بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای توسه چالک

توضیحات

روستای توسه چالک یکی از روستاهای دور افتاده بخش اشکور سفلی شهر رحیم آباد از شهرستان رودسر در استان گیلان می باشد. این روستا دارای قدمنی بیش از۲۵۰ تا۳۰۰ سال بوده و در دامنه شرقی کوه و همجوار با روستاهای پینوند ، ایراکی، اینی و زنش قراردارد.به طوری که در قسمت غرب آن در بالا روستای زنش قرار دارد،در سمت شمال روستای پینوند و روستای کوچک ایراکی قرار گرفته و در سمت جنوب روستاهای اینی و وربن و سرتله واقع شده و در سمت مشرق کوه صخره ای زیبایی که مجموعا جیر پشته نامیده می شود قرار دارد.بالای جیرپشته مراتع زیبا و دلفریب بُنان و مازوگاه قرار دارد. این روستا در دامنه ای با شیب تند واقع شده و از سالیان قدیم مردم آن با کشاورزی و دامداری روزگار را سپری می ساختندتوسه چالک از سه محله شکل گرفته است :
۱- جیر محله ( پایین محله ) که مسجد و مغازه نیز در آن قرار دارد .
۲- جور محله ( بالا محله )
۳- اوسر محله ( محله روبروی بالا محله )
مسجد روستا که توسط استادکاران مرحوم محمود جعفری و مرحوم کریم غلامی ساخته شده در قسمت پایین محله قرار دارد که دارای سه درب ورودی می باشد که داخل مسجد قسمت بیشتری برای نشستن مردها اختصاص دارد و در طبقه بالا قسمت کمتری برای نشستن زنها .
لازم به ذکر است که مسجد محله توسط استادکاران مختار آقاجانی و اسداله جعفری مرمت شده است .
روستای توسه چالک دارای مدرسه نیز می باشد با توجه به اینکه اکثر جوانان جهت تحصیل به شهر و یا استانهای همجوار گیلان رفته اند تقریبآ ۱۰ دانش اموز دارد . که هرسال از طرف اموزش و پرورش منطقه ، یک معلم جهت تدریس به روستا اعزام و کلیه کلاسهای ابتدایی( اول تا پنجم ابتدایی ) را درس می دهد .
بیشتر خانه های روستا از (سنگ و گل) و یا( چوب و گل ) ساخته شده است .
بناهای دیگر :
۱- کاهدان
کاهدان از جهت مصالح شبیه خانه ای سنگی و گلی است اما طاقچه و پنجره ندارد تنها روزنه های در پشت بام دارد برای ریختن کاه .
۲- طویله
طویله فاقد پنجره است و دارای دری ورودی . کوتاه بودن سقف و نداشتن پنجره عاملی است برای اینکه طویله زودتر گرم می شود .
طویله ها را تو در تو می سازند که در این صورت بره ها را در طویله دوم و گوسفندها را در طویله اول نگه می دارند و یا گاوهای شیرده و گوساله ها را از هم جدا می کنند . آغل که برای تغذیه دام است نیز داخل طویله ساخته شده است . ضمنآ درب طویله و کاهدان نیز معمولا روبروی هم باز می شود به طوری که حمل کاه به آسانی به طویله صورت می گیرد .
۳- مرغدانی
مرغدانی یا کرک لانه در گوشه طویله قرار دارد که ساخته شده از سنگ و گل است .
۴- نانوایی
نانوایی یا تندرسان اتاقکی برای نان پختن که دارای پنجره ای کوچک است .
———————————————————————————-
وسائل خانه
فرش خانه ها معمولا از قالی ، نمد ، حصیر و موکت می باشد ظرفهای شکستنی جای ظرفهای مسی که در گذشته متداول بوده را گرفته است . از وسائل دیگر کوزه گلی ، آفتابه مسی ، انبار چوبی ، چراغ نفتی ، فانوس ، بخاری هیزمی ، قنده لاک ( برای شکستن قند ) مجمعه و … می توان نام برد .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :