بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای معلمان

توضیحات

منطقه معلمان در موقعیت جغرافیایی ۱۳/۳۵ شمالی و ۳۴/۵۴ شرقی واقع در ۱۲۸ کیلومتری جنوب شهرستان دامغان و ۱۱۰ کیلومتری شمال جندق , در حاشیه شمالی ساحل کویر بزرگ نمک قرار دارد . این منطقه از شمال به کوه های دزینا , انارو , تبر کوه و کوه دوگوش از شرق به روستای بیدستان , از غرب به کلاته رشم و از جنوب به چاله کویر محدود می شود .
این منطقه در زمانهای گذشته در مسیر کاروان گذر جندق به بیدستان قرار داشته است . در هنگام گذر از جاده ارتباطی معلمان به جندق , نامهایی بر روی نقشه مشاهده می شوند که عملا حضور فیزیکی ندارند . علت نامگذاری این مناطق به دلیل آگاهی از میزان راه باقی مانده بوده است . مکانهایی مانند معلمان , بارانداز میانه و بارانداز سر نمک از جمله این نامگذازی ها بوده اند . منطقه معلمان به معنای انتهای مسیر کویر , بار انداز میانه به معنای نیمه راه و بار انداز سر نمک به معنای آغاز مسیر قلمداد می شده اند . کاروانها این مسیر را به سرعت و در مدت زمان تقریبی ۳ روز طی میکردند تا دچار بارانهای ناگهانی و درنتیجه باتلاقی شدن زمینهای کویر نگردند .
سون هدین کویرنورد سویدی یک بار مسیر جندق به معلمان را به همراه یک کاروان طی کرد و در سفرنامه خود به نام کویرهای ایران به آن اشاره کرده است . هدین در این سفر اشاره میکند که در نزدیکی معلمان دچار رگبار شده است و زمینها بشدت باتلاقی شدند به نحوی که بلند کردن پا به علت چسبندگی زیاد گل با دشواری زیادی همراه بوده و شترها در گل فرو می رفته و قادر به برخاستن نبوده اند .
در صورتی که در نقشه دقت کنید مسیر معلمان به جندق کوتاهترین مسیر عبور از عرض کویر بوده است و کاروانها برای آنکه مسافت کمتری را در کویر طی کنند ابتدا از جندق به معلمان و سپس به بیدستان یا ورامین عظیمت می کرده اند . معلمان در حال حاظر دارای یک پمپ بنزین و یک پاسگاه انتظامی می باشد و نقطه ارتباطی محورهای دامغان-جندق و شاهرود-جندق می باشد .راه های ورود به منطقه :
مسیر اول محور آسفالته دامغان به معلمان است
مسیر دوم , مسیر سمنان به آهوان و سپس معلمان است
مسیر سوم مسیر خور به جندق و سپس معلمان است
مسیر چهارم مسیر شاهرود بیدستان و سپس معلمان است

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :