جستجو
امامزاده بی بی زبیده

توضیحات

از بيرون كه نگاه می‌كنی سردری طلايی همراه با دو گلدسته نمايان است كه توجه خيلی‌ها را به خـود جلب می‌كند. انتهای حياط ساختمان اصلی امامزاده قرار دارد، از پله‌های ساختمان وارد قسمت اصلی امامزاده شديم. درب ورودی بسيار قديمی با خاتم‌های زيبايی تزئين شده كه بيش از چند دهه از عمر آن می‌گذرد.
آرامگاه بی‌بی‌زبيده يادگاری مهجور از عصر صفويه در شهر ری است، اين آرامگاه واقع در شهرری بعد از پل سیمان، حسین آباد واقع شده است. مردم محلی اين آرامگاه را منتسب به دختر امام حسين(ع) می‌دانند.
فاطمه زبيده، بنت سيد الشهدا(ع) و زوجه حضرت قاسم و خواهر امام سجاد(ع)، در شهر ری جايی نزديك به حرم حضرت شاه عبدالعظيم آرميده است.
در كتاب كنزالانساب در باب ذكر اولاد امام حسين(ع) چنين آورده‌اند كه حضرت شش فرزند به نام‌های حضرت امام زين‌العابدين(ع)، حضرت علی‌اكبر(ع)، عبدالله(ع) و دختران زبيده خاتون(س) و فاطمه(س) داشتند.
بقعه بی‌بی زبيده خاتون(س) يكی از بقاع موجود در شهر ری است كه از زمان ساخت تاكنون چندين بار بازسازی شده است.از بيرون كه نگاه می‌كنی سردری طلايی همراه با دو گلدسته نمايان است كه توجه خيلی‌ها را به خـود جلب می‌كند. انتهای حياط ساختمان اصلی امامزاده قرار دارد، از پله‌های ساختمان وارد قسمت اصلی امامزاده شديم. درب ورودی بسيار قديمی با خاتم‌های زيبايی تزئين شده كه بيش از چند دهه از عمر آن می‌گذرد.
انتهای حياط ساختمان اصلی امامزاده قرار دارد، به روبروی حرم كه ميرسی حوض هشت گوشی قرار دارد كه در داخلش يك حوض دايره‌ای شكل است كه پر است از ماهی‌های عيد اهالی محل، در بالای حوض دايره‌ای، حوض كوچكتری قرار دارد كه خدام با سليقه، داخل آبش، گل‌هايی را شناور كرده‌اند.بنا به گفته خادم امامزاده، اين بنا ۴۰۰ سال پيش به دستور شاه سلطان حسين احداث شده است، رواق اصلی مربوط به عصر صفويه است و پله‌ها و ايوان‌ها در زمان قاجار به آن اضافه شده است.لوحی در رواق حرم قرار دارد كه در سال ۱۲۶۸ ه.ق، به دستور مادر ناصرالدين شاه برای اين مكان تهيه شده است و بر روی آن با خط نستعليق‌، شرح سفر بی‌بی شهربانو و دخترش‌ زبيده خاتون‌ و امام زاده قاسم (قاسم ثانی‌) روايت شده است‌، دری كه به روی ضريح باز می‌شود، دری چوبی و منبت كاری است.
ضريح بی‌بی زبيده، از آن ضريح‌های چوبی قديمی است، از آن‌ها كه سردی و سختی فلز را ندارند، از آن‌ها كه كمتر جايی می‌توانی پيدايشان كنی، تزئينات داخل حرم با تلفيقی از طيف‌های رنگ سبز، طلايی، آبی و سفيد كار شده‌اند و نقاشی روی گچ‌ها به سبك گل لندنی و مربوط به دوره قاجار است.
اطراف ضريح پر است از در و پنجره، درهايی كه به ايوان اصلی باز می‌شوند، روی ايوان كه می‌روی تا دوردست‌ها آپارتمان‌ها را می‌بينی، نمی‌دانم آن موقع‌ها آدم‌های گذشته از اينجا كه من ايستاده‌ام، چه منظره‌ای را تماشا می‌كردند…
آدرس بی بی زبیده شهر ری
تهران، شهر ری ، خیابان فدائیان اسلام بعد از پل سیمان حسین آباد بقعه مقدسه بی بی زبیده (قبل از چهار راه دیلمان نرسیده به سه راه ورامین )
یکی از بقاع موجود در شهر ری، بقعه زبیده خاتون، در ابتدای سه راه ورامین است. مردم عامی آن را به بی‏بی زبیده منسوب می‏دانند و معتقدند این بانو دختر حضرت امام حسین(ع) از بی‏بی شهربانوست، که به اتفاق مادر خویش به ری آمده و پس از مرگ، در این محل مدفون گردیده است.
در زیارت نامه، صاحب مرقد «بنت الحسین الشیهد و زوجة قاسم بن الحسن؛ یعنی، «فاطمة المقلب بزبیده خاتون» معرفی شده است.
بر دیوار رواق این بقعه لوحه‏‏ای نصب است، که در آن شرح سفر بی‏بی شهربانو و دخترش زبیده خاتون از کربلا به ری، و حوادثی که بر سرشان آمد، تا آنجا که قاسم ثانی فرزند قاسم بن حسن از زبیده خاتون ولادت یافت، و بعدها به دست کسان حجاج بن یوسف در قلعه شمیران مقتول، و در درج علیا در جنب راس پدر مدفون شد آمده است. تحقیق در این باب به مرحوم فاضل دربندی منسوب است.
امّا در اخبار چنین روایت کرده ‏اند، «شهربانو و زبیده خاتون، دختر امام حسین علیه‏السلام و قاسم ثانی در آن زمان که جناب سیّدالشهداء- علیه آلاف التحیّة و الثناء- وارد زمین کربلا شدند. بنا به وصیّت حضرت امام حسن علیه‏السلام دختر خود را عقد قاسم در آورد و این عقد روز قبل از عاشورا اتفاق افتاده و به قدرت خدای عزّ و جلّ، نطفه قاسم ثانی در رحم مبارک قرار گرفت، تا آنکه در روز عاشورا جمیع شهدا به فیض شهادت نایل شدند، به حکم ابن سعد معلون و لشکر کوفی و شام به جهت غارت و اسیری اهل بیت علیهم‏السلام به خیمه‏گاه ریختند.
حضرت سیدالشهدا علیه السلام را دختری به نام زبیده نبوده، و در منابع، تنها دو دختر به نام سکینه و فاطمه از آن حضرت مذکور افتاده، و مدفن هیچ یک از آن دو نیز در ری نبوده است.در آن ساعت شهربانو با دختر خود زبیده خاتون هر دو بر اسب سواری جناب سیّدالشهدا علیه‏السلام سوار شده، رو به فرار سمت شهر ری روانه شدند. لشکر ابن سعد ملعون آنها را تعاقب نمودند، اسب به قدرت خدای تعالی در هوا پرواز کرد، چون مخالفان عقب می‏ماندند، اسب به روی زمین راه می‏رفت چون نزدیک می‏شدند در روی هوا راه می‏رفت تا به شهر ری رسیدند و از آنجا به سمت غاری فرود آمدند.
شهربانو بنالید که پروردگارا، کریما، رحیما، تو حال مرا می‏دانی. بعد از شهادت جناب سیّدالشهدا زندگی نمی‏خواهم موت مرا برسان و در این غار مرا ناپدید و مخفی نما تا چشم مخالفان بر من نیفتد. در غار به ساعت شکافه شد و شهربانو خواست در غار رود که زبیده خاتون دامان وی را گرفت و گفت: ای مادر، می‏روی و مرا به که می‏سپاری؟ شهربانو گفت: ای جان مادر، تو امانت از قاسم‏ داری، رخصت نیست که تو به این غار درآیی.
آنگاه شهربانو دختر خود را کنار گرفت و زارزار بگریست، پس مادر و دختر هر دو یکدیگر را وداع نموده و شهربانو در غار غایب شد و زیبده خاتون تنها و بی‏مونس و بی‏کس بماند.
شهربانواما روایت رسیده در آن زمان در اینکه در رودبار زنی بود از نسل عمّار یاسر و اسم او «رابعه»، چون بشنید زبیده خاتون دختر جناب سیّدالشهدا با مادرش شهربانو بعد از شهادت جناب ابی عبدالله به سمت ری آمده و شهربانو در ری وفات یافته و زبیده خاتون تنهاست، به محض شنیدن به تعجیل تمام خود را نزد زبیده خاتون رسانید، شب و روز مراقب احوال او بود تا وضع حمل نمود و آن طفل متولّد شد و بعد اسم او را قاسم ثانی نهادند.»
نتیجه ‏ای که از مطالب مذکور در مبحث بقعه بی‏بی‏ شهربانو و بی‏بی زبیده می‏توان گرفت بدین تخلیص است:
۱- به طور قطع، مسلم است که مادر حضرت سجاد دختر یزدگرد نیست.
۲- با تسلیم به اینکه این شاهزاده خانم ایرانی زوجه حضرت سیدالشهدا و مادر امام چهارم است، ثابت نیست که نام وی شهربانوست.
۳- مادر امام چهارم ، بنا به روایات اسناد مورد اعتماد، در نفاس آن حضرت در گذشته و در واقعه کربلا زنده نبوده است.
۴- بنا به آن دسته از اقوال که این بانو را در کربلا حاضر دانسته‏اند، وی در پایان فاجعه خود را در فرات غرق کرده، و در هیچ سند قدیمی مذکور نیست که از کربلا به ری آمده بوده است.
۵- نیز بی‏ بی‏ شهربانو را فرزندی جز امام چهارم ذکر نکرده‏اند.
۶- حضرت سیدالشهدا را دختری به نام زبیده نبوده، و در منابع، تنها دو دختر به نام سکینه و فاطمه از آن حضرت مذکور افتاده، و مدفن هیچ یک از آن دو نیز در ری نبوده است.
اینکه در زیارت نامه بی‏بی زبیده مذکور است: «فاطمة الملّقب به زبیدة خاتون» ادعایی است که صحّت آن را سندی بایسته است.
اگر در این مکان بانویی به نام زبیده مدفون شده باشد، بی‏تردید وی زبیده خاتون دختر عمّ و زن ملکشاه، مادر برکیارق دختر یاقوتی بن داود است، که در ری حالتی کما بیش مشابه سیّده زن فخرالدوله داشت؛ و وی را به دستور موید الملک زندانی و سپس خفه کردند.
منبع : تبیان

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

4.5

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :