بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 216
شهر تنکمان

توضیحات

شهر #تنکمان شهری است نوپا با تاریخچه ای کهن واقع درجنوب شرقی شهرستان #نظرآباد با طول جغرافیایی ۵۰ درجه و۳۷ دقیقه وباعرض جغرافیایی ۳۵ درجه و۵۵ دقیقه می باشد.تمدن های شهر تنکمان به سه تمدن قدیم که قدیمی ترین تمدن اطراف تنکمان تپه ای به ارتفاع حداکثر یک متروبه قطر۵۰ متردر۲ کیلومتری غرب تنکمان وجود داشته که بعدها هموارگردیده ودرآن کشاورزی نمی شود وحدود۲۰۰ متری جنوب جاده تنکمان –شیخ حسن که درمزرعه تنکمان واقع است دراین تپه کاوش های علمی وقانونی انجام نشده ودراوایل دهه دراثرکاوش های غیرمجاز دراین محل ظروف سفالی وقطعات شکسته سفالی به دست آمده که این ظروف بسیارظریف بوده وبا چرخ سفالگری ساخته شده واز جهاتی با ظروف به دست آمده از تپه (لوشه لان ) اسماعیل آباد وازجهاتی دیگر باظروف به دست آمده از(خوروین) مشابهت دارند درضمن یک خمره سفالی بدون نقش دراین تپه به دست آمده که درموزه آزادی نگهداری می شود.
دیگری تمدن میانه می باشد که آثاربه جا مانده از تمدنی بوده درشرق تنکمان که در مزرعه شرف الدین میزیستند وقدمت آن به دوره پس ازاسلام بر میگردد. این تمدن از ایلان تپه تا حسینیه فعلی واقع در جنوب غربی تنکمان بصورت زمینهای ناهموار و تپه های کم ارتفاع و متناوب واقع است.
و تمدن کنونی که سابقه این تمدن به دوران نادرشاه می رسد. نادرشاه از شش طایفه و از هر کدام چند خانواده را به صورت گروگان در این محل سکونت داده است. گویا دلیل این کار این بوده است که این طایفه در پرداخت مالیات و تحویل سرباز به قشون نادر شاه بی میلی نشان می داده اند. این طایفه ها به نوعی با مردم روستاهای ورچند همدان و حصارالویر بستگی دارند، نام طایفه ها و محل سکونت اولیه آنها و بستگی ذکر شده در کتاب تنکمان آمده است.
مردم بومی شهر تنکمان را تنگه امان می گفتند(تنگ: کوچه ، معبر و امان :زینهار دادن کسی به جان) بدین معنی که معبر و محلی که در آنجا به این مردم امان داده شده است. مردم تنکمان خود را خلج می دانند و اصالت خود را با مردم ساوجبلاغ که اکثراً افشاریه هستند متفاوت می دانند. تنگه امان در اثر استعمال به تنکمان تبدیل شده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :