بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

آبشار دشت ارژن شیراز

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 107
آبشار دشت ارژن شیراز

توضیحات

آبشار دشت ارژن شیراز در استان فارس واقع است. منطقه زیبا و حفاظت شده دشت ارژن و کوهمره سرخی. واقع در ۴۰ کیلومتری مسیر جاده شیراز به کازرون، با طبیعت خاص خود و غنای گونه های گیاهی و جانوری محل مناسبی جهت تحقیق و سیاحت است. رودخانه طویل دالکی به طول ۱۷۰ کیلومتر از دامنه های جنوبی دشت ارژن سرچشمه می گیرد. پس از عبور از روستاهای بسیاری در انتهای مسیر طولانی خود رودخانه هله را تشکیل می دهد. آبشار زیبای این محل در نزدیکی استراحتگاه دشت ارژن واقع شده و به نام آبشار چرونیز معروف است. در این مسیر چشمه های پرآب، آبشارهای متعدد و طبیعی جلب نظر می کند.
در نزدیکی دشت ارژن و در منطقه کوهمره سرخی نیز آبشارهای زیبا و جلوه های طبیعی قابل ذکری وجود دارند.که از آن جمله می توان به آبشار دریاهک(بین روستای بگدانه و مسخون)، آبشار دم اسب(نزدیک روستای کوه زرگ) و آبشار رامغان(نزدیک روستای امامزاده و پایین روستای فاریاب) اشاره کرد که نیاز به تحقیق و تفحص بیشتری دارند.
دشت ارژن شیراز یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های شیراز به شمار می‌آید. طوری‌که اگر پای خاطرات سفر به شیراز باز شود، از این دشت چندین قصه شیرین از خاطرات بزرگ‌ترهایمان نصیب‌مان می‌شود.ارژن تا همین چند سال پیش بخشی از شهر کازرون به شمار می‌رفت. اما چند سالی است به فرزندی شهر شیراز در آمده است. با این حال بعضی‌ها هنوز دشت ارژن را جز کارزون می‌دانند. جالب است بدانید، در شعرهای فردوسی قاآنی از این دشت به درختچه بادامی اشاره شده که از چوب آن کمان می‌ساختند و از بادام تلخ آن دارو.
هم‌نشینی با کوه‌های زاگرس برای این دشت یک موهبت الهی بوده و باعث شده به طور منظم در این منطقه بارندگی باشد. آب‌وهوای کوهستانی و خاک حاصلخیز روی خوش به دشت نشان داده تا شاهد رویش درختان (بلوط، زالزالک و بادام)، علفزارهای سرسبز و پدید آمدن چندین دریاچه و آبشار باشیم.
آدرس :استان فارس، شهرستان کازرون، بخش جره و بالاده

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها