بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشار مارگون

توضیحات

#آبشار_مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در مجاورت شهر #سپیدان و در مرز #استان_فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده است.
این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون قرار دارد. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می شود.
این #آبشار به ارتفاع 70 متر و عرض 100متر، به دلیل قرار گرفتن درداخل #تنگه زیبای مارگون و تعدد رگه های آبشاری که به درون دره و مسیر #رودخانه می ریزند و همچنین تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همچون ماری در دل کوه جاری می گردد، داده است . درپیرامون این آبشار علاوه بر جریان رودخانه ها و #چشمه ها، زیبایی های طبیعی دشت های مملو از #لاله_واژگون وگل های رنگارنگ ختمی و دیگر گل های وحشی ، منظره ای بدیع پدید می آورند که دیدار از آن را به خاطره ای فراموش نشدنی تبدیل می کنند.
از مشخصات منحصربفرد این آبشار است که سرچشمه آبشار از پیشانی یک کوه بلند صخره ای است و آب با فشار از درون شکاف های صخره فوران می کند و مجموعه ای از آبشارها را به صورت تابلویی گسترده نمایش می دهد. در انتهای آبشار، آب به صورت نهری بزرگ به رودخانه کمهر می پیوندد. مارگون از معدود آبشارهای ایران است که برای اکوتوریست های خارجی نیز شناخته شده است و اغلب خواهان دیدار آن هستند. محدوده این آبشار به عنوان یک منطقه حفاظت شده در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسیده که نشان از غنای گونه های گیاهی و جانوری آن دارد.
از دیگر جاذبه های گردشگری و زیبای سپیدان می توان از آبشار تنگ تیزاب، چله گاه، پیست اسکی پولاد کف، چشمه شش پیر، برم فیروز، چشمه بهرغان، تنگ دلخان، سرمور کمهر، دشت مهر، سراب کهکران، و تنگ غوره دان نیز نام برد.

پ ن: لطفا در حفظ طبیعت کوشا باشیم.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

سفرکجابریم
سفرکجابریم 80 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها