بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای خواجه بلاغی

توضیحات

روستای خواجه بلاغی یکی از روستاهای تابع استان اردبیل می‌باشد که در پنجاه و هشت کیلومتری شمال شرق شهر اردبیل در مرز کشور جمهوری آذربایجان واقع است. بیش از صد و پنجاه خانوار با جمعیتی حدود ششصد نفر جمعیت این روستا را تشکیل می دهند. شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی و دامداری است و کشاورزی منطقه به صورت دیم می باشد. راه مواصلاتی به آن تمام آسفالت است.
علیرغم پیشینه تاریخی این روستا در امر ارتباط تجاری با جمهوری اذر بایجان در این اواخر ایجاد بازارچه مشترک مرزی بین ایران و آذربایجان در منطقه صعب العبور روستای ات توتان ایجاد می گردد کمااینکه روستای خواجه بلاغی دارای زمین مرتفع و بسیار مناسب برای این امر می باشد.
“خواجه بلاغی” تغییر یافته عبارت “خوجا بلاغی” یا همان “گوجا بلاغی” به معنی “چشمه پیر” است که در زبان فارسی به اشتباه به صورت خواجه بلاغی نامیده شده است.
بافت جمعیتی این روستا از تعدادی طایفه کوچک تشکیل شده است. از جمله طوائف آن میتوان طائفه‌های جولان بیگلو، حمزه بیگلو ، صادقی، عابدونی، جعفربیگلو، سرخان لو، قاسم لو، و مجید لو را نام برد.
این روستا دارای دو مدرسه راهنمای و ابتدایی می باشد که به دلیل مهاجرت اهالی به شهر در حال حاضر تنها حدود بیست دانش آموز در مقاطع ابتدایی مشغول به تحصیل می باشند و معلم و مدیر مدرسه مقدس خواجه بلاغ آقای نورالدین نوری خواجه بلاغی میباشد.
در حال حاضر دهدار این روستا آقای اصغر جعفری خواجه بلاغ میباشد. این روستا دارای آب، برق و تلفن بوده ولی از نعمت گاز محروم است.
تصاویر زیبایی از روستای خواجه بلاغی که نمایانگر معماری سنتی و بافت قدیمی روستای خواجه بلاغی است که جای بسی امیدواری است که روستا اصالت بافتی خودش را حفظ کرده است.روستای خواجه بلاغی یکی از روستاهای زیباست که طبیعت بکر و آرامش بخشی برای مسافران و گردشگران دارد.
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها