بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

استان همدان

شهرها
  • بازدید - 510
استان همدان

توضیحات

#استان_همدان به عنوان پایتخت تاریخ و #تمدن ایران، در غرب کشور قرار گرفته است. این استان از شمال با استان‌های زنجان و قزوین، از جنوب با استان لرستان، از شرق با استان مرکزی و از غرب با استان‌های کردستان و کرمانشاه همسایه است. #همدان با وجود انواع جاذبه‌های مذهبی، طبیعی و تاریخی، گروه‌های مختلف مردم را با هر نوع سلیقه و ذائقه‌ای به خود جذب می‌کند. مرکز این استان شهر همدان است که در زمان مادها بنا شده است. در آن زمان به نام #هگمتانه معروف بود و پایتخت ایران به شمار می‌رفت. از دیگر شهر‌های بزرگ این استان می‌توان به #ملایر، #نهاوند و #تویسرکان اشاره کرد. این استان با مساحت ۱۹,۴۹۳ متر مربع، دارای جمعیتی در حدود ۱,۷۵۰,۰۰۰ است.
استان همدان منطقه‌‌ای مرتفع است. کوه #الوند در جنوب و غرب شهر همدان قرار گرفته است. در ناحیه شمال شرقی و شرق ارتفاعات الوند، اراضی پست و دشت‌های هموار استان قرار دارد. دشت‌های وسیع شمال و شمال شرقی استان در مسیر بادهای شدید است. وجود این دشت‌ها در مجاورت نواحی مرتفع و کوهستانی باعث وزش بادهای شدیدی در سطح استان می‌شود؛ به همین دلیل استان همدان از مناطق باد خیز کشور است و اغلب شهرهای استان همدان در ارتفاعات واقع شده‌اند. سلسله رشته‌کوه‌های الوند از ارتفاعات میانی این استان است. از دیگر عوامل موثر در شرایط جوی این استان یکی دوری آن از دریا و دیگری جریان‌های پرفشار هوای سرد شمالی و غربی است. به طورکلی مناطق مرتفع استان آب و هوای سرد کوهستانی دارد و مناطق جنوبی آن، ملایر و نهاوند، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. این استان به دلیل آب و هوای بسیار مطلوبش، در تابستان‌ها به یکی از مراکز عمده #ییلاق #عشایر و کوچنشینان بدل شده است. از عشایری که تابستان‌های خود را در کوهستان‌های این استان می‌گذرانند می‌توان به #ترکاشوند، #بنفشه و #شاهسون اشاره کرد. این استان دارای دشت‌هایی زیبا به خصوص در کوهستان الوند است و دارای رودهای زیبای #قره_چای و #تلوار است که از چشمه‌سارها و کوه‌های استان تغذیه می‌شوند.
استان همدان در گذشته یکی از مراکز علم و دانش و ادب بوده و عالمان شهرهای دیگر اغلب برای استفاده از دانش موجود در این استان، به آن سفر می‌کرده‌اند. استان همدان زادگاه مشاهیر بزرگی چون #باباطاهر، ابوالعلی حسن عطار، خواجه رشید الدین فضل الله و میرزاده عشقی است.
برای سفر به استان تاریخی و زیبای همدان، بسته به مبدا خود می‌توانید از هواپیما، اتوبوس و یا خودروی شخصی استفاده کنید. استان همدان فاقد خطوط راه‌آهن و قطار است.
از مراکز گردشگری و قابل بازدید این استان می‌توان به #غار_علی_صدر، دهکده تفریحی گردشگری #گنجنامه، تله کابین گنجنامه، سنگ نبشته‌های گنجنامه و طبیعت زیبای #سراب_گیان اشاره کرد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها