بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای لاطران

توضیحات

روستای لاطران یکی از روستاهای دامنه سرسبز سبلان نزدیک شهر توریستی و بسیار زیبای سرعین که با چشمه های آبگرم معروف ۳ کیلو متر فاصله دارد که هرساله در ایام نوروز و تابستان هزاران عاشق دلباخته طبیعت را به تماشای خود فرا می خواند.
موقعيت جغرافيايي روستا
روستا لاطران از غرب به كوه سبلان از شرق همسايه روستاهاي سئين – ويلادره( بيلا درق) – از جنوب شرقي روستاي كردده – واز جنوب غربي همسايه روستان اسدمرز( اسب مرز) و جنوب غربي با روستاي ورگه سران همسايه اند و از شمال غربي روستاي ايران درسي( آيران درسي) همسايه است به علت نزديك بودن اين روستا به شهر توريستي سرعين و هم چنين سرسبز بودن اين روستا آن را با ساير روستاهاي استان اردبيل متمايز كرده است برخي از تحصيل كردگان روستا معاني گوناگوني به كلمه لاطران ارانهنمودند كه در آينده نزديك بامشورت بزرگان اين روستا معاني دقيق آن در اين وبلاگ قرار مي گيرد اين روستا از شرق به استان اردبيل ۳۴ كيلو متر فاصله دارد طوري كه قديمي ها پياده به مركز استان رفت و آمد مي كردند
مشاهير بزرگ روستاي لاطران
نادر الطافی لاطران فرزند مرحوم جاج کریم الطافی لاطران و از نوادگان مرحوم جاج خانار الطافی است
نادر الطافی بیشتر عمر خود را در این روستا سپری کرده و اکنون که در باغمشه اردبیل زندگی می
کند . نادر الطافی به دلیل خصوصیات خاص و ظرافت کلامی از دوران نوجوانی بنا به گفته نزدیکان
به شعر و شاعری علاقمند بوده است و هم اکنون به عنوان یک شاعر در سطح استان اردبیل معروف
است .
اسامی طوایف لاطران عبارت است از :
بطور کلی ده به دو طوایف عمده تقسیم میشود
الف) شاغزیلی ب) بالیجالی
که توضیح کامل آن در جایی از این مقاله آورده میشود
برخی از طایفه زیر گروهها عبارتند است از
۱- عباس خان ( آباس خانی) ۲- تزه خانی ۳- رسولی ۴- قره لر ۵- کردلر ۶- چوخور
حیط ۷- هزلی دسته سی ۸- موبلی لر
آثار باستانی روستا
روستای لاطران با نامهای متفاوت در کتب تاریخی یاد شده است نامهای مانند پاطران – پاتران-پطیران در کتب معجم البلدان و در تاریخ جهانگشای نادری از آن یاد شده است آثار تاریخی روستای لاطران و دیگر روستاهای اطراف مانند گازیر یا آلداشن اسمب مرز ورگه سران سئین ویلادره آیران درسی و… کردده و سنگ تاریخی گوناگون یافت شده که هر چشم بیننده را در حیرت می گذارد. موید قدمت این روستا را نشان می دهد .
گذشتة روستا و مناطق حوالي آن به سبب موقعيت جغرافيايي و ويژگيهاي طبيعي و اقليمي آن همواره مورد توجه انسانها و حكام ادوار گذشته بوده است. تاريخ اين منطقه جدا از تاريخ آذربايجان بخصوص اردبيل نمي‌باشد. با توجه به ناميده شدن قسمتي از آذربايجان بخصوص شرق آن به نام زيكرتو (سنگ‌كن) و ساگارتي (ساكنان سرزمين غارهاي سنگي) در دورة مادها و هخامنشي در هزاره اول قبل از ميلاد با توجه به انبوه دهكده‌ها و معابد و منازل زيرزميني كنده شده در دل صخره‌ها و تپه‌هاي باقيمانده از آن دوران بيانگر اين است كه اين منطقه بخش وسيعي از سرزمين زيكرتو يا ساگارتي اشاره شده در سنگ نوشته ‌و كتيبه‌هاي دوران هخامنشي و آثار مورخين مي‌باشد.
از اعتقادات مردم این روستا می توان پی برد که روستای لاطران و روستاهای اطراف لاطران بیشتر
از مناطق مورد توجه خاندان صفوي بوده است
در اواخر سلسله صفوی و در اوایل سلسله افشاریه روستای لاطران به یک روستای کم نظیر تبدیل میشود .شناسنامه ها و اسناد ملکی و مدارک رسمی و دولتی ایران که با نام لاطران مکتوب است شواهد محکمی است که خاطرات گذشته گان را زنده میکند و تاریخ این مرز و بوم را در اوراق سینه ها مینگارند. که ۶ روستا از جمله سرعین کنونی تابع روستای لاطران بوده است که ریش سفید روستای آن زمان بنظر می رسد مرحوم حاج امیر رشیدی بوده که املاک لاطران را با املاک سرعین عوض می نماید ( مردمان سرعین جهت داد و ستد به روستای لاطران مراجعه می کردند )
كوهها اطراف لاطران به لحاظ موقعيت جغرافيائي و طبيعي خود از شمال و شمال‌غرب به كوهها و ارتفاعات سبلان از جمله بابامقصود، آيقار، قره برون، تكله داغي و قزل قیا همچنين ساير قله‌هاي معروف نظير قله سلطان سبلان با ۴۸۱۱ متر ارتفاع منتهي مي‌شود كه اين كوهها و ارتفاعات در هر يك از فصلها و جاذبه‌هاي خاص خودشان را دارند

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها