بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای چرمله

توضیحات

روستای چرمله علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهر سنقر قرار دارد . این روستا از شمال به ارتفاعات بیر و بدر و از شمال غرب به ارتفاعات پریشان محدود می شود .ارتفاع روستای چرمله علیا از سطح دریا ۲۱۸۰ متر است و اقلیمی کوهستانی سرد و خشک دارد .آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است . چرمله علیا از روستاهای قدیمی استان کرمانشاه است و سابقه سکونت نسبتا طولانی دارد .ساختمان یک حمام قدیمی که تاریخی ساخت آن به دوره قاجاریه مربوط است بیانگر قدمت و سابقه تاریخی این روستاست . مردم روستای چرمله علیا به زبان کردی سخن می گویند . مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند .
الگوی معیشت و سکونت
محصولات زراعی این روستا شامل گندم , جو, باقلا , نخود , شبدر و یونجه است . به سبب وجود مراتع غنی و حاصلخیز , دامداری نیز در روستا رونق دارد . فرآورده های لبنی از قبیل شیر , ماست , کره و روغن حیوانی از مهمترین محصولات دامی این روستا به شمار می آیند .مردم روستای چرمله علیا به ویژه زنان در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی می پردازند .چرمله علیا روستایی کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز است . این روستا در دره استقرار یافته و کوچه های پیچ در پیج و نسبتا پهن این روستا دارد . اکثر خانه های روستاییان یک طبقه هستند و سقف مسطح و پنجره های کوچکی دارند . منظره خانه های روستا با دیوارهای خشتی و همرنگ با طبیعت نشانه در آمیختگی فضای روستا با طبیعت و پیرامون است . در ساخت خانه ها ی روستایی علاوه بر عوامل طبیعی نحوه معیشت افراد و فعالیت های روزانه آنها نیز تاثیر گذار است .چنانکه خانه های افرادی که به مشاغل دامداری و زراعت اشتغال دارند با اشخاصی که به کارهای خدماتی و غیره می پردازند از نظر فرم , وسعت و کاربری ها متفاوت است .مصالح عمده به کار رفته در خانه های قدیمی شامل سنگ چوب خشت و گل می باشد . اما در ساخت خانه های جدید از مصالح مقاوم مانند آهن , سیمان و آجر استفاده می شود .
جاذبه های گردشگری
روستای چرمله علیا به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیم مناسب مناظر و جلوه های جذاب کم نظیری دارد .ارتفاعات بدر و پریشان به خصوص در بهار , تابستان و پاییز , چشم انداز زیبا و دل انگیز دارند : آبشار پریشان یکی از زیباترین و دیدنی ترین آبشارهای استان است که از ارتفاعات پریشان سرچشمه می گیرد . مناظر اطراف این آبشار به خصوص در بهار و تابستان بسیار تماشایی و جالب توجه است . کوه بدر که صخره های و زیباست با ارتفاع ۲۸۵۰متر در شمال روستا قرار دارد و هنگامی که در فصل زمستان از برف پوشیده می شود شکوه خاصی می یابد .در بهار و تابستان نیز با رویش انواع گیاهان رنگارنگ مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبایی در این کوه پدید می آید . ارتفاعات پریشان در شمال غرب روستا با چشمه ساران فراوان و آبشار زیبای پریشان زیستگاه گونه های متنوع گیاهی از قبیل گیاهان دارویی گل گاو زبان شاتره , گل سفید , شیرین بیان , گل ختمی , خاکشیر , آویشن و گون است . همچنین این ارتفاعات زیستگاه جانورانی مانند شغال , گرگ , روباه , خرگوش , کبک و تیهو می باشد .
از معروفترین بازی های ورزشی روستای چرمله علیا می توان به بازی گرزان اشاره نمود . این بازی معمولا بین افرادی قوی روستاو با چوب های خاصی انجام می شود و نوعی ورزش رزمی به شمار می آید .
در میان مردم روستای چرمله علیا موسیقی محلی جایگاه ویژه ای دارد در مراسم جشن و سرور و عروسی های محلی , سرنا و دهل که رایج ترین سازهای محلی شمرده می شود نواخته می شود . مهمترین سوغات این روستا مشتمل بر انواع فرآورده های لبنی از قبیل دوغ , ماست , کره و کشک می باشد .
دسترسی
روستای چرمله علیا از طریق شهرهای همدان اسدآباد , سنقر و قروه قابل دسترسی می باشد و راههای منتهی به این روستا از شهرهای فوق اتومبیل رو و آسفالت است .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.