بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
منطقه شکارممنوع تالابهای پلدختر

توضیحات

استان لرستان با ظرفيتي بي نظير در حوزه طبيعت گردي و صنعت اکوتوريسم داراي تالاب هاي ۱۱ گانه اي است که هر کدام مي توانند به عنوان فرصتي بي بديل در اين حوزه مورد توجه قرار گيرند. چنگر، کشيم، خوتکا، غاز خاکستري، اگرت، حواصيل و… از جمله گونه هاي وارد شده به تالابهاي پلدختر هستند. هر سال همزمان با فصل پاييز پرندگان در مسير کريدور شمال به جنوب براي تجديد قوا به تالاب هاي پلدختر پناه مي آورند. هر ساله بيش از ۱۵ گونه پرنده مهاجر وارد تالابهاي دهگانه پلدختر مي شوند.در بين اين گونه هاي مهاجر دو گونه کمياب از جمله قوي گنگ و حاجي لک لک نيز هر ساله در تالاب هاي پلدختر فرود مي آيند.
پلدختر داراي تالاب هاي فصلي و دائمي هم چون گري بلمک، گري جمجمه، تکانه، لفانه، کبود و زردابه است که تالاب «گري بلمک» با بيش از ۵۰۰ هکتار وسعت بزرگترين آنهاست. اين تالاب ها محل زيستگاه پرندگاني هم چون چنگر، کشيم، حواصيل خاکستري، اردک ارده اي و اردک سر سبز است. همچنين داراي گياهاني همچون سرخس آبزي، پونه، يونجه، شبدر، جلبک سبز، شقايق و خار شتر است. شکار کردن در اين تالابها به علت حضور پرندگان مهاجر و بومي ممنوع است.
در حال حاضر برغم کاهش بارندگي ها تالابهاي پلدختر در شرايط نسبتا خوبي قرار دارند. برداشت هايي که در اطراف تالابها به وسيله احداث چاههاي غير مجاز کشاورزي صورت مي گيرد از جمله اين عوامل است.
تالاب تکانه: این تالاب در ارتفاعات چول شهرستان پلدختر واقع شده و وسعتی معادل ۵ هکتار دارد. این منطقه از گیاهان نی پوشیده شده است.
تالاب لفانه ۱ و ۲: این تالاب یکی از تالاب‌های شهرستان پلدختر است که دارای مساحت ۱۰ هکتار می‌باشد. این منطقه از گیاهان نی پوشیده شده است و به عنوان یک منطقه شکار ممنوع تحت حمایت می‌باشد.
تالاب زردابه: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده است و ۲ هکتار وسعت دارد. جانوران آبزی در این تالاب زندگی کرده و پوشش گیاهی منطقه از سرخس آبزی تشکیل شده است. شکار در این منطقه ممنوع می‌باشد.
تالاب سیاه: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده است و با مساحت ۱/۵ هکتار، کوچک‌ترین تالاب شهرستان پلدختر می‌باشد. این تالاب زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر می‌باشد و از گیاه نی پوشیده شده است. این تالاب یکی از مناطق شکار ممنوع شهرستان پلدختر می‌باشد.
تالاب بلمک: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده و با مساحت ۱۴ هکتار، بزرگ‌ترین تالاب شهرستان پلدختر می‌باشد ولی متأسفانه چندین سال است که مساحت قابل توجهی از آن توسط کشاورزان تبدیل به مزرعه شده است به طوری که به صورت یک تالاب فصلی کوچک و موقتی درآمده است در حالی که سالانه بیش از ۱۵ گونه پرنده که برخی از آن‌ها جزو گونه‌های کمیاب می‌باشند، به این تالاب و دیگر تالاب‌های شهرستان مهاجرت می‌کنند.
تالاب جمجمه: این تالاب از تالاب‌های شهرستان پلدختر می‌باشد و با مساحت ۳/۷ هکتار، زیستگاه پرندگان مهاجر می‌باشد. پوشش گیاهی منطقه گیاهی نی بوده و به عنوان منطقه‌ شکار ممنوع معرفی شده است. واژه جمجمه به معنای جنبان می‌باشد به دلیل متحرک بودن، با این نام معرفی شده است.
تالاب کبود: این تالاب با مساحت ۴ هکتار در شهرستان پلدختر واقع شده است و زیستگاه پرندگان مهاجر است. این منطقه از گیاه نی پوشیده شده و از مناطق شکار ممنوع شهرستان پلدختر است.
تالاب تاف ۱ و ۲: وسعت این تالاب ۵ هکتار می‌باشد و در شهرستان پلدختر واقع شده است. این منطقه زیستگاه پرندگان مهاجر بوده و از گیاه نی پوشیده شده است. شکار در این منطقه ممنوع می‌باشد.
تالاب گُلم سوزه: تالاب گلم سوزه از تالاب‌های شهرستان پلدختر می‌باشد. این تالاب ۲ هکتار مساحت دارد و زیستگاه پرندگان مهاجر می‌باشد. پوشش گیاهی این منطقه گیاه نی می‌باشد و به عنوان یک منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت می‌باشد.
تالاب پیکه: این تالاب در شهرستان پلدختر واقع شده است و ۳/۵ هکتار مساحت دارد. این منطقه به دلیل آن که زیستگاه پرندگان مهاجر می‌باشد، منطقه‌ای شکار ممنوع است.
تالاب بیشه دالان: این تالاب در جنوب شرقی شهرستان بروجرد و در دشت سیلاخور قرار دارد و زیستگاه پرندگان مهاجر در فصل زمستان و نیز پرندگان بومی و تأمین‌کننده بخشی از آب منطقه است. مساحت این تالاب ۹۱۳ هکتار می‌باشد.
 
منبع :سایت کویرها و بیابانهای ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :