بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای گلین

توضیحات

روستای کوهستانی گلین، در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر سنندج در استان کردستان واقع شده است. این روستا بافت پله کانی دارد و اهالی آن بیشتر به کشاورزی و باغداری مشغول هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند.بنا بر آثاری که وجود دارد و به گفته خود اهالی این منطقه، این روستا بیش از یک هزار سال قدمت دارد و محلی بوده که بزرگان و عالمان زیادی را در دل خود پرورش داده است.سنگفرش روستا و سایه درختان، راه را هموار می‌کند برای گردشی چندین ساعته در دل روستا؛ چشمه‌ها، حوض‌ها و درختانی با قدمت چندین صد ساله در گلین، بی شک تو را مجذوب خود خواهد کرد.خانه‌های این روستا همچون سخاوت دل اهالی آن بنا شده است، به صورت پله کانی و پشت بام هر خانه حیاط خانه همسایه است.نمای کاهگلی خانه‌های اهالی این روستا بافت سنتی و دست نخورده و بکر روستا را نشان می‌دهد.گلین ۳ مسجد، مدرسه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، کتابخانه و خانه بهداشت هم دارد، می‌گویند به شبکه اینترنت هم متصل است اما کمی کم سرعت است …هرچند در این روستا اکثر میوه‌ها و انواع سبزیجات کاشت می‌شوند اما محصولات اصلی آن بیشتر توت فرنگی، گردو، شاتوت و توت سفید است.نمای روستا از روبرو به دو بخش تقسیم شده است و در روبروی روستا هم کوه “قاله گا” رخ می‌نماید. کوهی به استقامت و صلابت مردمان گلین.بوی نان تازه و صدای دستپخت زنان روستا که خمیر را با وردنه صاف کرده و بر روی «ساج» می‌گذراند از داخل کوی و برزن به گوش می‌رسد؛ در مسیر از چندین دالان عبور می‌کنیم، مردمان آن دل بزرگی دارند از کوچک تا بزرگ آنها وقتی از کنارشان عبور کنی حتما سلامی از روی صدق و صفا نثار تو می‌کنند.هرچند روستا در فصل تابستان به دلیل اینکه مردم به باغات خود می‌روند و مشغول برداشت محصولات خود می‌شوند تقریبا خالی از سکنه می‌شود اما امروز که ما میهمان این روستا شده‌ایم روز جمعه است و جمعیتی زیادی از مردمان و زنان روستا برای اقامه نماز جمعه به روستا برگشته‌اند تا نماز جمعه را باشکوه برگزار کنند.
گلین ۱۳۰۰ نفر جمعیت دارد
عزیز قاسمی، عضو شورای اسلامی روستای گلین هم در ادامه اظهار کرد: روستای گلین به صورت ثابت یک هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت دارد که در برخی فصول به ۲ هزار نفر هم می‌رسد.
وی عنوان کرد: وجه تسمیه روستای گلین از کلمه کُردی «گَلی» گرفته شده است که به معنی دره‌های تنگ است و به احتمال زیاد این نامگذاری به دلیل شرایط این منطقه صورت گرفته است.
این عضو شورای روستای گلین گفت: همچنین گلین یک کلمه ترکی به معنای عروس است که شاید به دلیل زیبایی‌های فراوان این روستا باشد، هرچند که معنی اول بیشتر به واقعیت نزدیک است.
وی ادامه داد: قدمت این روستا به یک هزار سال می‌رسد و هم اکنون از نعمت برق و آب و تلفن برخوردار است و از دوماه پیش هم گازرسانی آن کلنگ زنی و آغاز شده است.
قاسمی در ادامه اظهار کرد: در چهار سال گذشته که شورای دور چهارم مشغول به فعالیت بودند خوشبختانه جاده پایین روستا احداث شد که بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه دربرداشت.
وی با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۵۰۰ نفر روز نیروی انسانی برای احداث این جاده کار کردند، گفت: اگر همکاری مردم روستا نبود که بدون هیچ چشمداشتی برای احداث این جاده کار کردند احداث آن مسیر نمی‌شد.
عضو شورای روستای گلین در بخشی دیگر از سخنان خود بیان کرد: متاسفانه به دلیل بیکاری مهاجرت از روستا افزایش یافته است در صورتی که اگر مسئولان حمایت کنند می‌توان از این کار جلوگیری کرد.
ضرورت اختصاص بخشی از آب سد ژاوه به اراضی کشاورزی گلین
وی خواستار اختصاص بخشی از آب سد ژاوه به زمین‌ها و اراضی کشاورزی این روستا شد و ذکر کرد: با توجه به اینکه این سد در نزدیکی روستای گلین وجود دارد و کار اصلی مردم روستا کشاورزی است اگر مسئولان بخشی از آب آن را به خود روستا اختصاص دهند مطمئنا مهاجرت معکوس خواهیم داشت.
قاسمی افزود: در سفر دو ماه پیش آقای استاندار به این روستا قول دادند که بخشی از آب سد ژاوه به روستا اختصاص یابد که منتظر تحقق این وعده هستیم.
وی همچنین داشتن یک درمانگاه با حضور یک پزشک ثابت را برای روستای گلین ضروری دانست و گفت: در مواقعی که حادثه‌ای در روستا اتفاق بیفتد به دلیل نبود پزشک به مشکل برمی‌خوریم به ویژه در فصل زمستان که راه بندان اتفاق می‌افتد و به دلیل بسته شدن جاده‌ها مراجعه به شهر غیرممکن می‌شود.
باسام فرزین، رئیس شورای روستای گلین هم در گفتگو با ایسنا، به اقداماتی که در این روستا صورت گرفته اشاره و اظهار کرد: تاکنون در روستای گلین شش فاز سنگفرش معابر صورت گرفته است که نسبت به روستاهای دیگر بی نظیر است.
وی افزود: برای توسعه گردشگری روستایی با آژانس‌های گردشگری بسیار ارتباط برقرار کرده‌ایم که خوشبختانه در شروع کار هستیم و برنامه‌های خوبی را برای این منظور در برنامه داریم.
توسعه گردشگری روستایی نیازمند حمایت مسئولان است
فرزین ادامه داد: اما توسعه گردشگری قطعا نیازمند حمایت مسئولان است که امیدواریم بودجه‌هایی را به شورا و دهیاری اختصاص دهند تا آن را صرف امورات روستا کنیم.
وی در پایان از ادغام کلاس‌های مدارس این روستا توسط آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: متاسفانه به دلیل کم بودن تعداد دانش آموزان در برخی از کلاس‌ها همزمان دو مقطع تحصیلی تدریس می‌شود که این مسئله برای دوره راهنمایی بسیار مشکل ایجاد می‌کند و امیدواریم در آن تجدیدنظر شود.
کلید چوبی با قدمتی ۲۰۰ ساله
در ادامه سفر نزد دایه «سلطنت» پیرزن ۸۵ ساله این روستا می‌رویم، کلیدی چوبی دارد با قدمت ۲۰۰ سال که همزیستی اهالی روستا با طبیعت را نشان می‌دهد.
بعد از گشت و گذاری در روستا، برای صرف نهار میهمان باغ کاک عزیز، عضو شورای روستا شدیم، سپس برای اقامه نماز جمعه مجددا به داخل روستا بازگشتیم.
نماز جمعه با شکوه خاصی در مسجد جامع اصلی روستای گلین به امامت ماموستا عثمان زرین و با حضور جمعیت کثیری از اهالی روستا برگزار شد. پس از آن فرماندار سنندج برای ایراد سخنرانی به پشت تریبون رفت و طی سخنانی اظهار کرد: روستای گلین حتما باید به سایر نقاط ایران معرفی و شناسانده شود چون دارای جاذبه‌های بکر و دست نخورده است.
ابراهیم زارعی افزود: منظر طبیعی این روستا بسیار با اهمیت است که مردم روستا نباید در آن تغییری ایجاد کنند.
وی ضمن تاکید بر رونق گردشگری در این روستا، تصریح کرد: بافت قدیمی معماری و نمای کاهگلی خانه‌های این روستا حتما باید حفظ شود.
پیگیر تسریع گازرسانی به روستای گلین هستیم
فرماندار سنندج گفت: پیگیر تسریع گازرسانی به روستای گلین هستیم اما چون این مسیر بسیار کوهستانی و صعب العبور است مقداری روند کار را کند می‌کند.
وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: مطمئنا به روستاهای اطراف سدها حق‌آبه داده می‌شود و ما هم پیگیری می‌کنیم که بخشی از آب سد ژاوه به اراضی این روستا اختصاص یابد.
جلال جلالی زاده، نماینده استان کردستان در دوره ششم مجلس شورای اسلامی هم در مسجد جامع روستای گلین، اظهار کرد: با اینکه گلین تاریخ بسیار کهنی دارد اما متاسفانه نتوانسته‌ایم خوب آن را به دیگر جاها معرفی کنیم.
وی افزود: در این روستا عالمان بسیار زیادی زندگی کرده‌اند و مجلس وعظ و عرفان در این روستا همیشه برپا بوده است.
گلین مردمان سخاوتمند و مهمانوازی دارد
جلالی زاده به موقعیت ویژه این روستا اشاره و ادامه داد: گلین مردمان سخاوتمند و مهمانوازی دارد که می‌تواند به عنوان یک روستای نمونه و هدف گردشگری مورد توجه قرار گیرد.
وی همچنین فرهنگ و آداب و رسوم این روستا را ویژه دانست و در پایان خاطرنشان کرد: باید شرایطی فراهم شود که جوانان این روستا برای اشتغال به شهرها مهاجرت نکنند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.