بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای چولاب

توضیحات

چولاب کجاست؟
روستای چولاب در ۸ کیلو متری شرق کوچصفهان واقع است و در تقیسیمات جغرافیایی جزء دهستان لولمان بخش کوچصفهان شهرستان رشت می باشد.این روستا – روستایی خوش آب و هوا در کنار رود خانه زیبا و بزرگ سفید رود می باشد و با چشم اندازهای طبیعی و دوست داشتنی خود انسان را شیفته خود ساخته و فراموش نشدنیست. و این روستا دارای شالیزارها و مناظرطبیعی زیبایی است.
واژه چولاب : این واژه از دو بخش چول و آب تشکیل شده است : چول به معنی گِل یا به زبان محلی چل می باشد و آب نیزهمان کلمه معروف آب است و این به این علت است که این منطقه به خاطر قرار گرفتن در کنار بستر رودخانه سفید رود و ته نشین شدن گٍل و لای و املاح این رودخانه به چل و آب معروف شده است و بعد از گذشت زمان چولاب خوانده شده است. این روستا از لحاظ مکان قرار گیری در کنار اتوبان رشت به لاهیجان قرار گرفته است و از غرب به روستای رشت آباد از شرق با روستای ابراهیم سرا و از شمال با روستای فشتم و از جنوب با روستای کیسم همسایه است . و همچنین در ۷ کیلومتری غرب شهرستان آستانه اشرفیه قرارگرفته است.
تعداد خانوار : ۳۲۰ خانوار
جمعیت: ۱۰۲۹ نفر ( تاریخ آمار گیری: بهار ۱۳۸۸)
امامزاده قاسم)ع) روستای چولاب
مهمترین بخش و قلب همیشه ماندنی روستا بقعه آقا سید قاسم (ع) روستای چولاب است.طبق شجره نامه ای که در خود بقعه موجود می باشد این امامزاده از پسران امام موسی کاظم (ع) معرفی شده است.
معرفی بنای قدیمی مسجد : بنا قطعه چهارگوش است که صحن بقعه جزء بافت قدیمی آن است.بقعه از داخل هشت ضلعی است. چهارگوشه از چهار دیوار اصلی که درهای ورودی به آن باز می شود بامقرنس های گچی تزیین شده است.زیر هر یک از آنها کاشی های گل بته دار قاجاری قرار دارد.بام سرتاسر بناء از سفال است. گلدسته ای کوچک به صورت مکعب مستطیل از آجر با سقفی مخروطی که با حلب پوشیده از بام بیرون زده است. یک ضریح چوبی مشبک با نگاره های زیبا در وسط حرم قرار دارد.بر سرتاسر دیوار خارجی ـ در فاصله بالای طاق درها و پنجره ها با خط خوش اشعاری مذهبی نوشته شده اشت و پای یکی از این شعرها تاریخ ۱۲۸۲ ق ـ ۱۸۶۵ م بدست آمده است. با همه تاکیدی که روی نام بقعه و امامزاده دارند و بقعه به بقعه آقا سید قاسم معروف است. رابینو (نایب کنسول انگلیس) از این بقعه به نام سید کاظم نام برده است. و این نشانگر قدمت این بقعه و این روستا می باشد.
معرفی بنای جدید بقعه : کار بازسازی این بقعه در سال ۱۳۸۲ آغاز گشته است و هم اکنون نیز ادامه دارد . و یکی از بهترین بناهای مذهبی استان گیلان در این مکان در دست ساخت است. طرح جدید این مسجد طرحی خاص است که به همت حاج آقا حسینی که جای قدردانی فراوان را دارد برای این بقعه انتخاب شده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها