بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای شفیع آباد

توضیحات

معرفی روستای شفیع آباد :روستای شفیع آباد در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رحیم آباد رودسر در استان گیلان و از توابع دهستان شوئیل می باشد كه به دو بخش شفيع آباد بالا و پايين تقسيم شده است . ارتفاع آن از دریا ۱۷۸۰ متر است و از روستاهاي همجوار آن مي توان به روستاهاي لسبو ، توكاس ، پياغوزبن ، خراسان سر ، لترود ، شرمدشت ، مومن زمين ، برگام نام برد . آب و هواي اين روستا به مانند ديگر روستاهاي اشكور كه در حاشيه رشته كوه البرز قرار دارند معتدل مي باشد .
جمعيت و گويش :روستاي شفيع آباد با جمعيتي بالغ بر يكصد خانوار از روستاهاي پرجمعيت اشكور بوده كه افراد تحصيلكرده زيادي را تحويل جامعه داده است كه سعي خواهد شد طي روزهاي آتي با جمع آوري آمار دقيق ، در صورت امكان اسامي با ذكر رشته و مقطع تحصيلي در لينكي نمايش داده شود (با اخذ تاييديه از شوراي نويسندگان این وبلاگ) . یکی از معدود اشخاصی که درمنطقه پهناور اشکورات باسوادبود شخصی بنام ملاعباسقلی اهل همین روستا بود که آنچه گذشتگان تعریف کرده اند از روستاهای بسیاردور مثل کاکرود برای خواندن ویانویشتن یک نامه به وی مراجعه میکردند شاید به همین دلیل مدرسه شفیع آباد یکی از قدیمیترین مدارس آن منطقه باشدکه زمانی بیش از نود دانش آموز داشت متاسفانه به دلایل گوناگون ازجمله مهاجرت مردم بسته شده است . مردم اين روستا به زبان گيلكي و فارسي تكلم مي كنند و به شغل كشاورزي و دامداري مشغول مي باشند .محصولات : فندق ، گردو و گل گاوزبان كه در كنار دامداري از منابع اصلي امرار معاش اهالي اين روستا بوده كه محصولاتي نظير لوبيا ، عدس ، نخود ، سيب زميني ، پياز ، سيب ، به ، آلبالو ، هلو ، زردآلو و گيلاس نيز در حد رفع نياز خانگي در اين روستا بعمل مي آيد . البته جا دارد از كشت گندم و جو نيز يادي كرده باشيم كه روزگاري آن نيز از محصولات اصلي اين روستا بوده كه امروزه به علل گوناگون از جمله هزينه توليد زياد ، كاهش نيروي كار جوان و عدم تناسب قيمت تمام شده توليد با هزينه جايگاه خود را از دست داده و به ندرت كشت مي شود .
از اماكن زيارتي روستاي شفيع آباد بقعه متبركه آقا سيد وهاب الدين مي باشد . اين بقعه در زمانهاي گذشته در بين اهالي روستا به نام جيرسنه آقا معروف بوده كه هم اكنون نيز با بيان آن بيگانه نيستند .از اماكن تاريخي اين روستا نيز قلعه كوتي كه به زبان محلي قلاكوتي بيان مي شود مي توان نام برد اين بنا در ضلع جنوب غربی روستاي شفيع آباد و در فاصله ۷/۱ كيلومتري آن قرار دارد . هم اكنون از اين قلعه بقاياي جز آجر پراكنده و سفالينه هاي شكسته باقي نمانده است .نكته جالب در اين مورد تعدادي از وبلاگها و سايتها با استفاده از اخبار نادرست اين قلعه را جزو روستاي همجوار (لسبو) ذكر كرده اند كه اميدواريم با كسب اطلاعات درست نسبت به تصحيح آن اقدام نمايند .امور فرهنگی :کانون فرهنگی هنری شهید رجایی شفیع آباد با تشكيل كلاسهاي قرآن با بهره گيري از اساتيد منطقه اي ، تشكيل محفل انسي با قرآن ، انجام مسابقات ورزشی بین روستاهای همجوار ، تشكيل اردوهاي زيارتي و تفريحي سهم بسزايي در رشد فكري و فرهنگي اهالي اين روستا ايفا مي كند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :