جستجو
سیه رود

توضیحات

سيه‌رود يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي است که در بخش سيه‌رود شهرستان جلفا واقع شده‌است. اين شهر در کناره جنوبي رودخانه ارس و در شمال کوه کيامکي‌داغ قرار گرفته‌است. اين شهر مرکز اداري بخش سيه‌رود بوده و صاحب بخشداري مي‌باشد. در آن سوي ارس و در مقابل سيه‌رود، شهر اردوباد که يکي از شهرهاي جمهوري آذربايجان مي‌باشد، قرار گرفته‌است. جاده مرزي جلفا-پارس‌آباد از سيه‌رود مي‌گذرد.
جمعيت شهر سيه‌رود برپايه نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسکن مرکز آمار ايران در سال ۱۳۸۵ خورشيدي بالغ بر ۱۳۵۴ نفر بوده‌است که از اين جهت سومين شهر کم‌جمعيت استان آذربايجان شرقي پس از شهرهاي نظرکهريزي و خمارلو محسوب مي‌گردد. بر همين اساس شمار خانوارهاي ساکن اين شهر در اين سال بالغ بر ۳۶۶ خانوار بوده‌است. همچنين شمار افراد باسواد سيه‌رود بالغ بر ۹۸۳ نفر و شمار افراد بي‌سواد بالغ بر ۲۲۹ نفر بوده‌است.
اهالي سيه‌رود مسلمان و پيرو مذهب شيعه دوازده‌امامي هستند. زبان آنان همانند ساکنان ساير نواحي منطقه آذربايجان، زبان ترکي آذربايجاني مي‌باشد. همچنين اهالي زبان فارسي را به‌دليل رسمي‌بودن و تدريس آن در مدارس به‌راحتي درک کرده و قادر به سخن‌گفتن به اين زبان مي‌باشند؛ البته پيش از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي به‌دليل نفوذ نيروهاي اين حکومت در منطقه و رفت‌وآمد روزانه آن‌ها در سطح شهرها و روستاها، اهالي سيه‌رود و به‌خصوص افراد مسن، به زبان روسي نيز تا حدودي آشنايي دارند. شغل اکثر اهالي شهر کشاورزي و دامداري مي‌باشد؛ به‌طوري که آلوي سيه‌رود در سراسر آذربايجان شهرت پيدا کرده‌است و قسمتي از اين محصول جنبه صادراتي دارد و به خارج از کشور صادر مي‌شود.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

4.5

موقعیت

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :