بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 342
شهر کنارتخته

توضیحات

کُنارتَخته شهری در استان فارس ایران بین شهر کازرون و شهر برازجان از استان بوشهر است. کنارتخته مرکز بخش کنارتخته و کمارج و از توابع شهرستان کازرون میباشد.
موقعیت جغرافیایی
این شهر در منتهی‌الیه جنوب غربی استان فارس و کنار مرز استان فارس با بوشهر واقع شده است. کنارتخته در مسیر جاده بین‌المللی شیراز – بوشهر واقع گردیده است . فاصله کنارتخته تا شیراز ۱۶۵ کیلومتر و فاصله تا بندر بوشهر ۱۱۰ کیلومتر است.
محلات
شهر کنارتـخته دارای چهار محله به نامهای بنکی، کمانکشی، گوریگاه و ترک آباد است. همچنین روستاهای زیادی از جمله جعفرجن/بنه سید/محل دین/چرون/رودک/کمارج/بناف/ مشایخ/پیر مهلت و … دارد. شهرکنارتخته در سال ۱۳۶۹ با الحاق روستای گوریگاه به محله های کنارتخته ،کمانکشی و بنکی با درجه یک رسماً بعنوان یکی از شهرهای استان فارس تاسیس گردیده است .
شهر کنارتخته با وسعتی معادل ۶ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۴۵۰۰ نفر مرکز بخش کنارتخته و کمارج در مجاورت استان بوشهر در ۵۱ درجه و۲۳ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و۳۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۰۵ مترارتفاع از سطح دریا قرار دارد. فاصله این شهر تا مرکز استان فارس «شیراز» ۱۷۵ کیلومتر و تا مرکز استان بوشهر «بندر بوشهر» ۱۲۰ کیلومتر می باشد.منطقه دارای آب و هوائی گرم که در فصل تابستان میانگین دما به ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد و متوسط بارندگی در سال ۴۰۰ میلیمتر می باشد و با بهاری زیبا و سرسبز همه ساله در ایام نوروز پذیرای خیل کثیری از هم وطنان گرامی می باشد.
محصولات
محصولات آن خرما، جو و گندم و صیفی‌جات است که انواع خرمای این دیار بسیار ممتاز و صادراتی است. اقتصاد این منطقه مبتنی بر کشاورزی است. بخش کنارتخته و کمارج با داشتن حدود ۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی به صورت دیم و آبی و بالغ بر ۷۰ هزار هکتار مراتع و حدود ۱۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت نخیلات، ۲۰ هزار رأس دام سبک و ۱۰۰۰ رأس دام سنگین و جایگاه ویژه ای در تولید محصولات زراعی و دامی و باغی دارد که به وسیله سد انحرافی چرون بر روی رودخانه شاپور آبیاری میگردد. متأسفانه به دلیل پدیده خشکسالی در چند سال گذشته منابع آبی منطقه به شدت کاهش یافته است و کشاورزان دچار خسارات زیادی شده اند
آب و هوا
این منطقه یعنی کنارتخته که جزئی از مناطق محروم کشور به شمار می‌آید بهاری کوتاه و بسیار زیبا دارد اما در تابستان از آب و هوایی بسیار گرم و تا حدودی شرجی برخوردار است،، پاییز در این منطقه ترکیبی از تابستان و زمستان است، ایام زمستان کوتاه اما سرد و خشک می‌باشد . عموماً نوروز در کنارتخته از اوایل اسفند ماه شروع و تا اول سال نو ادامه دارد . بدلیل گرمای به وجود آمده مردم جهت گذراندن سیزده بدر مجبورند به مناطق خارج منطقه مراجعه نمایند امروز برابر با ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ هوا مانند گرمای تابستان نشان داده می شود
اماکن دیدنی کنارتخته
کاروانسرای قدیمی :ای که در بازار قدیم و پشت حسینیه سیدالشهدا واقع شده که قدمتش به دوره ی صفویه بر می گردد. آب انبار :که در کنار حسینیه سیدالشهدا قرار داشت.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :