بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 602
شهر پاریز

توضیحات

پاريز شهري است در استان کرمان ايران.شهر پاريز در بخش پاريز شهرستان سيرجان قرار دارد.پاريز يکي از خوش آب و هواترين نقاط منطقه است.مساحت شهر مذکور ۵۷۴/۱۷۶۶ کیلومتر مربع بوده و از شمال به شهرستان رفسنجان، از شرق به شهرستان بردسیر و بخش مرکزی، از جنوب و غرب به بخش مرکزی و از شمال غرب به شهرستان شهربابک محدود می شود.شهر پاریز در سال ۱۳۸۰ شکل گرفت و دارای دو دهستان به نامهای سعادت آباد و پاریز است. مرکز شهر نیز آبادی پاریز است.جغرافیای طبیعی:شهر پاریز دارای آب و هوای معتدل نیمه خشک در نواحی کوهستانی و پایکوهی و گرم و خشک در نواحی دشتی است و در تابستان هوایی بسیار خنک دارد.قسمتهای شمالی بخش پاریز را ارتفاعات و کوهها پوشانده است، به همین علت بارندگی در شمال بخش بیشتر از نواحی دیگر است. طبق آمار ایستگاه باران سنجی سعادت آباد، میزان بارندگی سالانه ۵/۱۸۸ میلی متر بوده که بیشترین میزان بارندگی در دی ماه با ۳/۴۴ میلی متر و کمترین آن در شهریور ماه با ۲۶/۰ میلی متر اتفاق می افتد.دوره یخبندان از آبان ماه شروع و تا اسفندماه ادامه دارد. تعداد روزهای یخبندان به طور متوسط ۵۷ روز است.آثار و ابنیه تاریخی:وجود قبرستانهای قدیمی و سنگ قبرهای تاریخی در منطقه پاریز، خود بهترین شاهد برای قدمت طولانی آن است.براساس مارک تاریخی موجود، قدمت پاریز به حدود ۳۰۰۰ سال قبل می رسد.
شهر پاریز دارای بخشداری و شهرداری، مرکز مخابرات، ادارات پست،برق و گاز،مجتمع خدمات بهزیستی، صندوق قرض الحسنه، خانه ترویج روستایی،شرکت تعاونی روستایی،تعاونی کارکنان مس سرچشمه،بهداری،اورژانس بین جاده ای،جایگاه سوخت، شورای حل اختلاف،کشتارگاه، سرجنگلبانی، مرکز خدمات کشاورزی، کتابخانه، ایستگاه باران سنجی و شعب بانکهای ملی، ملت و رفاه و مجتمع خود اشتغالی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کمیته امداد امام خمینی، پاسگاه نیروی انتظامی،پایگاه مقاومت سپاه و سالن ورزشی نیز هست.
از عواملی که در تحول شهر پاریز تأثیر داشته موقعیت معدن مس سرچشمه که گذشته از اثرات اقتصادی، در خصوصیات اجتماعی اهالی شهر نیز موثر واقع گردیده است.
صنعت معدن:تعداد زیادی از ساکنین پاریز در بخش معدن و به صورت نیروی متخصص و کارگر فعالیت می نمایند. معدن مس سرچشمه که در فاصله ۳۰ کیلومتری پاریز و در شهرستان رفسنجان قرار دارد، تأثیر فراوان و مثبتی بر اشتغال و فعالیت ساکنین بخش داشته است. معادن موجود در شهر پاریز شامل معدن گرانیت واقع در ۵۰۰ متری شرق پاریز و معدن سنگ مرمر کهوئیه واقع در ۸ کیلومتری جنوب غرب پاریز است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :