بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای زيده

توضیحات

موقعیت جغرافیایی: این روستا در فاصله سیزده کیلومتری جنوب شهر فومن از توابع استان گیلان قرار دارد. روستایی زیبا و سرسبز مانند اکثر روستاهای شمال کشور عزیزمان ایران . روستای زیده از شمال به مزارع برنج و روستاهای خلیل سرا و شیرذیل از جنوب به باغات چای و روستاهای رضابجار، ازشرق به روستای خشکنودهان و از غرب به روستای خانوانه منتهی می شود. این روستا علاوه بر باغات چای و مزارع برنج ، دارای بیش از ۵ هکتار فضای سبز می باشد که در مجاورت رودخانه ماسوله رودخان(که از این روستا می گذرد) قرار دارد.
اماکن مذهبی : روستای زیده فاقد امامزاده می باشد ولی دارای دو مسجد بنام مسجد جامع و مسجد امام زمان ( عج ) می باشد .
فضای آموزشی : این روستا دارای دو مدرسه ابتدایی و راهنمایی بنام های شهید رحیم و شهید صفوی می باشد که در طول این سالها باز سازی و به تعداد کلاسهای آن افزوده شد .
فضای ورزشی : از لحاظ ورزشی این روستا بدون شک و تردید یکی از مجهزترین روستاها کشور به شمار می آید . که به کمک خیری بزگوار بنام آقای سعید خارابی ساخته شده و در اختیار جوانان این روستا قرار گرفته است. این امکانات شامل زمین فوتبال ، والیبال ، بسکتبال می باشد و این مجموعه دارای یک سالن بدن سازی بسیار بزرگ و مجهز می باشد که به صورت کاملا رایگان در اختیار جوانان قرار گرفته است .
اماکن اقتصادی: برنج کاری مهمترین فعالیت اقتصادی روستا را تشکیل می دهد. که در ۷۰ هکتار مزرعه برنج مکانیزه شده انجام می شود. چای کاری مقام دوم فعالیت اقتصادی روستا را از آن خود کرده است. مساحت باغات چای روستا ، بالغ به ۴۲ هکتار می باشد .
این روستا دارای پنج آبگیر می باشد که در فصول سرد آبگیری شده و در مواقع ضروری از آن استفاده می شود . و در برخی از این آبگیر ها پرورش ماهیانی از قبیل آمور، کپور ، فیتفاک صورت می گیرد.
البته این روستا دارای یک کارخانه عظیم نئوپان سازی می باشد که موجب اشتغال حوانان این روستا شده است ، البته جای خود بماند که با احداث این کارخانه محیط زیست این روستای سرسیز در خطر می باشد .
قطب اقتصادی دیگر این روستا کارخانه چای ، چای چو می باشد که سالانه چندین تن از چای مرغوب را صادر می کند و موجب اشتغال مردم در این روستا شده است
اماکن بهداشنی درمانی: این روستا دارای خانه بهداشت بوده که زیر نظر شبکه بهداشت شهرستان فومن به فعالیت و خدمت رسانی مشغول می باشد .
اماکن فرهنگی : این روستا دارای یک کتابخانه بزرگ می باشد که دارای چندین هزار جلد کتاب برای استفاده عموم در آن مهیا شده است .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها