بومیسم
جستجو
گنبد نمكی بستانه

توضیحات

گنبد نمكی بستانه در استان هرمزگان واقع است. اين گنبد در فاصله ۲۰ كيلومتري غرب بندر لنگه واقع شده است . مانند ديگر گنبدها با حركات قائم خود تغييراتي را در وضعيت لايه بندي اوليه واحدهاي ترشير كه در مجاورت بلافصل اين گنبد قرار دارند موجب شده است و بعضا آن را برگردانده است . از نظر چينه شناسي از واحد H1 با تشكيلات نمكي اثري ديده نمي شود . واحد H2 منحصر به رخنمون محدودي از مارن هاي قرمز رنگ همراه با ميان لايه هاي از آهك سياهرنگ بدبوست . واحد H3 بر روي واحد پيشين خود قرار گرفته و گسترش نسبتا زيادي دارد . اين واحد با سنگ هاي كربناتي سياهرنگ بدبو آغاز مي گردد . اين واحد با ضخامت لايه هايي گاهي تا حدود ۵/۱ متر در بخش فوقاني تبديل به ژيپس مي گردد . از طرفي درون واحد ژيپسي كاني سازي گوگرد به ميزان قابل ملاحظه اي انجام مي شود . گوگرد اين گنبددر گذشته اي نه چندان دور استخراج مي شده است . عامل تشكيل ضخامت زيادي از ژيپس و گوگرد همراه با آن را مي توان به وجود عناصر لازم در آهك هاي آلگي سياهرنگ بد بو نسبت داد . بر روي واحد هاي ژيپسي واحد ديگري با ضخامت متوسط تا زياد قرار دارد كه آهكي است .
واحد H4 نيز از گسترش قابل ملاحظه اي برخوردار است . اين واحد عبارت از توف هاي ماسه اي است كه به رنگ هاي مختلف سفيد ، خاكستري و قرمز ظاهر شده اند . لايه هاي توفي-ماسه اي با رنگ هاي متنوع در اين واحد معمولا به صورت متناوب با يكديگر قرار گرفته اند . به نظر مي رسد اين لايه ها داراي ژنزي يكسان بوده و تفاوت حاصله نتيجه شرايط Eh, Ph متفاوت و حاكم در زمان تشكيل لايه هاي فوق الذكر مي باشد .
از سنگ هاي نفوذي اين گنبد مي توان به توده هاي گابرويي اشاره كرد كه اغلب از آلتراسيون نسبتا شديدي تاثير پذيرفته اند . اين توده ها اغلب به هنگام بالا آمدن و تحت تاثير حركات كلي گنبد شديدا خرد شده اند .گنبد نمكي كوه نمك ( بندر مغويه ) اين گنبد در غرب بندر مغويه واقع شده است و تماما از تناوب مارن ، ماسه سنگ ، طبقات نازك آهكي و انيدريت با ميان لايه هاي چند متري از نمك تشكيل شده است . واحدهاي چهارگانه هرمز در اين گنبد به طور مشخص قابل تفكيك نيستند . نفوذ ماگماي بازالتي در ميان اين رديف چشمگير است و باعث تبلوور دانه هاي نمك به صورت توده هاي بلورين شده است .توده هاي ديابازي كه در جنوب گنبد و در ۱ كيلومتري دريا رخنمون پيدا كرده اند تقريبا دگرسان نشده و داراي اندازه هاي ريز و متوسط هستند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :