بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

باغ فرمانیه تهران ( سفارت ایتالیا )

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 40
باغ فرمانیه تهران ( سفارت ایتالیا )

توضیحات

باغ فرمانیه تهران ( سفارت ایتالیا ) در استان تهران، در شمال دهکده رستم آباد و در جنوب باغ پر اهمیت کامرانیه قرار داشته است . قدیمیترین مالک آن محمد ولی خان آصف السلطنه است که در سال ۱۳۲۶ هـ . ق تمامی باغ همراه با سهم خود از قناتها و سایر متعلقات را به عبدالحسین میرزا فرمانفرما واگذار کرد.بعد از او این مجموعه به پسر ارشدش نصرت الدوله رسید، او مدتی وزیر خارجه و مدتی وزیر مالیه بود و تا سال ۱۳۱۶ که دستگیر و سپس در سال ۱۳۱۷ هـ . ش که کشته شد این باغ در اختیار خانواده او بود و در همان سال به سفارت ایتالیا فروخته شد.
این باغ بر اساس نظم هندسی، بر اساس محور اصلی از شمال به جنوب به دو بخش تقسیم می شد. در امتداد این محور آب از حوض اصلی به حوضهای کوچکتر متصل میشد. در انتهای این محور استخر بزرگی وجود دارد که در قدیم به صورت مخزن آب برای آبیاری باغ از آن بهره برداری میشده است.بنای اصلی یا بنای بیرونی دارای حوضخانه هشت ضلعی، با طاق گنبدی و تویزههای تزیینی و گچبری شده در شمالیترین قسمت باغ، واقع شده است. در بخش غربی باغ بناهای اندرونی و دو حیاط وجود دارد که دورتادور این محدوده با دیوار محصور و از بخش بیرونی کاملا مجزا میگردد.
باغ فرمانیه یک اثر تاریخی ارزشمند و نمونه ای از معماری اصیل ایرانی مربوط به اوایل دوره قاجار با کاشی های طرح دار دوره ناصریه است که به دلیل وجود سفارت ایتالیا در باغ فرمانیه امکان بازدید از بناهای تاریخی آن وجود ندارد. تنها با عبور از خیابان فرمانیه و کوچه باغ های اطراف آن می توانید بخشی از این بنای تاریخی را از دور تماشا کنید.
تهران، خیابان فرمانیه، نرسیده به چهارراه فرمانیه، باغ سفارت ایتالیا (باغ فرمانیه)

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :