بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

آبشار شیرلان

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 78
آبشار شیرلان

توضیحات

آبشارشیرلان یا آبشار شیران در حاشیه شمال شرقی روستای شیران کندی در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.روستای شیرلان یکی از روستاهای قدیمی استان آذربایجان شرقی است که در دهستان خانمرود بخش مرکزی شهرستان هریس واقع شده‌ است.آبشار شیرلان هریس در حوالی روستایی به همین نام واقع شده و در حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد. زیر آبشار حوض کوچکی به وجود آمده و محل مناسبی برای آب تنی در فصول گرم سال می باشد. در کنار این آبشار چشمه ای هم وجود دارد این روستای وابشار زیبای ان تفرجگاه زیبایی برای گردشگرانی است که به دنبال اب وهوا وطبیعت دل انگیز هستند.
طبیعت چهارفصل، تراکم جمعیتی پایین و بارش فراوان برف و باران برای شهرستان هریس هوایی سالم، لطیف، روح افزا و بدون آلودگی را به ارمغان آورده است. در این منطقه در هر دره‌ای آب جاری است و از هر قله‌ای چشمه‌ای سرازیر. یکی از جاذبه‌های طبیعی هریس وجود کوه‌های بلند و آبشارهای طبیعی مختلفی است که به‌ویژه در فصل بهار نظر هر گردشگر را به خود جلب می‌کند. کوه‌های بلند،آبشار، «شیر ـ شیر» روستای شیران و طبیعت بکر اطراف آن، آبشار «میس دی قالاسی» در میان صخره‌های تیز و کوه‌های مرتفع اسماعیل کندی، دره و کوه‌های زیبا و آبشار گوران دربندی، آبشار ساری بره باخزه و گیاهان آبزی و چشمه گوارای جا‌جیخ‌لی، قبله گوزلر و سوقالخان، گلبوته‌ها و دره ژرف و ترنم آب‌های ساپلاغ و اوکوز داغی، پیرداغی، دربند خشکناب، دربند و آبشارهای متعدد تازه کند، چاتلاق قیه، آغ بولاغ، دوردبولاغ، یملیک‌لو، دهنه دره‌سی چمن زمین، باغ‌های قشلاق‌ها، و دهکده توریستی هرزه ورز و سدهایی همانند نهند، آربطان و پارام از قابلیت‌های غنی هریس در بخش گردشگری هستند.
آبشار شیران در موقعیت جغرافیایی N381609 E471655 در استان آذربایجان شرقی واقع است. این آبشار در حاشیه شمال شرقی روستای شیران کندی در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود ۱۰ متر است. چشمه های بسیار فراوانی از دل کوه بیرون زده و آب آنها در امتداد دره ها به همدیگر پیوسته و رودهای کوچکی تشکیل میدهند که تعدادی از این رودها به همدیگر پیوسته و در میان دره شیران یا شیران دره سی در ادامه مسیر و در بالا دست روستا آبشار زیبایی را به وجود آورده اند.
این روستا که ۶ خانوار و ۲۷ نفر جمعیت دارد توسط کوه های مرتفعی احاطه شده است. در ادامه مسیر از روستای شیران به طرف مشگین شهر کوههای تو در تو و بهم پیوسته زیادی با پوشش گیاهی بسیار زیبا و با دره های عمیق و مراتع و دشتهای سرسبز و وسیع وچشمه های فراوان که محل ییلاق عشایر و جاذبه گردشگری منطقه میباشد چشم هر گردشگری را نوازش میدهد. این ییلاق در امتداد کوههای قوشا داغ که از گویجه بئل اهر شروع و به جنگلهای حاتم مشه سی مشگین ختم میشود قرار دارد. این منطقه علاوه بر داشتن پوشش گیاهی متنوع از جمله علف گربه، ترشک، گزنه، شنگی، آویشن، نعناع کوهی، چای کوهی، پیاز کوهی، چله داغی و بسیاری گیاهان و گلهای دیگر دارای قارچ های خوراکی خوشمزه ای نیز هست. جاده توریستی مشکین شهر – هریس جاده ای است که به دلیل عبور از جنگل‌های ارسباران و مشکین شهر منظره منحصربه فردی داشته و به محور گردشگری تبدیل شده است. این جاده علاوه بر تسهیل در عبور و مرور سه شهر هریس، مشکین شهر و سراب یکی از محورهای زیبا به شمار می‌رود. این محور مسیر مشکین شهر – تبریز را ۴۰ کیلومتر و مشکین شهر به تهران را ۸۰ کیلومتر کوتاهتر می‌کند . با توجه به زیبایی این جاده می‌توان بیشتر گردشگران و مسافران را از این جاده به شهرهای تبریز و اردبیل سوق داد.
روستای شیران در ۱۶ کیلومتری شهر هریس در کنار جاده هریس مشگین شهر قرار دارد . برای رفتن به این روستا باید بعد از رسیدن به هریس به سمت جاده مشکین شهر که از کنار اداره برق هریس میگذرد ادامه مسیر داده و پس از طی ۹ کیلومتر به روستای اندیس و از آنجا هم به روستای شیران رسید.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :