بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 348
شهر تیرور

توضیحات

موقعیت جغرافیایی شهر تیرور:
تیرور از توابع بخش مرکزی میناب می باشد که در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان میناب قرار گرفته است این شهر از نظر جغرافیایی جزء دشتهای دامنه ای است و رشته کوههای فرعی زاگرس در شمال ، دریای عمان در جنوب آن قرار دارد و مرزهای شرقی شهرستان بندرعبـاس در سمت غرب آن و از شرق به روستـای گوربند منتهی می شود فاصله اش تا مرکز استان ۷۵ کیلو متر می باشد .
وجه تسمیه تیرور :
تیرور چون قبلا در دهانه دو رود و بطور کلی در بستر رودخانه قرار داشته نام آن را تیرود یا تیرور گذاشته اند که به معنی وسط یا داخل رودخانه می باشد . شهر تیرور در زمانهای گذشته در محل قدیمی خود که در حال حاضر در آن محل اراضی کشاورزی واقع شده است قرار داشته است که بعد از انتقال به محل فعلی به این نام معروف شد .
دین مردم شهر اسلام و مذهبشان تشیع می باشد زبان اهالی مینابی و لهجه تیروری است اولین آثار مربوط به محل فعلی متعلق به سال ۱۳۴۶ که شامل منبع آب و حمام قدیمی می باشد که در حال حاضر در تملک شهرداری قرار گرفته است قدمگاه و زیارتگاه حضرت علی (ع) و قدمگاه امام هشتم (ع) را نام برد که دارای ارزش توریستی و تاریخ سکونتگاهی می باشد . مکانی بنام تنب گاورز در پایین شهر وجود دارد که در زمره آثار گذشته بشمار می رود آب گرم گیو هم جزء یکی از آثار های تاریخی و درمانی تیرور بشمار می رود .
در جایی که قبلاً تیرور قرار داشت آثار تاریخ قبل اسلام قبرهای از ۳۰۰۰ سال وجود دارد که نشان می دهد تیرور دارای قدمت ۳۰۰۰ یا ۴۰۰۰ ساله می باشد .
شناخت محلات :
تیرور دارای شش محله بنامهای محله سنگی ، کارخانه رب گوجه گیری، شهید بنی قاسمی ، پشته ، بالا و مهاجرین می باشد از میان این محلات قدیمی ترین آنها محله بالا و پشته واقع در شمال و غرب روستا و جدیدترین آنها محله نوساز مهاجرین در شمال شرقی تیرور می باشد .
بخش کشاورزی :
فعالیت کشاورزی مهمترین فعالیت این شهر محسوب می شود تیرور برخوردار از ۱۳۰۰ هکتار سطح زیر کشت در اراضی جلگه ای و دارای خاکهای شنی رسی و حاصلخیز می باشد . کشاورزی شغل غالب اهالی میباشد از محصولات عمده شهر می توان در زمینه صیفی هندوانه ، پیاز ، بادمجان ، خیار سبز، فلفل و محصولات باغی آن خرما ، لیمو ترش ، پرتقال ، لیمو شیرین و انبه را نام برد . در کنار کشاورزی اهالی به دامپروری نیز می پردازند سهم دامداری از درآمد شهر ۲۰% می باشد .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها