بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای موئیل

توضیحات

روستای موئیل واقع در ۱۵ کیلومتری مشکین شهر قرار دارد. ایستگاه سواریهای این روستا در جلوی سینمای مشکین شهر قرار دارد. مسیر آسفالت ولی کوهستانی که روستا در دامنه کوه ساوالان قرار دارد.
سه کیلومتر مانده به روستا یک سه راهی وجود دارد که جاده سمت راست به آبگرم قینرجه و سمت چپ به روستای موئیل می رود.
این روستا دو تا آبگرم دارد. یکی نرسیده به روستا به نام آبگرم ایلاندو که لبه دره ای قرار داشته که حدود ۱۰ سال پیش بر اثر سیلی که آمده ساختمان احداثی خراب شده است و الان آب همان طوری هدر می رود.
آبگرم دیگر به نام آبگرم موئیل همنام روستا بود و درست در مرکز روستا و کنار مسجد قرار دارد.برای این آبگرم دو استخر به ابعاد حدودی ۴×۴ متر ساخته اند که یکی برای مردان و دیگری برای خانمها می باشد. دمای آب حدود ۴۰ درجه بود و آب زلالی داشت. تقریباً بدون ترکیبات گوگردی و اکسیدهای آهن به نظر می رسد . آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی کلروسولفاته و بیکربناته کلسیک گرم می باشد.
آبگرمهای روستای موئیل
ـ چشمه سه گانه ايلاندو در ده كيلو متري جنوب شهرستان مشكين شهر كه در ارتفاعات ۱۹۵۰ الي ۲۰۰۰ متري در مسير انتهاي جاده موئيل و در بستر سرشاخه هاي خياو چايي با دبي قابل توجه در حال جوشش هستند. درجه اسيدي اين چشمه در حدود ۶ درجه و درجه حرارت آن ۳۵ و براي بيماريهاي عصبي مفيد ميباشد.
ـ چشمه دودو در ۱۳كيلو متري جنوب شهرستان مشكين شهر كه همچون چشمه هاي ايلاندو در ارتفاعات ۲۰۰۰ الي ۲۱۰۰ متري سطح درياهاي آزاد در مسير انتهاي جاده موئيل و در بستر سرشاخه هاي خياو چايي با دبي كمتر نسبت به ايلاندو است. درجه اسيدي آن حدود ۶/۵ و درجه حرارت ۴۵ درجه و براي بيماريهاي عصبي مفيد است.
ـ چشمه آبگرم موئيل در حدود ۱۲ كيلو متري جنوب مشكين شهر با بيش از ۸ دهنه در ارتفاع ۲۳۰۰ متري و درجه اسيدي حدود ۵ و درجه حرارتي حدود ۴۵ براي آرامبخش عصبي مفيد است شامل چشمه اصلي ، استخرهاي سنتي مردانه و زنانه ، قوتورسويي موئيل ، يئل سويي و آجي سو است.
ـ چشمه ملك سويي در ۱۵ كيلو متري جنوب مشكين شهر در كنار آبشار زيباي گور گور و چشمه آق سوء قرار دارد و درجه حرارت آن ۴۵ درجه براي آرامبخش عصبي مفيد است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :