بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 371
شهر امیرکلا

توضیحات

شهر اميركلا از نظر موقعيت جغرافيايي بين ۳۴ درجه و ۳۰ دقيقه الي ۳۸ درجه و ۳۰ دقيقه عرض شمالي و بين ۳۵ درجه الي ۴۳ درجه طول شرقي قرار گرفته است كه از شمال به شهرستان بابلسر از شرق به روستاي مقريكلا از بخش كله بست شهرستان بابلسر از غرب به بخش مركزي از شهرستان بابل و از جنوب به شهر بابل محدود ميشود . ارتفاع شهر اميركلا از سطح دريا بين۲۰ الي ۲۵ مي باشد و شيب كلي اميركلا از جنوب به شمال است و لازم به ذكر است كه عمق آبهاي زيرزميني درشهر بالا مي باشد . از لحاظ بارندگي حوزه نفوذ شهر اميركلا بين منحني باران ۵۰۰ الي ۷۵۰ ميليمتر قرار گرفته و يكي از پرباران ترين مناطق كشور محسوب مي گردد و درجه رطوبت هوا در شهر اميركلا از شرق به سمت غرب كاهش مي يابد. اميركلا تنها شهري مي باشد كه فاقد روستا ست و درسال ۱۳۳۲ شهرداري در اين شهر تأسيس گرديد و تعداد شهرداران اين شهر از ابتدا تا بحال ۱۶ نفر بوده اند .
براساس آخرين سرشماري انجام گرفته شهر اميركلا در حدود ۳۵۰۰۰ نفر جمعيت دارد . مساحت شهر اميركلا حدود۴/۱۳كيلومتر مربع مي باشد كه در قسمت غرب آن رودخانه بابلرود كه از كوههاي البرز سرچشمه گرفته و پس از طي مسير از شهر بابل وارد شهر اميركلا شده و از قسمت كنار شرقي شهر عبور كرده وبه درياي خزر مي ريزد .
اميركلا داراي فرهنگی غنی و مردمانی دلاور و شهید پرور می باشد . در عالم علم و عمل مشاهير فقهی و شخصيتهاي علمي بزرگي همچون شيخ محمد پازواري ملقب به اميرالشعراء و شيخ العجم كه بعداً به امير پازواري شهرت یافت، شيخ مهدي امامي مازندراني كه در علم اخلاق استاد حضرت امام خميني ( قدس سره الشریف ) بودند ،حضرت آيت الله شيخ علي اصغر مازندراني، حضرت آيت الله قائمي ، سعید العلماء ، آیت الله العظمی کریمی وعلماي ديگر را ميتوان نام برد كه منشأ خدمات ديني و اسلامي در منطقه و كشور بودند و از این منطقه بوده اند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :