بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشار نوژیان

توضیحات

 با شکوه و دل‌فریب در دل کوهسار بلند سرسپید ، «نوژیان» ، از کهن روزگاران همچنان جاری است. می‌رود و می‌جوشد و می‌خروشد، و به خود می‌خواند کوهنوردان و کوه‌پیمایان و دوستداران ِ طبیعت ِ ایرانِ زیبا را .چشمه‌های پر خروش و پر زجوش ، سرشار از فریادهای حلقوی و مورب ، درهم‌پیچ و درهم‌کوب، توفنده و رونده ، گوارایی و خنکای ستیغ‌های پوشیده از برف را برجان‌های خسته و عطش‌ناک ، ارزانی می‌دارند، تا روح و روان آدمیان را از نو سرزنده و «نوجان» نمایند.باغ‌های پر گُل ، لبریز از شکوفه‌های نوشکفته ی رنگارنگ، پر از طعم انجیر و نمناک از اشک تاک … و خیز بلند امواج عطرآگین گیاهان گل افشان به زیر سایه‌ساران بزرگترین جنگل بلوط جهان ، عصاره‌ی اعصار را در رگ و ریشه و گلبرگ و خاک در هم تنیده تا که «مهرگیاه» همگام با چهچه‌ی سار و جنجال قناری‌ها ، مرحم ِ زخم ِ روح و روان و دل و دست و چشم‌های هراسان آنانی باشد که دل ازمهر مام طبیعت نگسسته‌اند.اندکی آن سو تر ساختار و بافتار روستاهای کوهستانی کهن سازه ، با در و پنجره‌های چوبین، پشت‌بام‌های گلین، دیوارهای خشتی، تیرهای چوبی، و شمیم نان و هورم تنور ، مزه طبیعت زنده. و کمی پایین‌تر، تاب نرم رقص ماهی در بلور آب. آری، آری «نوژیان» زیباست.«نوژیان» به معنای زندگی نو بخش، یا آب حیات که جرعه‌ای از آن انسان را نیز چون طبیعت از نو زندگی می‌بخشاید، رامشگر و چاووشی خوانی لولی‌وش است، رونده در دامن گاه کوه تاف – گردشگاهی جنگلی واقع در ۴۰ کیلومتری جنوب‌شرقی خرم‌آباد – بخش پاپی.آبشار «نوژیان» با تاجی به بزرگی ۵ متر و ارتفاع ۹۸.۵ متر معروف به “آنجل ایران”، پاش‌نم آن تا صدها متر فراتر، درختان جنگلی را سرشار می‌سازد از طراوت و تازگی. در حدود یکصدمتر پای این آبشار سراب بزرگی از دل زمین می‌جوشد که چشم‌اندازی چشم‌نواز می‌آفریند، که با وجود آدمیان گرفتار در هزاران هزار گره زندگی و رمیده از شلوغی و ازدحام شهرهای خرد و کلان، هنوز جانداران زیبا و خوش‌آوا در کمرکش این کوهسار می‌خرامند و به خرمی می‌زیند.و کلام آخر اینکه در زیر تف گرمای تابستان پاشنه ها را برکشیده و چشم و هوش را به میهمانی تماشا، دراین اقلیم جان کشانیم، چرا که خنکای این آبشار، برنا می‌سازد کالبد خاکی و مردار را.
نویسنده : جعفر سپهری / مدرس دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه جامع علمی کاربردی
————————–
نوژیان بلندترین آبشار استان لرستان با ۹۵ متر ارتفاع در ۵۱ کیلومتری جنوب شهرخرم آباد قرار دارد.
آبشار زیبای نوژیان با ۹۵ مترارتفاع و ۵ مترعرض به عنوان مرتفع‌ترین آبشار استان لرستان در تمام فصول سال میزبان مسافران و گردشگران زیادی از نقاط مختلف ایران است.
اطراف این آبشار دیدنی که در ۵۱ کیلومتری جنوب شهرخرم آباد قرار دارد پوشیده از گیاهان و درختان انبوهی است که چشم هربیننده‌ای راخیره می‌کند.
خود خرم‌آباد هم در میان دره‌ای قیفی شکل و پر آب جای گرفته است.
بد نیست بدانید که گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد و در این کوه انواع گیاهان دارویی می‌رویند و آبشار زیبای آن هم که گفتیم شگفت‌انگیز و دیدنی است.
یادآوری کنیم که بخشی از جاده دسترسی به آبشار نوژیان شوسه است
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها