بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

روستای سروك

روستاها
  • بازدید - 488
روستای سروك

توضیحات

روستای سِروَک در استان چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد درهفت کیلومتری شهریاسوج پایتخت طبیعت ایران ودرجنوب شرقی آن قرار دارد. که جزئی از شهرستان بویراحمد است.
علت نامگذاری این روستا به این اسم بر دو قول از نظر بزرگان روستا میباشد:
۱:عده ای بر این باورند که این واژه بر گرفته از سِرو(به معنای گوشه) میباشد همانطور که به نوعی در والیبال سرویس به زدن توپ از گوشه گفته میشود وحرف (ک)در آخر ان پسوند تصغیر میباشد که بطور کلی چون سِروک درگوشه ای از شهر یاسوج قرار گرفته بنابراین به ان سِروک گفته میشود.
۲:عده ای علت این نام را روییدن تعدادی درخت سَرو کوچک در این منطقه در قدیم الایام میدانند که ابتدا به آن سَروَک میگفتند وسپس به مرور زمان به سِروک تغییر نام پیدا کرده است .
سروک از نظر جغرافیایی دشت محسوب می شود که این دشت بیشتر شامل زمین های زراعی حاصلخیز آن میشود وقسمت مسکونی آن بیشتر به صورت کوهپایه ای در کنار کوه ها وتپه های رشته کوه زاگرس قرار دارد.گرچه درسال های اخیر به دلیل رشد جمعیت ونیاز به مسکن بیشتر اکثر این زمین هاهم متاسفانه به منزل مسکونی وسکونت به جای زراعت تبدیل شده است.
عمده محصولات کشاورزی روستا گندم-عدس ولوبیا می باشد که البته محصولات دیگر هم کشت می شود ولی این سه نوع بیش از بقیه می باشد.
عمده درختان موجود درسروک که بیش از بقیه وجود دارد :سیب وگردو است که مخصوص مناطق سردسیری می باشند گرچه درختان دیگر مثل آلو-زردالو و… نیز وجود دارد که در سال های اخیربه دلیل رشد جمعیت که دربالا اشاره شد متاسفانه از مقدار باغ های سروک کاسته شده است.
آب مورد نیاز زراعت روستا از دو دهنه قنات ویک چشمه که از بالای روستا سرازیر می شوند وکانالی که تقریبا از پایین دست روستا میگذرد و از رودخانه بشار سرچشمه میگیرد تامین می شود. که این دو دهنه قنات در گذشته آب شرب ساکنان روستا را هم تامین میکرد ه اند.
این روستا از بقاع متبرکه نیز بی نصیب نمی باشد و بقعه متبرکه امام زاده میراحمد(ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) در این روستا قرار دارد که سالانه زیارت کنندگان زیادی برای زیارت به این امام زاده می آیند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :