بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 299
شهر کوزران

توضیحات

کوزَران یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است.
این شهر مرکز بخش کوزران شهرستان کرمانشاه است. بخش کوزران سنجابي يکي از ۵ بخش تابعه شهرستان کرمانشاه و در زمره مناطقيست که در آينده حرفهايي براي گفتن دارد . کوزران داراي ظرفيتهاي بالقوه فراواني در بحث توسعه پايدار است و مستعد رشد و تعالي بيشتر مي باشد . کوزران هم اکنون با ۶ هزار نفر جمعيت شهري و ۱۰ هزار جمعيت روستايي بعنوان يکي از شهرهاي جمعيت پذير استان مطرح است و توانسته بخوبي مرکز خدماتي – بازاري – اداري و … براي خود و روستاهاي بخشهاي همجوارش باشد . در حال حاضر اکثر اهالي روستاهاي محور روستاهاي تختگاه بخش گهواره ، روستاهاي محور نهرابي شهرستان روانسر ، روستاهاي محور چهارزبر بخش ماهيدشت و روستاهاي محور سراب نيلوفر بخش مرکزي کرمانشاه مراجعاتشان به کوزران ميباشد تا مراکز بخشهاي محل سکونتشان که بيانگر موقعيت ويژه و مستعد توسعه بيشتر کوزران است . منطقه کوزران ، ديار مردماني با فرهنگي اصيل و مثال زدنيست . منطقه اي که کمترين نزاع ها و اختلافات قومي و قبيله اي را دارد و در آن نامي از اشرار ديده نمي شود و افتخاري بس ارزنده براي اين خطه است . کوزران زادگاه کسانيست که عشق به ميهن ، دين و ملت را در هم آميخته اند و همواره ثابت کرده اند که در تاريخ کشور سهيم هستند . همچنانکه مجاهدت هاي ايل سنجابي در انقلاب مشروطيت ، مبارزه مردان غيور سنجابي با استعمار و نقش ويژه در ملي شدن صنعت نفت و حضور يکپارچه و مردانه جوانان اين سامان در دفاع از ناموس و کيان مملکت در دهه ۶۰ بر همگان آشکار و مبرهن است .
تاريخ پر گواه ايل سنجابي وافتخارات آن برهيچ كس پوشيده نيست . مردمان مهمان نواز ، فهيم و با فرهنگ غني اين سامان زبان زد عام و خاص مي باشند . طبيعت زيبا و شگرف و دشت سبز سنجابي ديده هر بيننده اي را به خود خيره مي نمايد . مناطق خوش آب و هواي هفت آشيان و روستاهاي محور كوه قلعه قاضي ، سراب زلال و هميشه جوشان قره دانه ، همواره با آغوشي باز پذيراي خيل دوستداران طبيعت بوده است . همجواري كوزران با شهرهاي كرمانشاه ،اسلام آباد غرب ،گهواره ، روانسر ،جوانرود و ماهيدشت باعث شده كه هر روز شاهد خيل عظيم جمعيت سيار و گذري از آن باشيم و موجبات مركزيت اين سامان را فراهم نموده است . طي ساليان اخير نيز مسير كوزران به عنوان يكي از محورهاي اصلي مردم كرمانشاه و ايلام جهت تردد به مناطق اورامانات و شهر جوانرود مطرح گرديده و بر اهميت کوزران افزوده است . از سويي نيز اميد است با توسعه راههاي بخش کوزران و تعريف مسيرهاي جديد از جمله راه مواصلاتي ثلاث باباجاني کوزران هرچه زودتر به جايگاه واقعي اش دست يابد .قطعاً با درنظرگرفتن تمهيداتي جهت احداث جاده دسترسي کوزران – ثلاث باباجاني از طريق روستاهاي باباکوسه به ميرآباد و هلول ضمن پررنگ تر شدن تردد مردم اين مناطق و دسترسي بيشتر به مرز دورنمايي بهتر را ميتوان براي کوزران متصور شد
در بررسی‌های یاستان‌شناختی که در ۲۵ درصد از دشت کوزران انجام شده تا کنون ۸۴ محوطه و تپه باستانی مربوط به دوران‌هایی از نوسنگی (هزاره نهم، هشتم پ.م.) تا پایان روزگار قاجاریان شناسایی شده‌است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها