بومیسم
جستجو
دره هملون

توضیحات

در دره هملون مي‌توانيد زير سايه‌سار باغ‌هاي سرسبز ساعتي را به فراغت نشسته و عطر خوش طبيعت را با تمام وجود استشمام کنيد. آنجا که باد ملايم و خنک تابستاني صورتتان را نوازش داده و درختان پربار سيب با انبوهي از سيب‌هاي کوچک و معطر، با وزش هر نسيم عطر افشاني مي‌کنند تا خاطره‌اي خوش و به‌يادماندني از دره هملون در خاطرتان نقش بندد.دره هملون در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری شمال شرق تهران و در حد‌فاصل بین دو روستای میگون و شمشک واقع است. اگر اخیراً به هملون رفته باشید شاید با دیدن دره خشک و رودخانه بی‌آب هملون این جمله به ذهنتان خطور کند که این دره خشک و بی‌آب را چه به این‌همه توصیفات قشنگ و رنگارنگ؟! اما نه، عجله نکنید؛ اگر با ما در این سفر همراه شوید و مسیر دره هملون را تا انتها طی کنید، در این دره هم آب می‌بینید و هم سرسبزی و طراوت.
گفته می‌شود که این محل به‌دلیل وجود سوراخ‌ها و غارهای متعدد در طول دره، ابتدا «همه جا لانه» یا «همه لانه» نام گرفته و سپس به مرور زمان به «هملون» تبدیل شده است. به گفته اهالی، هملون در گذشته‌های بسیار دور روستایی آباد و سرسبز در میانه دره هملون بوده که پدرانشان (چندین نسل عقب‌تر) در این روستا به باغداری و دامداری اشتغال داشته‌اند. محل دقیق روستا در میانه مسیر دره و جایی بوده که اکنون باغ های هملون از آنجا شروع می‌شود. به گفته اهالی، آثار و بقایای اندکی از این روستا – از جمله یک سنگ آسیاب – تا همین ۴۰-۳۰ سال پیش دیده می‌شده اما اکنون تمام محدوده روستا را باغ‌ها فرا گرفته و هیچ اثر و یا نشانه‌ای از این روستای آبا و اجدادی وجود ندارد.
دره هملون در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری شمال شرق تهران و در حد‌فاصل دو روستای میگون و شمشک واقع است. رودخانه هملون از ارتفاعات و کوه‌های مشرف به دره هملون سرچشمه گرفته و در طول مسیر با پیوستن چشمه‌های متعدد به آن در نهایت به رودخانه شمشک ملحق می‌شود. رودخانه شمشک از شاخه‌های اصلی رودخانه جاجرود است که در نهایت همه رودهای منطقه به پشت سد لتیان می‌رسند. رودخانه هملون در تابستان‌ها معمولاً کم آب است. اخیراً برای تأمین آب میگون، آب چند چشمه از منابع رودخانه هملون را با لوله به میگون منتقل کرده‌اند که این امر به خشک شدن کامل رودخانه در این فصل (شهریورماه) منجر شده است. البته دره هملون را از نیمه که رد می‌کنید کف رودخانه کمی آب می‌بینید و هرچه به سمت بالا می‌روید رودخانه رفته رفته پرآب‌تر می‌شود.
در دره هملون به‌جز محصولات باغ‌ها که عمده آنها شامل: گیلاس، آلبالو، سیب و گردو است، می‌توان به گیاهان وحشی و یا دارویی از جمله: باریجه، گون و آویشن اشاره کرد. در دره هملون از اواخر خردادماه تا اواخر تابستان و یا حتی اواخر پائیز نیز می‌توان آویشن پیدا کرد. اگر خواستید در دره هملون آویشن بچینید باید به بالای باغ‌هایی بروید که در نیمه مسیر دره واقع است. همان مکان قدیمی روستا که در سطور بالا به آن اشاره شد.
زمان مناسب بازدیددره هملون در فصل بهار و حتی تا اوایل تابستان سرسبز و پرآب است.
در ارتفاعات جنوبی مشرف به دره هملون (تقریباً روبه‌روی غار هملون بزرگ در سمت دیگر دره) بقایای اندکی از قلعه‌ای وجود دارد که به آن قلعه استوار گفته می‌شود. در مجاورت این قلعه غاری وجود دارد که به آن غار استوار می‌گویند. این غار طبیعی دارای سه طبقه یا دالان است که دالان‌های آن به هم ارتباط دارند. روی دیواره‌های این دالان‌ها دریچه‌ و یا سوراخ‌هایی دیده می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که این دریچه‌ها برای دیده‌بانی بوده و ساخته دست انسان است. از فراز این مکان تنگه میگون و مناطق اطراف به خوبی در معرض دید است. ظاهراً در گذشته از قلعه و غار استوار برای دیده‌بانی استفاده می‌شده است.
به گفته اهالی، از جانوران وحشی دره هملون می‌توان به بز کوهی و کبک اشاره کرد که البته بز کوهی امروزه به ندرت در ارتفاعات هملون دیده می‌شود. در گذشته حیواناتی از قبیل: گرگ، کفتار، خرگوش و حتی پلنگ نیز در این منطقه دیده می‌شده که سالیان اخیر به علت شرایط نامساعد محیط زیست از جمله تخریب زیستگاه و یا شکار بی‌رویه، این گونه‌ها از بین رفته و یا به مناطق دیگر مهاجرت نموده‌اند.
آدرس : ۳۵ کیلومتری شمال شرق تهران، حد فاصل میگون و شمشک
منبع : بزنیم بیرون

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها