بومیسم
جستجو
پناهگاه پلنگ‌چال تهران

توضیحات

پناهگاه پلنگ‌چال يکی از پناهگاه‌های کوهنوردی در مسير صعود به قله توچال واقع در کوهستان البرز در قسمت مشرف بر شهر تهران است. سرتاسر مسير تا پناهگاه پلنگ‌چال از داخل درهٔ زيبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و يکی از زيباترين مسيرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است.پناهگاه پلنگ‌چال در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است. پناهگاه پلنگ‌چال دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است. مدت زمان حرکت از میدان درکه تا رسیدن به پناهگاه پلنگ‌چال در تابستان، ۲ تا دو ساعت و نیم است.از میدان درکه تا پناهگاه حدود شش کیلومتر فاصله است.سرتاسر مسیر تا پناهگاه از داخل درهٔ زیبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی از زیباترین مسیرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است. از پناهگاه پلنگ‌چال مسیری در جهت شمال‌شرقی با ۳ تا ۴ ساعت کوهپیمایی به قله توچال می‌رسد. از پلنگ‌چال علاوه بر توچال، مسیرهایی به امامزاده داوود، قله شاه‌نشین و ایستگاه پنجم تله‌کابین توچال وجود دارند. بنابراین برای رسیدن به قله توچال، مسیر دیگری نیز وجود دارد که از پلنگ چال به ایستگاه ۵ توچال و سپس به قله توچال منتهی می‌شود. مسیر پناهگاه پلنگ چال به ایستگاه ۵ نیز راهی پر سنگلاخ می‌باشد .
در میانه راه مسیری برای ورود به جنگلی کوچک و زیبا به نام کارا قرار دارد، که در دل کوهستان واقع شده‌است. در طول مسیر تعدادی استراحتگاه وجود دارد، که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها به نام استراحتگاه اذغال چال، دارای قدمتی از سال ۱۳۵۴ می‌باشد .محلی که در حال حاضر پناهگاه پلنگ‌چال قرار دارد و پیرامون آن را کوه‌ها دربرگرفته‌اند و حالت چاله مانندی به آن داده‌اند که در زمان‌های نه‌چندان دور کنام پلنگان بوده‌است.در نیمه راه درکه به پلنگ چال در ضلع غربی ارتفاعات مشرف به رودخانه، دره‌ای پردرخت وجود دارد که به درهٔ کارا موسوم است. این جنگل با درختان میوه و چشمه ای زیبا، حدود نیم ساعت از مسیر اصلی درکه – پلنگ چال فاصله دارد.
اطلاعاتسال ساخت: ۱۳۴۹ارتفاع از سطح دریا: ۲۱۵۰ مترقله‌های قابل دسترس: شاه نشین، پلنگ چال و …فاصله از روستا: ۲ الی ۳ ساعتفاصله تا قله: ۴٫۵ الی ۵ ساعتوسعت: ۳۰۰ متر مربعظرفیت: ۸۰ نفر با امکانات کاملنگهبان دائم آقای عبداللهی ۰۹۱۱۲۴۵۷۳۳۴تلفن تماس : ۰۲۱۴۲۳۸۸۰۳آدرس : تهران، شمیران، درکه، آب ذغال چال، پلنگ چال
منابع:بزنیم بیرونویکیپدیا

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها