بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 432
شهر گرگاب

توضیحات

شهر گرگاب از شهرهای شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان و در فاصله ۲۰ کیلومتری مرکز استان می باشد و علت اصلی پیدایش شهر گرگاب وجود آب در لایه های زیرین زمین بوده است که از طریق حفر قنات به آن دسترسی پیدا میکنند و این شهر بواسطه وجود قنوات و زمینهای دشتی مستعد ، کشاورزی بوجود آمده و …
ـ تاریخچه شهر گرگاب :
شهر گرگاب از شهرهای شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان و در فاصله ۲۰ کیلومتری مرکز استان می باشد و علت اصلی پیدایش شهر گرگاب وجود آب در لایه های زیرین زمین بوده است که از طریق حفر قنات به آن دسترسی پیدا میکنند و این شهر بواسطه وجود قنوات و زمینهای دشتی مستعد ، کشاورزی بوجود آمده و در حال حاضر سه رشته قنات در این شهر وجود دارد که با توجه به وضعیت بارندگی و خشکسالی فاقد آبدهی می باشند .( قنات گرگاب و کریم آباد )
از خربزه گرگاب در کتب و رسالات قدیمی به نیکی یاد شده است و معنی وجه تسمیه آن بگفته معتمدان محلی ، بعلت زیادی آب قنوات که از سمت مورچه خورت اصفهان می آمده و تشبیه آن به گرگی است که در حال جنب و جوش زیاد است می باشد .
نحوه شکل گیری گرگاب از نظر مراحل توسعه هسته اولیه روستای گرگاب بصورت قلعه (هم اکنون قسمتی از آن موجود میباشد ) بوده که سکونت گاه اولیه و اصلی محسوب می شده و اراضی زراعی در خارج از قلعه واقع گردیده است و در طول زمان با رشد جمعیت نیاز به فضاهای بیشتر و برقراری امنیت ، به تدریج ساکنین در خارج از قلعه ساخت و ساز انجام داده اند و با توجه به وجود اراضی زراعی در ضلع جنوب شرقی توسعه به سمت شمال و شرق ادامه پیدا کرده است.
ـموقعیت جغرافیائی :
شهر گرگاب از شهرهای شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان می باشد که در بخش مرکزی شهرستان واقع گردیده است . شهر گرگاب از نظر موقعیت جغرافیائی در طول ۵۱.۳۵ و عرض ۳۲.۵۱ جغرافیائی بوده و در فاصله ۵/۰ کیلومتری شرق مرکز شهرستان شهر شاهین شهر و در مجاورت بزرگراه اصفهان ـ تهران واقع و تا مرکز استان اصفهان ( شهر اصفهان ) حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد .
از نظر توپوگرافی شهر گرگاب در دشت هموار واقع گردیده و از نظر دسترسی بدلیل واقع شدن بزرگراه مذکور در مجاورت شهر و تقاطع غیر همسطح در ورودی شهر ارتباط مناسب شهر را با مناطق و شهرهای مجاور فراهم ساخته است .
ـ ویژگیهای طبیعی شهر گرگاب :
الف) فیزیوگرافی :
شهر گرگاب در دشتی هموار واقع گردیده و دارای بافت خاک رسی و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۶۰ متر میباشد . شهر گرگاب از شمال به اراضی روستای محمودآباد رعیان (درمیان) و از جنوب به اتوبان اصفهان ـ تهران و از غرب به صنایع هلیکوپتر سازی (هسا ) و از شرق به اراضی کریم آباد گرگاب و گز محدود است .
ب ) هواشناسی :
با توجه به مطالعات انجام گرفته بطور کلی محدوده مطالعاتی ما در منطقه خشک استان اصفهان واقع گردیده و دارای آب و هوای نیمه بیابانی می باشد .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :