بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای هویه

توضیحات

روستای هویه واقع در غرب استان کردستان و در بین دو شهر بزرگ مریوان و سنندج جای گرفته است(منطقه کلاترزان).همچنین این روستا در همسایگی روستاهای اویهنگ،بیساران،سرهویه،سالیان و…میباشد.
مشخصات اب و هوا
منطقه کلاترزان یکی از خوش اب و هواترین مناطق کردستان میباشد که این خود برای جذب گردشگر و توسعه عملیات کشاورزی کافی است اما به دلیل وجود کوههای بلندی و کمبود اب در ارتفاعات عملیات کشاورزی بیشتر در دامنه ها صورت گرفته و در ارتفاعات از محصولات زراعی دیمی استفاده و کشت میشوند.
محصولات کشاورزی
روستای هویه دارای محصولات کشاورزی فراوان و در عین حال متنوعی هستند محصولاتی همچون توت فرنگی(محصول اصلی صادره از روستا که منطقه ژاورود به تنهای۷۰%این محصول را در ایران تولید میکند)،گردو،البالو و گیلاس،زردالو،هلو،انگور،انجیر،سیب،به،بادام،گلابی و…و محصولات زراعی مانند گندم،جو و ذرت که به صورت ابی و دیم کشت میشوند.
***********
روستایی واقع در۷۰کیلومتری شهرستان سنندج استان کردستان که دارای آب وهوای کوهستانی ،مناظری زیبا وبیاد ماندنی، با مردمی خون گرم ومهمان نواز زبان اصلی مردم اورامی ودارای لباسی محلی زیبا به نام کوا پانتول(برای مردان)وگجی(برای زنان).
کوههای معروف روستا:شاه نشین,رزده خانی(که در روبه روی روستا قرار دارد دارای غاری کوچک دروسط کوه به نام وله مچه که به نقل قدما غار دارای راهرویی به زیر روستا بوده است),
سه بید(ێره ۆنه),آشیانه(شیانه)
در بین مردم رقص کردی(هه لپرکی)شایع است که در عروسی یاگاهی که مراسم شادی دارند زنها جداگانه از مردها به رقص وهه لپرکی میپردازند
شغل اکثر مردم دامداری وکشاورزی است که محصولات رایج آنها توت فرنگی،گردو،الوچه،
زردآلو،به،سیب،و…
یکی از مراسمهای زیبای روستا عروسی بی کس است که عروسیی است کاملا سنتی ودر اول نوروز شروع شده وتا پایان سیزده بدر ادامه دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها