بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
امامزاده سید سلیمان فخرآباد

توضیحات

موقعیت تاریخی امامزاده سید سلیمان فخرآباد بر اساس آنچه در اطراف مشاهده میگردد به قدیمی ترین بنائ تاریخی مشهور است وبه اواخر قرن سوم بر میگردد.آثارهايی که در منطقه وجود دارد عمدتا به زمان صفویه تعلق دارد. لذا مرقد مطهر از قدیمی ترین آثار تاریخی بشمار می رود و چندین مورد مرمت گردیده و تغییراتی صورت گرفته که آماری در دسترس نیست. اما از بعضی نوشته های قدیمی بدست آمده چنین استنباط میشود که این بقعه از قدیم الایام مورد توجه سلاطین بوده است. چنانکه در تعیین خادم باشی و متولی امامزاده دستوری از مظفرالدین شاه که شخص سید جبرائیل را مرقوم داشته اند در دست میباشد.
همچنین امضاء و ممهور نامه ای توسط علمای بزرگ ایران و عراق مبنی بر مرمت بقعه و واجب بودن احترام حضرت بر عموم مسلمین مکتوب گشته است. در کتاب های مشجّرالکشاف فی اصول ساده الاشراف، تخفة الارهام، لباب الانساب و الالقاب و الاعقاب ة الشجرة المبارکه فی انساب الطالبیه و الفخری فی انساب الطالبییّن، لنفحه المنبریة الاصیلی، تهذیب الانساب، مشاهد العلویین فی تتمّه الطالبییّن،التذکره انساب المطهره،عمدهالطالب فی انساب آل ابی طالب، یادگارهای یزد وچند کتاب معتبر دیگری نامی از امامزاده سید سلیمان (ع) ذکر گردیده و نسب آن را مشخص نموده اند که از اولاد امام موسی کاظم (ع) می باشند و خود حضرت نیز فرزندی به نام حمزه داشته و او نیز فرزندی به نام یوسف که تداوم نسل سلیمان از اوست.
براساس مکتوب از مشهد مقدس علت مهاجرت حضرت سید سلیمان (ع) را چنین نوشته اند که وی در بلخ زندگی میکرده، ابتدا به شیراز مهاجرت کرده وبعدا به جهت شهادت پسر عمویش به نام عبّاس بن اسحاق المهلوس بن اسحاق بن الامام موسی الکاظم (ع) در آذربایجان جهت زیارت مرقد او به آنجا مسافرت و به خواهش اهالی منطقه در آنجا ماندگار شده است .
از تاریخ وفات او اطلاعی در دست نیست (علیرغم اینکه فعالیتهای صورت گرفته که هنوز تفحص ادامه دارد)اما احتمال قوی می رود که در نیمه اوّل قرن پنجم هجری وفات یافته و در این مکان (فخرآباد) به خاک سپرده شده که بعدا شیعیان بر سر تربت او مزاری بنا نموده و تاکنون زیارتگاه اهل دل میباشد .
امامزاده سید سلیمان فخرآباد دارای گنبد و مسجد است که به سال ۱۲۴۲ ه.ق مطابق آنچه برروی آجرهای بنا نوشته شده است و با توجه به شیوه معماری و روایت معیرین در زمان قاجاریه ساخته شده است، ولی بنای اولّیه در دوران صفویه که در آن زمان مشگین و نواحی آن در نهایت آبادانی و پیشرفت بود بنیان شده است. در واقع در زمان قاجاریه مرمت شده و به شکل قطعی در آمده است .
در حال حاظر این بنا بعنوان یک مکان مذهبی دارای زائرین زیادی مخصوصا در ایام خاص میباشد. مالکیت این بنا در دست اداره اوقاف بوده و طرح جامع آن هم اینک دردست اجراست . شایان ذکر است که در این مقبره تعدادی ظروف بسیار قدیمی ومنحصر به فرد و چندین کتاب خطی نفیسی نگهداری میشود که می توان به نسخه های دست نویس شاهنامه فردوسی اشاره کرد .
اداره میراث فرهنگی و گردشگری در مورد مرمت و بازسازی گنبد بقعه و سردری و ورودیه امامزاده کوشش نموده است وهم اکنون بسط و گسترش مسجد در دست ساختمان میباشد.اما هنوز کاری در شأن حضرت انجام گیرد که بتواند آن را معرفی نماید و از طرفی جذابیتی ایجاد کند کافی به نظر نمی رسد .
امروزه طبق معمول گذشته زائرین حضرت به مراتب بیشتراز گذشته و خصوصا ماه مبارک رمضان بالاخص در ماه محرم زائران از سراسر كشور و حتي ازكشور هاي همسايه خصوصا آذربايجان جهت زيارت وعزاداری در کنار مرقد امامزاده حضرت سيد سليمان (ع) حضور یافته و به عزاداری میپردازند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :