بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 284
کورائیم

توضیحات

جمعيت شهر كورائيم طبق سرشماره سال ۸۵ مطابق نامه سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به تعداد ۱۰۳۷ نفر مي باشد شهر كورائيم مركز بخش كورائيم بوده كه مطابق تقسيمات كشوري داراي سه دهستان مهماندوست يورتچي غربي مي اشد كه به علت كثرت روستاها كه حدود ۷۰ روستا مي باشد و پراكندگي آنها امورات دهستان يورتچي غربي از طريق مركز شهرستان نير مي باشد.
كورائيم از توابع شهرستان نير و استان اردبيل مي باشد كه در فاصله ۵۵ كيلو متري مركز شهرستان نير مي باشد و ۳۴ كيلو متري مركز استان قراردارد.
جاده موصولاتي محور اردبيل – كورائيم و جاده كورائيم – نير مي باشد كورائيم ر سال ۲۴/۱۲/۸۳ به دست استاندار وقت اردبيل جناب آقاي جواد نگارنده از بخش به شهر تبديل و شهرداري در آن تاسيس و راه اندازي گرديد.
كورائيم داراي آب و هوايي سرد سيري مي باشد و مذهب ساكنين آن تشيع مي باشد زبان مردم منطقه آذري ( تركي) است و داراي ۲ واحد مسجد مي باشد و مراكز باستاني آن بقعه تاريخي شيخ كورائيم در ضلع غربي و تپه تاريخي آن در ضلع شرقي واقع گرديده است كل مساحت كورائيم ( محدوده خدماتي ) ۱۵۰ هكتار است مساحت زير كشت اراضي ۱۵۰۰ هكتار است و مساحت بافت مسكوني ۱۴.۱۰ هكتار است محصولات كشاورزي گندم ، جو جو، عدس و سيب زميني مي باشد ميزان محصولات كه از گندم و جو به دست مي آيد در حدود ۳۵۰۰ تن مي باشد كه ۷۰۰ تن آن به خارج از استان صادر مي شود.
۷۰% از ساختمانها در كورائيم با مصالح آهن و شناژ (بتن مسلح) ساخته شده است و ۳۰% از ساختمانها از خشت و گل با سقف چوبي مي‌باشد.
ادارت و سازمانهاي مستقر در كورائيم به ترتيب – بخشداري كورائيم- شهرداري – پاسگاه انتظامي – حوزه ۲ شهيد اشرفي اصفهاني مقاومت بسيج كورائيم- خدمات كشاورزي – نمايندگي آموزش و پرورش – مخابرات – بانك كشاورزي – مركز بهداشت و درمان – دامپزشكي كورائيم – تعاوني روستايي كورائيم – نمايندگي تربيت بدني – كتابخانه عمومي شهر كورائيم مركز آموزش فني و حرفه اي كورائيم- شعبه برق كورائيم-نمايندگي شركت گاز-دارالقران-نمايندگي آب و فاضلاب
كورائيم داراي زير بناي شبكه برق – اب آشاميدني – و مخابرات و سيستم تلفن همراه – راه موصولاتي آسفالته با مركز استان و شهرستان نير و مدارس ابتدايي و راهنمايي و دبيرستان و آمادگي مي باشد.
كورائيم داراي رودخانه قوريچاي در ضلع شرقي مي باشد محدوده جغرافيايي كورائيم در طول جغرافيايي ۲۱/۳۰/۴۸ و عرض جغرفيايي ۴۱/۵۷/۳۷ واقع گرديده شغل اهالي غالباً كشاورزي ،دامداري و باغداري و واحدهاي كوچك كارگاهي و اصناف و پيشه وران مي باشد معشيت اهالي از كشاورزي ع دمداري و امپروري ، باغداري و اصناف و پيشه وران و نهادهاي موجود مي باشد .
صنايع دستي كورائيم كه از گذشته رايج بوده فرش بافي ، گليم بافي و جاجيم بافي است و ميزان گشت كورائيم ۱۱۵۲ هكتار است كه سالانه ۵۷۶ هكتار كشت مي شود ميزان برداشت محصول به طور ميانگين ۱۵۰۰ كيلو گرم در هكتار است نوع دام گاو- گاوميش گوسفند و بز مي باشد فاصله نزديكترين روستا ۵ كيلومتر و دور ترين روستا ۲۷ كيلومتر است و همسايگان شهري اين منطقه عبارتند از شمال غربي با شهرستان نير و در ضلع شرق با شهر هير و از شمال با مركز استان و از جنوب با شهر كيوي همسايه مي باشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :