بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 387
جزیره خارک

توضیحات

جزيره خارک يا خارگ جزيره‌اي است در ۳۸ کيلومتري ساحل ايران (بندر گناوه) در خليج فارس و بخشي از استان بوشهر است.در اين جزيره يکي از مهم‌ترين پايانه‌هاي صادرات نفت جهان بنا شده‌است.جزيره خارک طاقديس ملايمي است که ميانگين شيب لايه‌هاي سطحي آن ميان ۱۰ تا ۱۵ درجه‌است. بلندترين نقطه جزيره کوه ديده‌بان نام دارد که ارتفاع آن از سطح دريا ۸۷ متر است. در اين نقطه مدت‌ها پيش فانوس کوچکي نيز کار گذاشته بودند. در سوي شمال جزيره کوه تخت و در سوي جنوب آن کوه گردن‌اشتر قرار دارد.
در سال ۱۹۱۶ ميلادي براي حمل سنگ از حوالي مقبره علمدار در خارک، راه‌آهني تا اسکله جزيره کشيده شد. اين خط آهن به دست کاپتن تامسون، افسر مهندسي سلطنتي انگليس ساخته شده و سنگ‌هاي آن به مصرف زيرسازي راه‌آهن بصره به بغداد و زيرسازي مخزن‌هاي پالايشگاه نفت آبادان رسيد.
خارک قديمکتيبه‌اى از دوران باستان در خارک سنگ‌نوشته‌اي به زبان پارسي باستان و خط ميخي موجود است که از اين کتيبه به‌عنوان سندي ديگر درباره نام خليج فارس ياد مي‌شود. در تاريخ ۱۱ خرداد ۱۳۸۷ افرادي مخفيانه به طور تعمدي به تخريب اين سنگ‌نوشته دست زدند که هم‌اکنون تا ۷۰ درصد آن نوشته تخريب شده‌است.
اماکن جزيره خارک پيش از استقرار صنعت نفت از شرق به سمت غرب عبارت بودند از:
آثار قلعه هلندي‌ها، گورستان اسلامي، آبادي خارک، خط راه آهن، گورستان مسيحي، قبر ابوبکر، قبر علمدار، باغ هلندي‌ها، گورستان پيش‌اسلامي، دخمه‌ها، بقعه مير محمد، قبر ديده‌بان، کرّه‌انگيزها.بلندي‌هاي جزيره در غرب آن قرار دارند و عبارت‌اند از: کوه تخت، کوه لشکري، کوه ديده‌بان و کوه گردن‌اشتر.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :