می توانید به انجا بروید کیفیت غذا در حد مناسب است (آدرس را از همان ستاد استقبال فرهنگیان بپرسید)
بناهاي تاريخي
مجموعه تاريخي ميدان نقش جهان شامل مسجد امام (مسجد جامع عباسي يا مسجد جامع جديد) عمارت عالي قاپو ، مسجد شيخ لطف الله و بازار
کاخ موزه چهل ستون در خيابان سپه
مسجد و مدرسه چهارباغ (مسجد مادر شاه ) در چهار باغ عباسي
عمارت هشت بهشت در پارک هشت بهشت کنار چهار باغ عباسي
مسجد جامع عتيق (مسجد جامع قديم) واقع در سبزه ميدان (ميدان کهنه يا ميدان قيام)
اگر از سر در قيصريه در قسمت جنوبي ميدان نقش جهان وارد بازار شويد انتهاي بازار به ميدان کهنه مي رسد که اين مسجد در آنجا واقع است.
پل خواجو بسيار زيباست .
پل الله ورديخان (سي و سه پل) با طول بلند آن نشان دهنده قدرت پل سازي صفوي در آن دوران است .منار جنبان (خیابان آتشگاه)
پل شهرستان مربوط به دوره ساساني که در زمانهاي مختلف باز سازي شده است
مجموعه جلفا که کليساي وانک گل سر سبد آن است واقع در محله جلفا
باغ پرندگان براي بچه ها بسيار جذاب است
باغ گلها (واقع در ميدان بزرگمهر )
خوب حالا که كمي با جاهاي ديدني آشنا شديم بهتر است به جزييات مطالب بپردازيم:
احتمالا اولين جايي که مايل به ديدن آن هستيد ميدان امام (نقش جهان) است.دو راه ماشين رو به ميدان وجود دارد يکي خيابان حافظ (شرق ميدان) و خيابان سپه (غرب ميدان) که در ايام عيد به دليل ترافيک سنگين مسافر دو ورودي را مي بندند ضمن اينکه اگر بتوانيد با خودروي شخصي هم وارد ميدان شويد جايي براي پارک کردن نيست.
پس بهتر است ماشين خود را در بيرون از ميدان يا در يکي از پارکينگهاي اطراف ميدان ( از جمله پاركينك خيابان استانداري- پاركينگ حكيم –پاركينگ فرشادي-پاركينگ طالقاني- پاركينگ جان نما-پاركينگ هشت بهشت و …) پارک کنيد و وارد ميدان شويد .با اين تفاسير شما احتمالا از قسمت شرقي(از يکي از خيابان هاي سپه،پشت مطبخ يا سعدي) وارد ميدان خواهيد شد و پس از کمي چرخ زدن و مي خواهيد وارد يکي از بناها شويد.
اگر قبل از ظهر است و بين ساعت ۹تا ۱۳ است مسجد شيخ لطف الله را پيشنهاد مي کنم (علت دارد مي گويم)براي ديدن ابتدا بايد بليط تهيه کنيد اما براي دانشجويان با ارئه کارت دانشجويي نصف قيمت است
نکته براي تهيه بليطهنگامي که بليط را گرفتيد و خواستيد وارد هر بناي تاريخي شويد بليط را فقط نشان دهيد چون با همان بليط مي توانيد بقيه آثار تاريخي را بازديد کنيد
اما وارد مسجد شيخ لطف الله که مي شويد چيزي جز يک راهرو و يک فضاي مربع شکل نيست ولي کاشيکاريهاي آن بقدري زيباست که شما را ساعتها مسحور خود مي کند
اما چيزي که بايد به آن توجه کنيد اين است :
هنگامي که وارد صحن مسجد شديد به انتهاي گنبد که راس و مرکز تمامي دواير گنبد است نگاه کنيد بايد تن يک طاووس را ببينيد و بازتاب نور خورشيد روي کاشيها پر هاي طلايي طاووس را مي سازد (اين بازتابهامعمولا در ساعات قبل از ظهر بيشتر است)اين يکي از شاهکارهاي معماري آن است که بعيد بدانم امروزه با اين همه تجهيزات براحتي بتوان مانند آن را بسازند.بعد از مسجد شيخ لطف الله به مسجد امام (مسجد جامع عباسي) خواهيد رفت که نمونه يک مسجد بسيار زيبا و منحصر به فرد است.عجايب اين مسجد بيشتر فني است و من فقط به چرخش ۴۵ درجه مسجدنسبت به ميدان اشاره مي کنم که شما به هيچ وجه اين چرخش را احساس نخواهيد کرد ارتفاع گنبد مسجد نيز ۴۶ متر است(تقريبا معادل يک ساختمان ۱۵ طبقه امروزي) در زمان خود بي نظير بوده است.
بعد از مسجد امام نوبت به عمارت عالي قاپو ست، عالي قاپو کاخ حکومتي صفويه بوده و تمامي نشتهاي اداري با شاه در اين مکان انجام مي شده (مثل کاخ رياست جمهوري يا کاخ سفيد )کاخ ۶ طبقه و هر طبقه داراي ويژگي هاي خاصي است اما يکي از خارق العاده ترين آن در ورودي کاخ است که شما سرسري ازآن مي گذريد.
دقت کنيد و اين مراحل را به دقت انجام دهيدورودي کاخ يعني آنجايي که شما از در اصلي وارد آن مي شويد فضايي مستطيل شکل است و با تزييناتي خاص اما در گوشه هاي اين مستطيل رازهايي نهفته است.
بصورت ضرب دري با يکي از اقوام در قطر اين مستطيل بايستيد هر دو رو به ديوار شويد و آهسته فرد ديگر را صدا کنيد با کمال تعجب صداي فرد ديگر را از داخل ديوار خواهيد شنيد(يادتان باشد زماني که شما آنجا هستيد ورودي مذکور مملو از جمعيت است و امکان انتقال صدا در حاليکه پشت به هم هستيد تقريبا غير ممکن است)خوب حالا تلفن را چه کسي اختراع کرده است ؟!
خوب حالا مي توانيد کاخ را طبقه به طبقه ببينيد در طبقه پنجم تالاري را خواهيد ديد که به تالار موسيقي معروف است که براي ميهمانان شاه موسقي اجرا مي کردند و تمامي ديوار هاي تالار تنگ بري (به ضم ت) شده که معمار با اين تکنيک تنگ بريهاي فضايي کاملا آکوستيک درست کرده که باز هم از عجايب مهندسي آن دوران است.
از اين جور تکنيکهاي مهندسي در آثار دوره صفوي زياد است و بسيار در مورد آنها در کتابها آمده است شاهکارهایي را که نام بردم در هيچ کتابي نگاشته نشده يا هيچ راهنماي توريستي به شما نخواهد گفت.
خوب سه گوشه ميدان را ديديد اما در گوشه ديگر (قسمت شمالي) سر در قيصريه قرار دارد که ورودي بازار است در اين بازار ا شير مرغ تا جان آدميزاد را مي توانيد پيدا کنيد (بازار از ميدان نقش جهان تا ميدان کهنه و مسجد جامع قديم ادامه دارد).
موقع خريد است!
حال ميخواهيد از شهر هنر سوغاتي ببريد غير از گز و پولکي و نبات که خوراکيهاي معروف هستند.انواع سفره هاي قلمکار ، قلمزني ، منبت کاري و….. از صنايع دستي اصفهان است که به وفوردر ميدان مي توانيد انواع و اقسام آنها را پيدا کنيدپيشنهاد من به شما خريد از داخل بازار است . مغازه هاي داخل بازار معمولا خودشان توليد کننده هستند و هنگاميکه شما وارد مي شويد بصورت online مشغول توليد مي باشند و ارزانتر هم مي فروشند
موقع خوردن غذاست!
خوب بعد از کلي گردش احتمالاگرسنه هستيد و دنبال يک Fast Food مي گرديد اما بهترين غذاي سريعي که به شما پيشنهاد مي کنم غذاي سنتي اصفهان برياني است.
غذايي فوق العاده خوش مزه اي است و از خوردن آن پشيمان نخواهيد شد (فقط يادتان باشد غذا کاملا چرب است و کمي شور اگر برايتان مضر است بهتر است مصرف نکنيد)اين غذا را در خود ميدان و اطراف آن براحتي مي توانيد پيدا کنيد (اکثر کبابيهاي برياني هم مي پزند)
اگر به دنبال رستوران مي گرديد در ضلع جنوبي ميدان داخل بازار اسپادانا يک رستوران سنتي مي توانيد پيدا کنيد.
در مورد Fast Food در کل مسير چهارباغ عباسي (از دروازه دولت تا سي و سه پل) تعدادشان بسيار زياد است و هرکدام سعي مي کنند با ارائه غذاي بهتر مشتري را به سمت خود جذب کنند
و در انتها از زاینده رود ، رود همیشه زنده اصفهان هم یادی بکنيم که فضای اطراف آن بسیار زیبا و برای پیاده روی بسیار مفرح است.
فاصله تقريبي پیاده مکانها :
سی و سه پل تا پل فردوسی ۱۰ دقیقه
پل فردوسی تا پل جویی ۶ دقیقه
پل جویی تا پل خواجو ۶ دقیقه
پل فردوسی تا میان نقش جهان ۳۵ دقیقه
پل خواجو تا دروازه دولت ۲۵ دقیقه
دروازه دولت تا میدان نقش جهان ۱۲ دفیقه
از میدان نقش جهان تا میدان کهنه(راسته بازار) ۳۰ دقیقه

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :