بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 440
شهرآباد خراسان

توضیحات

بخش شهرآباد یکی از بخش‌های شهرستان بردسکن در استان خراسان رضوی ایران است. شهرِ شهرآباد با مصوبه شماره ۱۲۳۴۵۶ مورخه ۱۴/۰۸/۱۳۸۸ هیئت محترم دولت از روستا به شهر ارتقا یافت. در همین راستا با پیگیری‌های انجام گرفته و همکاری و مساعدت شورای محترم اسلامی شهر در روز ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری با حضور معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی –مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی و جمع زیادی از خانواده‌های شهدا –جانبازان و ایثارگران و مسئولین محلی، معارفه نخستین شهردارشهرآباد برگزارگردید.
تقسیمات کشوری
موقعیت شهرنسبت به شهرهای پیرامون: شمال: بردسکن شمال شرق: خلیل آباد و کاشمر جنوب شرق: بجستان این شهرازنظر هیدرولوژیک در مقیاس بزرگ درحوضه آبریز کال شور – کویرنمک و در مقیاس کوچک در واحد هیدرولوژیک درونه قراردارد.
بخش شهرآباددهستان جلگهدهستان شهرآباد
شهر: شهرآباد ۵۶ ۵۷ طول شرقی ۰۹ ۳۹ عرض شمالی ارتفاع از سطح دریا: ۸۸۰ متر فاصله تامرکز شهرستان: ۱۴ کیلومترجمعیت
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش شهر آباد شهرستان بردسکن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۷۷۲۴ نفر بوده‌است.پیشینه تاریخی
در کتب تاریخی و سفرنامه‌های معتبر مطلب مهمی در مورد وجه تسمیه شهرآباد بدست نمی‌آید اما اظهارات مطلعین و معمرین شهر حاکی ازاین است که شهرآباد بعنوان یک قطب خدماتی در منطقه بوده و تمام روستاییان مجاور جهت بهره مندی از خدمات مختلف و متعدد به این محل رفت‌وآمد می کرده‌اند به همین دلیل این مکان را شهر آباد (به کسرر) می خوانده‌اند. لذا با توجه به وضعیت کالبدی و هسته اولیه و همچنین اظهارات اهالی، عمر این شهر به حدود چند صد سال می‌رسد.موضعیت اجتماعی
اهالی شهرآباد شیعه مذهب و فارس بوده و فاقد دسته بندی قومیتی هستند. همچنین روحیه مشارکتی در این شهربالاست. خدمات و امکانات زیرساختی موجود: با توجه به اینکه شهرآباد در مرکزیت سیاسی و اداری منطقه قراردارد. بهره مندی از نهادها و اداراتی نظیر بخشداری – شهرداری – حوزه مقاومت بسیج – شرکت تعاونی – مدرسه شبانه روزی – مرکز بهداشتی درمانی – سالن ورزشی – پست بانک و مدارس مختلف در مقاطع متعدد زمینه را برای خدمت به شهروندان منطقه بخوبی فراهم نموده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.