بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
منطقه حفاظت شده البرز مركزی

توضیحات

اين منطقه درمجاورت و شمال تهران بزرگ بين استانهاي مازندران و تهران و در محدوده شهرستانهاي تهران ,شميرانات كرج ,چالوس ,نوشهر ونور و بين E5100 تا E5136 طول شرقي و N3544 تا N3635 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن ۴۱۰۷۹۰ هكتار مي باشد.
تاريخچه
منطقه البرز مركزي بدليل وضيعت طبيعي خود و نزديكي به مراكز حكومتي همواره مورد توجه حاكمان وقت بوده كه بنا شدن قصرها ، تفرجگاهها ، مكانهاي استراحتي و شكارگاههاي غني در اين ناحيه از مشخصه هاي آن است . اين منطقه در سال ۱۳۴۶ هجري ، برابر مصوبه قانوني شورايعالي شكارباني و نظارت بر صيد در حدود ۳۹۸۸۵۳ هكتارآن بعنوان منطقه حفاظت شده درآمده است. درحال حاضر نيز قسمت جنوبي منطقه در حدود يك سوم ازكل مساحت آنرا شامل ، كه معادل ۱۱۰۰۰۰ هكتار بوده و تحت مديريت اداره كل حفاظت محيط زيست استان تهران است.ازنظر تقسيم بندي رويشگاهي ، قسمت جنوبي البرز مرکزي دراستان تهران جزء ناحيه ايراني- توراني محسوب شده كه يکي ازذخيرهگاههاي ژنتيکي ايران نيز مي باشد . تنوع اقليمي و شرايط خاص اکولوژيک و توپوگرافي منطقه البرز جنوبي شرايط زيست مساعدي را براي زندگي انواع وحوش در اين گستره فراهم آورده است .
پوشش گياهي و حيات وحش جانوري
شناسايي بيش از ۹۵۰ گونه گياهي متعلق به حدود ۵۷ خانواده از گياهان اصلي اين منطقه اكولوژيكي كه تعداد كثيري از آنها اختصاصاً در البرز يافت مي شوند، نمايانگر پوشش گياهي بسيار غني و متنوع منطقه و بالاترين گستره پراكندگي در اين عرصه مي باشد كه از قوي ترين فلورهاي گياهي در بين مناطق تحت حفاظت به شمار مي آيد و يكي از ذخيره گاههاي ژنتيكي ايران بوده و ارزش بالايي براي حفاظت دارد، البته غناي گياهي موجود زاييده وضعيت خاص توپوگرافي و اقليمي منطقه است و پوشش در ارتفاعات بالاي ۳۲۰۰ متر از سطح دريا مناسبتر و از تنوع ژنتيكي خاص برخوردار است.
از لحاظ حيات وحش جانوري به علت تنوع اقليمي و شرايط خاص اكولوژيك و توپوگرافي منطقه البرز جنوبي شرايط زيست مساعدي براي زندگي انواع وحوش در اين گستره فراهم گرديده است. براي معرفي تنوع جانوري اين منطقه مي توان از ۱۵۵ گونه پرنده از ۴۰ خانواده و ۲۵ گونه پستاندار نام برد. خزندگان و دوزيستان نيز در اين منطقه از تنوع بالايي برخوردارند و وجود خزندگان و دوزيستان به علت رابطه اكولوژيكي كه با جوندگان كوچك دارند، از عوامل اصلي كنترل جمعيت جوندگان در اين منطقه محسوب مي گردند.
امكانات آموزشي، پژوهشي
منطقه البرز مركزي كه يكي از بهترين الگوهاي زيست محيطي است، بخش قابل توجهي از فون و فلور كشور را در خود جاي داده است. بخشهايي از اين منطقه حفاظت شده تاكنون مورد بررسي كارشناسان و محققان قرار نگرفته است و از ديدگاه تحقيقاتي مكاني بكر به نظر مي رسد كه مي تواند بستر مطالعاتي مناسب براي بررسي جامع علاقه مندان محيط زيست باشد. مطالعات اكولوژيك و عمليات اجرايي در خصوص بررسي ماهيهاي منطقه و تجزيه شيميايي آب و پلانكتون ها و باكتريهاي درياچه از جمله موضوعات مورد علاقه دانش پژوهان مي باشد كه با احداث ايستگاه تحقيقاتي و آزمايشگاهي محيط زيست تسهيلات لازم براي انجام امور پژوهشي فراهم شده كه با يك برنامه ريزي صحيح و منسجم دستيابي به اهداف مورد نظر در زمينه هاي مختلف آموزشي و تحقيقاتي در منطقه آسانتر تحقق مي يابد.
مشكلات منطقه حفاظت شده البرز
مناطق حفاظت شده به عنوان يك منبع ژنتيك و اندوختگاه علمي، آموزشي و پژوهشي براي نسل حاضر و آينده محسوب مي شوند بررسيهاي انجام شده با فاصله بيست سال در منطقه البرز جنوبي، گوياي روند تخريبي منطقه بوده و در يك ارزيابي كلي تفاوت فاحشي را بين جمعيت هاي حيات وحش و پوشش گياهي نشان مي دهد. رودخانه هاي كرج و ولايت رود در محدوده حفاظت شده قرار دارند و به دليل موقعيت خاص تفرجگاهي خود بيش از ساير نواحي مورد تجاوز و تخريب قرار گرفته اند و عليرغم تلاشهاي انجام شده اين روند تخريبي همچنان ادامه دارد، به طوري كه تقريباً تمامي واحدهاي مسكوني، خدماتي و پذيرايي اطراف آنها فاقد سيستم تصفيه بوده، تمام مواد اضافي و غير مصرفي و حتي فاضلاب به طور مستقيم و غيرمستقيم به رودخانه هاي مجاور سرريز و يا در آن تخليه مي شود. ساخت و سازهاي بي رويه و افزايش اماكن و فعاليتهاي واحدهاي نظامي و ارگانهاي مختلف موجبات تشديد آلودگي و تخريب منطقه را فراهم نموده است.
منبع : کویرها و بیابانهای ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها