بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 507
باغ ملک

توضیحات

باغ‌ملك يكی از شهرستان‌های تازه تاسيس استان خوزستان است و تاريخ آن با تاريخ نواحی شمالی استان خوزستان درآميخته است. آورده‌اند كه‌باغ‌ملك نخست باغی پهناور و متعلق به حكم‌ر‌ان آن منطقه بوده که رفته‌رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهركی در آمده‌است. شهرستان باغ‌ملك يكي از شهرستان‌هاي استان خوزستان است كه در خاور اين استان قرار دارد و از شمال به ايذه از جنوب به شهرستان رامهرمز از باختر به بخش ملاتاني و ازخاوربه استان چهارمحال و بختياري (شهرستان لردگان) محدود مي شود. مركز اين شهرستان باغ‌ملك است كه در ۴۹ درجه و ۵۳ دقيقه طول جغرافيايي و ۳۱ درجه و ۳۱ دقيقه عرض جغرافيايي و ارتفاع ۷۱۹ متري از سطح دريا واقع شده است. براساس سرشماري سال ۱۳۷۵ جمعيت شهرستان باغ‌ملك ۹۰۱۰۶ نفر برآورد شده است.
مکان های دیدنی و تاریخی
از مكان‌هاي تاريخي و ديدني شهرستان باغ ملك اطلاعات مستندي در دست نيست.
پل بند تاریخی مربوط به دوره افشاریه
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، حميد ثرياني مدير حفظ آثار فرهنگي تاريخي آب، سازمان آب و برق خوزستان، از شناسايي يک پل بند تاريخي مربوط به دوره افشاريه با پيشينه اي حدود ۳۰۰ سال در منطقه “برم جمال” باغملک خبر داد.ثرياني، افزود: از اين پل بند که در پنج كيلومتري شمال شرقي بخش ميداوود در حوالي شهر باغملک شناسايي شده، در زمان حاضر براي آبياري مزارع کشاورزي پيرامون آن استفاده مي شود.ثرياني گفت: آبهايي که از حوضچه اين پل بند به روي زمين جريان پيدا کرده، بسيار شفاف و زلال است اما تنها قابليت استفاده براي کشاورزي را دارد.مدير حفظ آثار فرهنگي، تاريخي آب سازمان آب و برق خوزستان يادآوري کرد: قدمت اين پل بند از نقوش حک شده روي تکه هاي شکسته کوزه هاي تاريخي که در منطقه يافت شده توسط کارشناس سازمان ميراث فرهنگي به دست آمده است.شهرستان باغملک در جنوب غربي استان خوزستان و در فاصله حدود ۱۲۰ کيلومتري اهواز قرار دارد.
صنايع و معادن
عمده‌ترين معادن شهرستان باغ ملک معدن نمك و گچ است. معادن ديگری نيز در اين شهرستان وجود دارد كه هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسيده‌اند.
کشاورزی و دام داری
كشاورزی،‌باغ‌داری، زراعت و دام‌داری مهم ترين شغل مردم شهرستان باغ‌ملك است. ازمحصولات کشاورزی آن‌ها گندم، جو، برنج، بنشن، انواع ميوه، خرما و از توليدات بخش دام‌داری، فرآورده های لبنی و پشم و دام زنده را می‌توان نام برد.
مشخصات جغرافيايي
شهرستان باغ‌ملك در مسير راه رامهرمز به ايذه قرار گرفته است. اين شهرستان از نظر جغرافيايی در ۴۹ درجه و ۵۳ دقيقه ی درازای خاوری و ۳۱ درجه و ۳۱ دقيقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع ۷۱۹ متری از سطح دريا واقع شده است. شهرستان باغ‌ملك از شمال به ايذه از جنوب به رامهرمز از باختر به حوالی سوسنگرد و از خاور به مرز استان چهار محال و بختياری و استان خوزستان محدود می گردد. آب و هوای اين منطقه معتدل است. از مركز شهرستان باغ‌ملك سه راه آسفالت فرعی جدا شده است:۱- راه باغ‌ملك – ايذه به سوی شمال خاوری به درازای ۴۸ كيلومتر۲- راه باغ‌ملك – هفتكل به سوی جنوب باختری به درازای ۴۴ كيلومتر۳- باغ‌ملك – رامهرمز به سوی جنوب باختری به درازای ۵۷ كيلومتر
وجه تسميه و پيشينه تاريخي
شهرستان باغ‌ملك در قديم «جانكی» نام داشته و نام آن مخفف «جوانكی» است كه نام طايفه ای از اكراد بوده كه در دوره اتابكان لر بزرگ به اين منطقه آمده و تا روزگار صفويه در اين نواحی می زيسته اند. باغ‌ملك يكی از شهرستان های تازه تاسيس استان خوزستان می باشد و تاريخ آن با تاريخ نواحی شمالی استان خوزستان در آميخته است. آورده اند كه باغ‌ملك نخست باغی پهناور و متعلق به حكمران آن منطقه بوده که رفته رفته آباد و گسترده شده و به صورت شهركی در آمده است. از نظر تاريخی آن را به دوران حكومت شاه طهماسب اول صفوی نسبت داده اند كه نخست، طايفه ای به نام آل خورشيدی از ايلات بختياری درآن تسلط داشته و بعدها در روزگار شاه طهماسب دوم با پيروزی ايل زنگنه بر طايفه آل خورشيدی اين دو قوم با هم اختلاط يافته و مردم كنونی باغ‌ملك از آن دو طايفه هستند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :