بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
سیه رود

توضیحات

سيه‌رود يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي است که در بخش سيه‌رود شهرستان جلفا واقع شده‌است. اين شهر در کناره جنوبي رودخانه ارس و در شمال کوه کيامکي‌داغ قرار گرفته‌است. اين شهر مرکز اداري بخش سيه‌رود بوده و صاحب بخشداري مي‌باشد. در آن سوي ارس و در مقابل سيه‌رود، شهر اردوباد که يکي از شهرهاي جمهوري آذربايجان مي‌باشد، قرار گرفته‌است. جاده مرزي جلفا-پارس‌آباد از سيه‌رود مي‌گذرد.
جمعيت شهر سيه‌رود برپايه نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسکن مرکز آمار ايران در سال ۱۳۸۵ خورشيدي بالغ بر ۱۳۵۴ نفر بوده‌است که از اين جهت سومين شهر کم‌جمعيت استان آذربايجان شرقي پس از شهرهاي نظرکهريزي و خمارلو محسوب مي‌گردد. بر همين اساس شمار خانوارهاي ساکن اين شهر در اين سال بالغ بر ۳۶۶ خانوار بوده‌است. همچنين شمار افراد باسواد سيه‌رود بالغ بر ۹۸۳ نفر و شمار افراد بي‌سواد بالغ بر ۲۲۹ نفر بوده‌است.
اهالي سيه‌رود مسلمان و پيرو مذهب شيعه دوازده‌امامي هستند. زبان آنان همانند ساکنان ساير نواحي منطقه آذربايجان، زبان ترکي آذربايجاني مي‌باشد. همچنين اهالي زبان فارسي را به‌دليل رسمي‌بودن و تدريس آن در مدارس به‌راحتي درک کرده و قادر به سخن‌گفتن به اين زبان مي‌باشند؛ البته پيش از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي به‌دليل نفوذ نيروهاي اين حکومت در منطقه و رفت‌وآمد روزانه آن‌ها در سطح شهرها و روستاها، اهالي سيه‌رود و به‌خصوص افراد مسن، به زبان روسي نيز تا حدودي آشنايي دارند. شغل اکثر اهالي شهر کشاورزي و دامداري مي‌باشد؛ به‌طوري که آلوي سيه‌رود در سراسر آذربايجان شهرت پيدا کرده‌است و قسمتي از اين محصول جنبه صادراتي دارد و به خارج از کشور صادر مي‌شود.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :