بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

شهر کلاته رودبار

شهرها
  • بازدید - 643
شهر کلاته رودبار

توضیحات

کلاته رودبار یکی از شهرهای استان سمنان در بخش مرکزی شهرستان دامغان است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲٬۸۲۶ نفر بوده‌است. کلاته رودبار، سه شنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۰ با تبدیل شدن از روستا به شهر، به‌عنوان یکی از ۱۸ نقطه شهری استان سمنان شناخته شد.
شهر کلاته رودبار در شمال غربی شهر دامغان که از شهرهای کهن و معروف ایران به نام صددروازه ايران قديم می باشد واقع گردیده است . طبيعی است که اين منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی از شرايط آب و هوايي مناسب تر از دامغان برخوردار می باشد و با عنایت به پیشینه تاریخی آن از آثار و بناهای تاريخی ارزنده بی نصيب نمانده است.
مکان اصلی آن کهنه کلاته بوده با توجه به مهاجرين بيرونی که بيشتر از استان مازندران بوده در مکان فعلی به عنوان کلاته رودبار شکل گرفته است . که امروزه بزرگترين روستای استان و شهرستان بوده است که در حال حاضر به شهر ارتقا یافته است.
مردم
مردم شهر کلاته رودبار به گویش مازندرانی صحبت می کنند و مذهب آنان شیعه اثنی عشری است.
فرهنگ و رسوم مردم این شهرشباهت فراوان با آداب مردم همسایه شمالی آن (شهرهای استان مازندران) دارد به همین دلیل دارای مراسم از قبیل عزاداری ، عروسی، جشن های محلی مشابه با مردم مازندران می باشند.
مردم این شهر به کشاورزی ،دامداری و …….. اشتغال داشته و زنان این شهرعلاوه بر مشارکت در کارهای کشاورزی و دامداری (عشایری) با مردان، صنایع دستی زیبایی همانند قالی ، گلیم ، جاجیم و پاپوش و ……را خلق می نمایند .
بافت شهر
اين شهر دارای دو بافت سنتی و جديد می باشد. سبک معماری سنتی در ساختمانهای قديمی ديده می شود که از خشت ، گل ، چوب و سنگ ساخته شده است و در بناهای جديد تحت شرايط و اقليم غالب منطقه و مصالح موجود مکانی شکل گرفته است.جاهای دیدنی
چشمه پير خوش در ، گنبد سبز ، قلعه پنجم ، کوشک ، گور قلعه ، تخت شاه ، پير ابراهيم ، قلعه نمکه ، تنگه دختر قلعه ، گندوآب (گنجاب) ، امامزاده عقيل(ع).

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :