بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
مهربان

توضیحات

مِهرَبان يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي است که در بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده‌است. اين شهر مرکز بخش مهربان است. برپايه آخرين سرشماري مرکز آمار ايران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته‌است، شهر مهربان با جمعيتي بالغ بر ۶,۰۰۰ نفر، دومين شهر شهرستان سراب و سي و سومين شهر استان آذربايجان شرقي محسوب مي‌شود.اين شهر در سال ۱۳۴۱ خورشيدي از روستا به شهر تبديل شده‌است، ولي با اين وجود امروزه به‌عنوان يکي از شهرهاي کوچک و کم‌جمعيت ايران به‌شمار مي‌رود. مهربان در ۳۰ کيلومتري غرب سراب، ۱۰۰ کيلومتري شرق تبريز و ۶۰۰ کيلومتري شمال غرب تهران واقع شده‌است.
مردماهالي شهر مهربان به زبان ترکي آذربايجاني سخن مي‌گويند. برپايه سرشماري سال ۱۳۸۵ خورشيدي، از مجموع ۶,۰۰۰ نفر جمعيت اين شهر، ۳,۰۱۳ نفر مرد و ۲,۹۸۷ نفر زن بوده‌اند. شمار خانوارهاي اين شهر نيز ۱,۵۴۲ خانوار بوده‌است. برپايه همين آمار از مجموع کل جمعيت شهر مهربان، ۴,۲۷۵ نفر باسواد و ۱,۱۶۸ نفر بي‌سواد هستند. به‌عبارت ديگر بيش از ۷۰ درصد از مردم اين شهر باسوادند.
قالی مهربان
درمهربان و شهرهای همجوار بهترین نوع فرش تولید و عرضه می شود. فرش این مناطق درشت بافت بوده و نخی که از آن برای بافت استفاده می شود از پشم گوسفند تشکیل می شود. از همسایه های این شهر که در آن ها فرش تولید می شود می توان به هریس , شربیان , بخشایش , کلوانق , گوراوان و زرنق اشاره کرد که در بین این تولید کنندگان فرش هریس و مهربان و بخشایش از معروفیت ویژه ای برخوردار بوده و نقشه ی مهربان و بخشایش بعد ازهریس از مرغوب ترین فرش ها از لحاظ رنگ و نقشه می باشند. کیفیت بافت هرسه شهر تقریباً یکسان است و فرش های تولید شده در این مناطق از دوام بسیار زیادی برخوردارند مهربان یکی از مهم ترین شهر های آذربایجان از لحاظ تولید فرش و قالی می باشد و نقشه های موجود در مهربان معروف به آبی گل , حاج محرم، بیگلر و صیاد هستند. رنگ نخ های مورد استفاده در قدیم گیاهی و طبیعی بود ولی با آمدن رنگ های شیمیایی این رنگ ها فوراً جای رنگ های طبیعی را گرفتند.بیشتر بافندگان قالی در این شهر را بانوان تشکیل می دهند اما مردانی هم هستند که هنوز به قالی بافی مشغولند.رنگ های اصلی فرش مهربان عبارت اند از قرمز , سیاه، سفید، سرمه ای و آبی.مکانهاي ديدنيامامزاده حاج‌علمداربرج ايل‌باغيمسجد اسنقمسجد جمال‌آباد

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :