بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
خانه خديوی زنجان

توضیحات

خانه خديوی از جمله خانه هاي تاريخش شهر زنجان است که همچنان کاربري مسکوني دارد و در اختيار مالک آن (آقاي خديوي) است؛ اين خانه تاريخي از جمله بناهاي زيبا و با تزئينات حائز اهميت است که در نزديکي موزه رختشوي خانه و خانه ذوالفقاري در محله‌اي معروف به «دالان آلتي» در شهر زنجان واقع شده است.بنای خانه خديوی  را مي توان يك نمونه كامل از نظر تزئينات دانست كه در اوائل پهلوي در استان زنجان ساخته شده است. از جمله تزئینات این بنا می توان به آجرکاریهای نما ، گچ بريهاي زيبا و ستونها و نماها، لمبه کاری با نقوش متنوع ، وجود ایوان که برروی شش ستون چوبی با پوشش گچی استوار گردیده و همچنين په وجود نرده های تزئینی اشاره کرد.
نظر به اينكه هيچگونه كتيبه و يا نوشته اي كه دال به زمان ساخت بنا باشد بدست نيامده زمان دقيق ساخت بنا مشخص نیست اما با توجه به معماری و سبک این خانه تاریخی گمان می رود که در دوره های اولیه پهلوی بنا شده باشد.خانه خدیوی از جمله بناهایی است که متأثر از الگوهای رایج غرب و ملهم از شیوه‌های محلی این منطقه شکل گرفته است.اين عمارت بصورت دو اشكوبه ساخته شده كه كاربري و اهميت هر بخش از بنا با به حداكثر رساندن تزئينات مشخص شده است.این اثر در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
دلیل نفوذ آب به دیوار بنای خانه خدیوی، بخشی از دیوار ضلع شمالی آسیب دیده بود که مورد مرمت اضطراری قرار گرفت و در حال حاضر مرمت این بنا به پایان رسیده است.مسیر خودروی شخصی بنای خدیوی در ضلع شمال غربی خانه ذوالفقاری و در سمت جنوبی خیابان هفت تیر واقع شده است. همچنین این خانه در ضلع شرقی و منتهی الیه خیابان هفت تیر به خیابان سعدی وسط می رسد.
آدرس : زنجان – ضلع جنوبی خیابان هفت تیر
 
منبع : بزنیم بیرون

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.