بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای برمسياه

توضیحات

وجه تسمیه روستای برمسیاه
کلمه برمسیاه :مشتق از برم عمیق یعنی گودال بسیار بزرگی که آب بسیار فراوان در آن جمع بوده و چون عمقش زیاد بوده این حوضچه آبی،سیاه به نظر میرسیده ،به همین خاطر حدود۱۶۰ الی۱۷۰ سال پیش این منطقه بنام برمسیاه به ثبت رسیده است،نام قبلی این روستا نا معلوم است،گویا این منطقه را سراب سیاه یا سراب بیشه گفته اند اما در اسناد معتبر دیده نشده است.
ساکنان قبلی این روستا تقریبأ از زمان یک قرن و نیم پیش پس از درگیری در مناطق مختلف استان فارس به این منطقه کوچ نموده و ساکن شده اند، اولین اولادی که پس از درهم شکستن ابن پهوندی که در منطقه جونکان اتراق داشته اند وارد این خطه شده بیگدلی ها بودند که بنام بگدلی ترکی مشهورند که بنیه اصلی این اولاد همین اولاد خسروی می باشد که چند نفر از بزرگان و سران آن عبارت ان از:ملا علی بابا که از طرف محمد علی خان کشکولی مأمور احداث دژهای محکم و مستحکم در این روستا میشود که بقایای این قلعه ها تا چند سال قبل موجود بود ولی اکنون از بین رفته و تخریب شده است،و از دیگر بزرگان می توان :عبدالله بیگ ،خشایار بیگ و خدایار بیگ خسروی را نام برد،
اولاد های دیگری که به تدریج در این روستا ساکن شدند عبارت اند از : اولاد گله زن که از عشایر منطقه فیروز آباد فارس بوده که تقریبأ یکصد سال پیش در این منطقه سکونت گزیدند، اولاد غجه بگدلی دمر چماقلو که از عشایر فیروزآباد فارس بوده و در این منطقه ساکن شده اند ،اولاد شولی یا شوری که از منطقه شول دلخان پشت کوه سپیدان به این روستا مهاجرت کردند،اولاد احمد محمود که تقریبأ ۸۰سال پیش از منطقه کوه سرخ یا همان منطقه ماهور میلاتی در این روستا ساکن شدند و از دیگر اولاد ها که این روستا را برای سکونت انتخاب کردند(اولاد کهواره یا کیهو و صالحونی) را نام برد.
اولاد های دیگر ساکن در این روستا بختیای ها و مختاری ها هستند که تقربیأ از زمان یکصد سال پیش به این روستا مهاجرت کرده اند.
از اولاد های دیگر ساکن در این روستا میتوان قره قان و احمد خان را ذکر کرد که بنا به اظهار سال خوردگان که نقل کرده اند اولاد پیشین احمد خان هم از لحاظ سواد و هم از لحاظ دلیری و اسب سواری سرآمد همه ی اولاد های دیگر بوده اند که از جمله یکی از بزرگان این اولاد را میتوان ملا ظهراب را نام برد .
موقعیت جغرافیایی روستای برمسیاه:
این روستا تقریبأ در منطقه گرم و خشک و تا حدی نیمه معتدل قرار دارد.
پوشش گیاهی روستا:
پوشش گیاهی این روستا اکثرأ بن ، بادام ،بلوط و گیاهان متعددی وجود دارد که مجال ذکر آنها نیست .
جمعیت روستای برمسیاه.
جمعیت این روستا تقریبأ بالغ بر یک هزار نفر است که طبق آمار خانه بهداشت برمسیاه ۵۲۴نفر مرد و ۴۷۶ نفر زن است .
تحصیلات مردم روستای برمسیاه.
اکثر مردم این روستا با سواد هستند و تعداد زیادی از جوانان روستا دارای تحصیلات عالی هستند ودارای مشاغلی مانند معلمی و پزشکی افسری و غیره اند…….
شغل اصلی مردم روستای برمسیاه..
کشاورزی و تا حدودی دامداری است که متاسفانه در سالهای اخیر به علت خشک سالی با مشکلاتی مواجه شده است.
{{ معرفي روستاي برم سياه }}
برم سياه :بمعني آبگير سياه ـ برکه ي سياه
اين نام از قديم الايام به اين روستا تعلق داشته يعني در حقيقت به اين نام نامگذاري شده است… اين آبگير چند ساليست كه رو به خشكي گرويده است اما در فصل زمستان متناسب با باران نيز چشمه هايي از آن جاري ميشود . برمسياه مناطقي همچون ،مشيل {مكاني سرسبز}،شبانخوسي ،آب ناري،كومه جا،تلخ آب: را به خود اختصاص داده كه از جمله مناطق مهم براي كشاورزي و دامپروري مردم اين روستا به حساب مي آيد .
روستاي برم سياه در{۱۲} كيلومتري خومه زار و{۲۵}كيلومتري نورآباد ممسني در منطقه ي ماهور ميلاتي واقع شده است كه اين منطقه در شهرستان نورآباد ممسني واقع در استان فارس است . روستاي برم سياه بالغ بر ۲۵۰خانوار هست و جمعيتي بالغ بر ۱۸۰۰ نفر به تناسب زن و مرد برابر است .همه ساکنین برم سیاه قشقایی هستند که در حقیقت براساس تحقیقات انجام شده قشقایی ها مردمی هستند که از آذربایجان و تبریز{باز مانده قفقاز سابق } کوچ کرده و به استان فارس آمدهاند .قشقایی در معنی یکی اسب پیشانی سفید و معنی دیگر ان کوچ کننده یعنی کسانی که کوچ میکنند .درامد اقتصادی اکثر مردم روستای برم سیاه از طریق کشاورزی و ان هم بصورت دیم ،{تنها با اب باران ابیاری میشوند }و دامداری کا حرفه ی بیشتر این روستا نشینان به حساب می اید ،وصول میشود و متکی به دام و کشاورزی هستند .
روستاي برم سياه با ايثار دو شهيد گرانقدر چون شهيد محمد خسروي وشهيد فرج الله خسروي در جنگ تحميلي وهشت سال دفاع مقدس كار نامه ايي درخشان را از خود بجاي گذاشته است . و علاوه بر اين: جانبازان و ايثار گران زيادي هم ايفاي نقش كرده اند كه جاي بسي تقدير است .
شهرستان ممسني: در جنوب غربي استان فارس قرار دارد و به چهار بخش كه عبارتند از :
بخش دشمن زياري .بخش مرکزی ،ُبخش مصيري .بخش ماهور ميلاتي
زبان مردم مركز و بخش هاي دشمنزياري و مصيري لري است چراكه مردم خود شهرستان لر هستند .
ماهور ميلاتي يعني تپه زار هاي پيوسته و به همين دليل آنرا ماهور {تپه زار }ناميده اند .ماهور ميلاتي داراي كوه هاي بزرگي همچون كوه بزان {كه همه ساله در فصل بهار مسافران زيادي را به خود جذب ميكند }.كوه پيره كه در نزديكي روستاي شيربيم است و همچنین کوه سیاه که از جمله کوه های دارای بز کوهی و قوچ میباشد و در نزدیکی روستای میشان واقع شده است .
روستاهاي بخش ماهور ميلاتي :
پودنك ،دم قنات،شور،شيربيم،عباس آباد،برم سياه،طالقاني{قلعه ي گچي}،مرغ بزرگ،دلوار سياه ، تلخ آب،هزار بلوت،مور كرد،شهرك،بشار جان،مشيل بندر،رباط،بابا منير،هفت دشت ،ميشان عليا،ميشان كوچك،بيد كرز ،شاه تسلیم: چاه انجیر، نزاع، بابا كلان ،بید خل ، زيربند ،ميلاتون ،و…..
ماهور ميلاتي با بيش از۳۵ روستای بزرگ و کوچک و بالغ بر ۹۸۰۰ نفر جمعیت دارد . از این تعداد روستا هفت روستای :دم قنات ،شور ،پودنک،شیربیم،عباس آباد،طالقانی و مرغ بزرگ به زبان لری تکلم میکنند و بقیه به زبان قشقایی تکام میکنند بجز چند استثنا.
ازازاا اسي و اندي روستا پنج روقيه ي روستاها به زبان تركي قشقايي تكلم ميكنند
شغل مردم ماهور ميلاتي :
شغل اصلي اكثريت مردم ماهور دامپروري وكشاورزي است . آنها دامهايي نظير گوسفند وبز وبه تعداد كمي هم كاو نگهداري ميكنند . بيشتر آنها كوچروي ميكنند . ييلاق آنها در اطراف شهرهايي همچون ،جهرم{اصفهان}،سميرم {اصفهان}،سپيدان {فارس }شهرضا در اصفهان واقليد{فارس} قرار دارد كه در فصل بهار كوچروي خود را اغاز ميكنند . قشلاق انها در ماهور ميلاتي است كه در اوايل پاييز كه هوا رو به سردي ميرود باز ميگردنند و زندگي خود را ادامه ميدهند .
محصولات كشاورزي :
محصولات عمده ي كشاورزي : گندم ، جو ، عدس ،سيفي جات از قبيل خيار سبز ، هندوانه، كدو و…. بدليل كمبود آب كشاورزي بيش تر محصولات آن از قبيل گندم و جو ديم است و در فصل تابستان شروع به سيفيجا ت ميكنند و تا اوايل پاييز نيز محصولات سيفي دارند.گنم و جو و عدس را از اواسط پاييز متناسب با ريزش هاي جوي شروع ميكنند و با آب باران آبياري ميشوند و موقع درو آنها در فصل بهار و در ماه هاي ارديبهشت و خرداد است .بيشتر محصولات ديمي در خود منطقه براي دام و طيور استفاده ميشود .
درختان موجود در کوه های ماهور :
در ماهور میلاتی در ختانی نظیر بادام کو هی .پسته کوهی {بن و ….}بلوط به تعداد فراوان .کنار ،انجیر وحشی .و دیگر درختانی که بدلیل خلاصه کردن از انها نامی نبردیم.
منطقه ی ماهور در فصل بهار به جایی سرسبز و خرم تبدیل میشودو مسافران زیادی را به خود جذب میکند وجود درختان و کوه های سرسبز نیز خود زیبایی این منطقه را چند برابر کرده است که حتما نیز ارزش سفر به این بخش را داردو از کلیه ی خوانندگان برای سفر به دیار قشقایی ،بخش ماهور میلاتی دعوت به عمل می آید .
حيوانات وحشي منطقه ي ماهور :
در ما هور ميلاتي حيواناتي نظير گراز وحشي ،كفتار ،‌گرگ،‌روباه ،‌شغال ، جوجه تيغي ،‌گربه ي وحشي، سمور ،‌خرگوش،….و به تعداد كمي هم بز كوهي در ارتفاعات كو هاي رود خانه ي زهره . و پرندگاني همچون قمري ،‌گهك ،‌قرقاول ،‌طيهو ،‌كبك ،‌شاهين ،‌عقاب ،و ……
آثار ديدني ماهور:
از ديدني هاي ماهور ميتوانيم از امام زاده بي بي حنا در ۳ كيلومتري بابامنير ،‌امام زاده ماهور واقع در بابامنير،{عارفی که در قرن هفت به ماهور آمد و ماندنی شد و هنوز زبانزد هست .}‌درياچه ي برم شور{طول ۳ و عرض بیش از ۵۰۰} واقع در بين بابامنير و ميشان ،امام زاده شاه تسلیم در روستای شاه تسلیم در حوالی میشان ،امام زاده پیر شهیدان ،
این روستا دارای آب، برق، مخابرات دیجیتال ،پست بانک ،خانه بهداشت ،دبیرستان دخترانه مدرسه راهنمایی پسرانه و دخترانه و مدرسه ابتدایی پسرانه و دخترانه است.
زبان مردم روستا ۹۰% زبان شیرین ترکی است.
این روستا دارای ۲۰۰ خانوار است ..
لازم به ذکر است اولاد نوروز و اولاد بهروز هم جز همان اولاد گله زن محسوب میشوند که وجه اشتراک بسیار نزدیک دارند و صله رحم میشوند

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :