بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای شیرازان

توضیحات

شهر شیراز در قرن اول هجری خارج از قلعه شیراز بنیان گردید. بدلیل پیدایش اسلام و از بین رفتن طبقات اجتماعی و هجوم انبوه روستائیان به شهر های کوچک طی یکی دو قرن اول اسلامی بسیاری از شهر های کوچک که به صورت قلعه ای مستحکم و فقط برای اداره حکومت بودند رشد نمودند. و از حالت قلعه خارج شدند و برای بعضی از آنها فقط حصار کشیده شد، و قلعه و ارگ درون آن قرار گرفت و به صورت محله در آمد. همینگونه شیراز هم شامل می شود، قلعه ای که به نام شیران یا شیرازان بود،به منظور اینکه قابل نام شهر باشد به شیراز تغییر کرد.
برطبق این سند وبه استناد روایت نیاکان ما که گفته اند اجداد ایشان از شیراز به این روستا هجرت کرده اند میتوان گفت آنها نام شیرازان را به ودیعه از قلعه باستانی شیران شیراز گرفته اند
در امتداد جاده ای زیبا و با گذر از روستاهایی سرزنده و شاداب در فاصله هفده کیلومتری شهرستان اردستان روستایی زیبا و سبز به نام شیرازان قرار دارد.شیرازان در لفظ عام به معنای شیرآوران یعنی روستایی دارای احشام فراوان و به تبع دارای محصولات لبنی فراوان میباشد.روستا از سه قسمت عمده به نامهای مهرآباد(دارای زمینهای زراعی و باغات میوه) و شیرازان(خانه های سکنه و باغات میوه) و دشت سرگدار(دارای زمینهای زراعی فراوان و باغات عمدتاً انار)تشکیل شده است.قلعه ای باشکوه گویای اینست که شیرازن دارای قدمت حداقل ۵۰۰ ساله است که به گفته ریش سفیدان روستا مرکز آبادیهای اطراف بوده است.محصولات روستا شامل انار،آلوچه،زردآلو،قیسی،سیب گلاب،توت سفید،شاه توت و غیره است که خوشبختانه با همت اهالی و مخصوصاً جوانان روستا در حال اصلاح ساختار کشاورزی و تولید نسل جدیدی از محصولات کشاورزی میباشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :