بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای ولنی

توضیحات

روستای ولنی از روستاهای کوهپایه ای گیلان است و بر دامنه کوههای البرز در میان دو رودخانه « پلرود و کلرود » و روذخانه « اشکرسر » قرار دارد. این موقعیت جغرافیایی منظره زیبایی را بوجود آورده است.
– مسیر منتهی به روستای ولنی :
این روستا در میان انبوه درختان فندق و گردو قرارگرفته و آب و هوای آن که در شرقی ترین نقاط کوهستانی گیلان واقع شده از نوع آب و هوای سرد و خشک می باشد.
اقتصاد این منطقه بعلت شرایط خاص اقلیمی بر پایه کشاورزی و دامداری است و مهمترین محصولات این روستا فندق، گل گاوزبان و گردو می باشد.
در گذشته پرورش دام به دلیل دارا بودن مراتع مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار بوذه ، که در سال های اخیر بعلت مهاجرت اکثر ساکنان به شهرها کمرنگ تر شده است.
قومیت مردم این روستا گیلک و به زبان گیلکی با لهجه «بیه پیش» (شرق گیلان) تکلم می کنند.
صنایع دستی : قلاب بافی ، جوراب و دستکش پشمی ، چغا بافی ، نمئ مالی ، لباس محلی (دامن پرچین که به تنبان معروف است ) از مهمترین صنایع دستی این روستا محسوب می شود.
معماری :
معماریی روستایی گیلان به دلیل تنوع اقلیمی ( ییلاقی، کوهپایه ای ، جنگلی و جلگه ای) رنگارنگی فرهنگی و همزیستی اقوام گوناگون ، جلوه های متنوع که هر یک هماهنگ با طبیعت مناطق و نیازهای ساکنان آن دارد.
اسکلت ساختمان ها در مناطق ییلاقی به دو صورت چوبی و سنگی و پوشش داخلی و خارجی ساختمان « کاه گِل » می باشد، و به علت بارش برف و باران زیاد در این منطقه سقف خانه ها بصورت شیب دار و پوشش آن «حلب» می باشد.
زیارتگاهها و اماکن مذهبی :
۱. مسجد امام حسین (ع) ولنی
۲. بقعه متبرکه سه برادران ولنی
موقعیت و پتانسیل های گردشگری :
این منطقه به لحاظ ارزشهای علمی و فرهنگی ، تاریخی ، چشم اندازها و مناظر طبیعی ، از نظر زیبایی شناسی و ارزشهای اقتصادی – اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.