بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 260
نگین شهر

توضیحات

نگین‌شهر شهری است در استان گلستان ایران. این شهر از توابع شهرستان آزادشهر این استان است.
جمعیت نگین‌شهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۷٬۸۵۸ (۲٬۰۷۶ خانوار) نفر بوده است. نگین‌شهر با ۷۰۰ هکتار وسعت در شرق شهرستان آزادشهر قرار دارد و از مرکز شهرستان حدود ۵کیلومتر فاصله دارد.
این شهر در دی‌ماه سال ۱۳۸۳ خورشیدی با موافقت محمد خاتمی رئیس جمهور وقت، بنیاد شد.
شهر نگین‌شهر از ادغام چهار نقطه جمعیتی نظام‌آباد، ممی زیتونلی وهیوه چی (پورجان) به‌وجود آمده و بنیان‌گذار این محله ها (محله هیوه چی (پورجان)) یکی از بزرگان طایفه هیوه چی بوده است و پیشهٔ بیشتر مردم آن کشاورزی ودامداری است.[۲]در این شهر طوایفی چون خمر، فراهی، ته کر، شهرکی، صیادی، کریم کشته، تکر، زور، نعیمی، کاغذلو، آذری، صادقلو، بذرافشان زندگی می‌کنند.
نگین شهر یکی از شهرهای تازه تاسیس شرق استان همیشه سبز گلستان است که دراسفند ماه ۱۳۸۳ ازسوی هیئت وزیران به شهر ارتقاءیافت از توابع شهرستان آزادشهر محسوب می شود که به لحاظ موقعیت جغرافیایی ازشمال به شهرستان گنبد کاووس ازشرق به زمینهای کشاورزی از جنوب به شهرستان آزادشهر واز غرب به دهستان قورچای وزمینهای کشاورزی منتهی می گردد.فاصله این شهر تا مرکز شهرستان ۶ کیلومتر وبا مرکز استان ۸۵ کیلومتر می باشند قدمت این شهر ازجنگ جهانی دوم است که درآن زمان ارتش قوای خود را دراین منطقه متمرکز نموده ووجه تسمیه نظام آباد (نام سابق این شهر۹ ازجهت حضورنظامیان دراین محل گرفته شده است . همچنان که استان گلستان از جهت حضور قومیتهای مختلف ایرانی کوچک می باشد نگین شهر نیز گلستانی کوچک از جهت حضورقومیتهای متعدد ومذاهب مختلف می باشد که با صفا وصمیمیت درکنار هم زندگی می کنند.
ویژگی های طبیعی نگین شهر
نگین شهر با وسعت ۷۰۰ هکتار درشرق استان گلستان درفاصله ۵ کیلومتری رشته کوه البرز وشمال شهرستان آزادشهر وفاصله ۱۰کیلومتری جنوب شهرستان گنبد واقع شده وفاصله آن با مرکز استان ۸۰ کیلومتر می باشد.ازنظر طبیعی در دشت واقع شده،عوارض طبیعی درشرق وجود یک رودخانه (کال مرده قره سو)ودرغرب نیز (کال مرده) قراردارد هر در هردوی آنها کشاورزی وکشت شالی انجام می گیرد.ازنظر موقعیت در۵۵٫۱۶۵۸ شرقی و۳۷٫۱۴۱۱ درجه شمالی واقع شده است.ارتفاع ازسطح دریا ۹۹متر وازنظر آب وهوایی درمنطقه معتدل ومرطوب قراردارد.درآمد اکثریت مردم ازطریق کشاورزی ودامپروری می باشد.که دربخش کشاورزی محصولاتی نظیر گندم،شالی،کلزا،محصولات باغی وصیفی جات کشت می شود.
منبع : شهرداری نگین شهر

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها