بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای شترخان

توضیحات

روستای شترخان در قسمت شمال شرقی استان قزوین در منطقه رودبار الموت شرقی واقع شده است . این روستا درحدود ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
روستای شترخان را میتوان از پراکنده ترین روستاهای الموت نام برد بطوریکه این روستا از قسمت غرب از روستای محمودآباد شروع و از شرق تا روستای لامان ادامه دارد و از قسمت شمال تا روستای گازرخان می رسد واز قسمت جنوبی به رودخانه الموت رود متصل است.
منطقه روبار الموت شرقی از سه بخش متشکل است بدین صورت که بخش معلم کلایه به مرکزیت معلم کلایه وبخش رودبارالموت پایین به مرکزیت روستای زوارک و بخش رودبارالموت بالا به مرکزیت روستای شترخان می باشد.
تـاریخچه روستـای شـترخان(مینودشت)
روستا شترخان دارای قدمت چند هزار ساله است ودر طول زمان دچار نوسانات زیادی گشته بطوریکه نامگذاری این روستا برمیگردد به دورانهای کهن که بدلیل وجود جلوهای دیدنی طبیعی زیاد و زمینهای مسطحی که داشته و همچنین بدلیل داشتن کاروان سرای بسیاربزرگ به آن مینودشت(دشت زیبا) گفتند.که در قسمت جنوبی روستای شترخان که معروف به بیلواردشت (جیربوکان)قرار داشته که حتی امروزه نام ثبتی این روستا نیز مینودشت است.اما برگشت نامش به شترخان برمیگردد به دوران حکومت حسن صباح در الموت و چون روستای شترخان با داشتتن زمینهای بسیار حاصلخیز محل نگهداری و پرواربندی دامها بخصوص شترهای حکومت اسماعیلیه بوده بدین نام معروف گشته است.
روستاي شترخان و لامان از رسومات خاص مربوط به خود برخوردار هستند، كه در مراسمات مختلف برگزار مي كنند.و بايد گفت كه مردمان دو روستاي شترخان و لامان در بسياري از مسائل و ارزش ها به هم گره خورده اند، وآن برمي گردد به چند صد سال قبل كه مردم هر دو روستا در يك محل تجميع بودند، كه آن محل دشت بوكان(جير بوكان) يا نام امروزي آن بيلواردشت ساكن بوده اند. كه بدليل طغيان رود خانه فصلي گزدره كه در روستاي شترخان است بيش از ۹۰ درصد روستا به زير گل و لاي رفت، و همين دليل باعث شد كه مردمان دو روستا از آن زمان تفكيك شده و به دامنه هاي كوه هاي چوپان، ذغال كوه و نوكول كشانيده شدند و تا حدودي مستقل از هم گشتند ولي هنوز آداب و رسوم دو روستا چه در عزا و عروسي هيچ تغييري با هم ندارد و كاملا شبيه هم است.
اين دو روستا جز تفكيك ناشدني از هم مي باشند بطوريكه از قديم تاكنون مردگان خود را در يك مكان، دفن مي كنند. مراسم هاي عزاداري دو روستا در محل امامزاده محمد (ع) مي باشد، حتي آّب شرب روستاي لامان از روستاي شترخان رفته و آب كشاورزي روستاي شترخان از روستاي لامان مي آيد و بسياري موارد ديگر كه احصاي آن خارج از حوصله خوانندگان محترم مي باشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.