بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای خواجه جمالی

توضیحات

روستای خواجه جمالی یکی از چند روستای پیوسته به هم از بخش خشت می باشد.سه روستای انتهایی شهر خشت به ترتیب بزین ، خواجه جمالی و چیتی نام دارند.
روستای خواجه جمالی از هوایی همچون خشت برخوردار است .به گونه ای که در تابستان هوا گرم و خشک می باشد و زمستان ها هوا سرد .
شغل اکثر مردم این روستا نخلداری و تعدادی نیز به دامداری و دیگر اهالی نیز به کار اداری در شهر خشت و یا هومه و شهرستان کازرون و یا شهر های استان فارس و بوشهر و دیگر اقسا نقاط کشور مشغول به کارند.
این روستا شهدای بسیاری را به کشور عزیزمان اهدا کرده که تعداد انها ۸ نفر می باشد که از این میان یکی از انان زن می باشد که مایه افتخار روستا می باشد.
به گواه تاریخ مکان فعلی این روستا در ابتدا در این مکان واقع نبوده و به دلیل برخی تغییرات به مکان فعلی منتقل گردیده.مکان سابق این روستا در محل باغ های اهالی روستا واقه بوده که در سالی که به دلیل بارش زیاد در ان مکان سیل جاری شد مردم مجبور به ترک و تغییر مکان روستا شدند.
تعداد خانوار این روستا در طول سالیان سپری شده متفاوت می باشد.به گونه ای که به دلیل مهاجرت به شهر ها ی دیگر نگرانی اهالی را در پی داشته است .۷۵ خانوار در این روستا ساکن می باشند که حدودا تعداد کل ساکنین روستا به ۳۲۰ نفر می رسد.سن افراد این روستا به طور نامساوی بین سنین متفوات تقسیم شده. به گونه ای که در سنین پایین تعداد افراد بسیار اندک میباشد که به همین دلیل دبستان این روستا از سال ۱۳۸۳ بسته شد ، به صورتي كه تعداد اندك دانش اموزان اين روستا براي ادامه تحصيل به مركز بخش (خشت) مراجعه مي كنند.
اين روستا يكي از قديمي ترين روستا هاي بخش مي باشد و يكي از قديمي ترين مدرسه هاي دبستان مي باشد.دبستان شهيد محمدصادقي ، تنها مدرسه اين روستا مي باشد .ساختمان اين روستا به صورت يك طبقه اي و شامل ۵ كلاس و يك دفتر و اتاق مدير بود.
اين مدرسه در طي ساليان متمادي چند بار باز سازي شده است. كه بعد از گذشت ساليان متوالي و به دليل نبودن شاگرد و به حد نصاب نرسيدن براي چندين سال تعطيل شد.
بعد از چند سال مكان قديمي اين روستا تخريب شد و در يك مكان جديد ديگر بنا شد كه بناي جديد اين مدرسه بسيار زيبا مي باشد، اما تا كنون نيز به دليل نبود شاگرد تعطيل مي باشد.
در مكان قديم اين روستا نيز به همت يكي از خيرين خيرين كه ساكن همين روستا مي باشد (جناب آقاي احمد جامشير) حسينيه اي در حال ساخت مي باشد
از اين روستا افراد بسيار بزرگي روانه جامعه و انقلاب شده اند.شهدا، دكتر ها ، مهندسين و مديران بزرگي كه در حال حاضر نيز در حال خدمت مي باشند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.