بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
تفرجگاه اندبيل خلخال

توضیحات

تفرجگاه اندبيل خلخال معروف به گردشگاه بيلدير بولاغي در هفت کيلومتري شهر خلخال و ۵ کيلومتري روستاي اندبيل واقع شده است و و يکي از مناطق گردشگري شهرستان خلخال محسوب مي شود. تفرجگاه اندبيل از نظر اقلیم به علت موقعیت خاص جغرافیایی به عنوان یکی از دالان‌های هوایی منطقه خلخال محسوب می‌شود که به طوری که در اولین جریان توده هوایی خزر به صورت وجود مه در این تفرجگاه مشاهده می‌شود و از شهر خلخال نیز قابل رویت است که مردم متوجه جریان مه و سردی هوا می‌شوند.
تفرجگاه اندبيل پیشینه تاریخی داشته و قدمت آن به دوران حکومت سلجوقیان و ساسانیان برمی‌گردد که قلعه «کافا» اندبیل یکی از آثار باقیمانده این دوره تاریخی محسوب می‌شود.اولین جاده خلخال، مشهور و مستند به جاده اندبیل، که قدمت آن قبل از سال ۱۳۲۱ می باشد که بعدها توسط کارگران و سربازان تبدیل به جاده هروآباد-فیروزآباد و میانه شد.این منطقه به واسطه قرار گرفتن در بین دو اقلیم گیلان و خلخال و با برخورداری از جنگلهای انبوه و چشمه های طبیعی و هوایی بسیار مطبوع، از دیر باز مورد توجه اهالی و گردشگران بوده است .جنگل‌های بلوط و ممرز و بوته‌های تمشک که به صورت متراکم در شمال روستای اندبیل گسترده شده‌اند یکی از جلوه‌های بسیار زیبای طبیعی روستا به شمار می‌روند. چشم‌انداز این جنگل‌ها به خصوص در بهار، تابستان و پاییز با رنگ‌های الوان، زیبایی سحرانگیزی دارند که هر دوست‌دار طبیعت را به سوی خود جذب می‌کنند.جاده اى آسفالته شهر خلخال را ابتدا به روستاى اندبیل و سپس به چشمه میرعدیل مربوط میسازد. رنگ پیراهن معمولاً سفید گلدار یا به رنگ روشن است. زنان و دختران روستا از چادر استفاده نمی‌کنند، مگر اینکه بخواهند به مراسم رسمی عزاداری بروند و یا در ایام خاصی برای مراسم ویژه عازم مسجد شوند. لباس کودکان نیز مانند لباس‌های کودکان شهری است.همه ساله در فصول مساعد سال بویژه ایام تابستان ، مسافران و گردشگران زیادی در این محل حضور می یابند، بخصوص در سیزدهم فروردین که محل تجمع جمعیت انبوهی از خانواده های شهرستان است.برای طبیعت‌گردی در این منطقه باید مسیر از چشمه میرعادل در تفرجگاه اندبیل آغاز کرد و بعد از حدود یک ساعت طی مسیر سربالایی به بالاترین نقطه مسافرتمان یعنی همان «گیوره» می‌رسیم. آنجا همان مرز بین خلخال و تالش است مرزی که ورزش بادهای سرد زمستانی آن و بادهای مرطوب و باران‌زای آن تفرجگاه اندبیل را زنده نگه داشته است.قابل ذکر است که تفرجگاه اندبیل دو سال است که میزبان فستیوال سراسری بازیها و ورزشهای زمستانی است که در آن از تمام استانهای کشورمان برای شرکت در این جشنواره زیبا و مفرح شرکت می کنند.با آماده شدن تله سیژ در تفرجگاه اندبیل خلخال و تجهیز شهرستان خلخال به این امکانات ، ورزش اسکی در شهرستان خلخال رونق بیشتری می‌گیرد.برگزاری جشنواره ورزشهای زمستانی و فراهم بودن شرایط برای انجام این بازیها ، پای بسیاری را در زمستان نیز به این منطقه باز کرد و این باور در بین اهالی قوت گرفت که این مطقه قابلیت تبدیل شدن به منطقه ای ۴ فصل را دارد.
تفرجگاه اندبیل به دلیل استقرار در ناحیه‌ای کوهستانی و همجواری با جنگل‌ها، از مناظر و جلوه‌های منحصر به فرد طبیعی و آب و هوایی ویژه برخوردار است. هوای مطبوع و سالم این منطقه بیشترین گردشگر را فرا خواهد خواند و گردشگران با حضور در این محل همزمان از دو وضعیت آب و هوایی بهره خواهند جست.
این منطقه در حال حاضر حتی پاسخگوی گردشگران فصلی هم نبوده و زیرساختهای اولیه مکانهای گردشگری در این منطقه ایجاد نشده و برخی امکانات اولیه بهداشتی و اقامتی هم که در این منطقه ایجاد شده است ، تخریب شده ، کیفیت لازم را به هیچ وجه دارا نبوده و در شأن مردم منطقه خلخال نیست !
آدرس : اردبیل- ۵ کیلومتری روستای اندبیل

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :